Strona głównaAktualnościZnamy zwycięzców VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” (FOTO)

Znamy zwycięzców VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” (FOTO)

Dziś zakończyła się siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Siedem nagród trafiło też do laureatów tegorocznej odsłony imprezy.

Już po raz drugi swojego faworyta wybrali osadzeni z Aresztu Śledczego w Świdnicy. Ich nagroda – „Kinematografek” – trafiła do Kamila Iwanowicza za film „Bożena i Paweł”.

Drugi raz obradowało też Międzynarodowe Jury Młodzieżowe. Andrzej Błażewicz, Bartosz Norbert (strona polska), Gabriela Palijovą, Jakub Voves (strona czeska) oraz Johannes Girsule i Martin Zell (strona niemiecka) przyznali nagrodę Adeli Kaczmarek za film „O rządach miłości”. Fundatorką nagrody, w wysokości 1500 zł, jest Teresa Świło, poseł na Sejm RP.

Nagrodę publiczności, ufundowaną przez Ligę Kobiet Polskich, koło w Świdnicy, zdobył Tomasz Jeziorski za film „Okienko dobrej Pogody”.

Jury w składzie: Roman Gutek, Maciej Drygas i Adriana Prodeus, postanowiło przyznać cztery nagrody.

Nagrodę Specjalną Jury „za oryginalny koncept, konsekwentną formę filmową i opowieść o ważnym życiowym problemie, zrealizowaną z piorunującym humorem”, otrzymała Małgorzata Goliszewska za film „I’ll Call You When I Get There”.

Nagrodę Specjalną dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych w wysokości 3000 zł -ufundowaną przez Nadleśnictwo Świdnica – (z okazji 90-lecia Lasów Państwowych) – „za obraz trudnej, nieokiełznanej przyrody i obezwładniającego piękna gór, na tle których oglądamy historię ojca i syna podczas himalajskiej wyprawy”, otrzymał Tomasz Jeziorski za film „Okienko dobrej pogody”.

Nagrodę Międzynarodowego Konkursu Szkół Filmowych w wysokości 1500 zł, ufundowaną przez Dolnośląską Szkołę Wyższą, „za ciepłą opowieść o miłości matki i syna, mężczyzny do osiemdziesięciu kobiet, zrealizowaną z dużą wprawą oraz niewymuszonym dowcipem”, otrzymał Maciej Buchwald za film „Horoskopy miłości”.

Grand Prix, czyli 3000 zł oraz statuetkę „Złotego Oka” dla najlepszego filmu w Konkursie Polskim – „za wybór fascynującego, nietuzinkowego bohatera i film niejednoznaczny, kryjący tajemnicę, który dotyka bardzo głęboko ludzkiego życia i pasji, żądzy wolności i swoistego uzależnienia, jakim staje się poszukiwanie ekstremalnych doznań”, otrzymała Jagoda Szelc za film „Punkt wyjścia”.

Podczas 36 seansów VII „Okiem Młodych” widzowie zobaczyli 1157 minut i 15 sekund filmów, z czego 342 minuty i 15 sekund trwały bloki konkursowe. Przeprowadzono 6 spotkań, w których łącznie wzięło udział 18 twórców. Dopisała też publiczność – we wszystkich wydarzeniach festiwalowych uczestniczyło ponad 1500 widzów. To nowy rekord „Okiem Młodych”.

Źródło: Okiem Młodych

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl