Złote Czekany wręczone
Sobota na Festiwalu Górskim upłynęła pod znakiem Złotych Czekanów. To właśnie w Lądku-Zdroju odbyła się w tym roku ceremonia rozdania tej najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie.
Złote Czekany w tym roku otrzymali:
- Marek Holeček, Zdenek Hák (CZ) za całkowite przejście południowo-zachodniej ściany Gaszerbrum I drogą Satisfaction;
- Kazuya Hiraide, Kenro Nakajima (JP) za drogę Shukriya na północno-wschodniej ścianie i trawers szczytu Shispare;
- Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux-Mountainman (FR) za wejście na północno-wschodni wierzchołek Nuptse.
Wręczony po raz pierwszy w historii Polski Złoty Czekan trafił w ręce Marka Raganowicza za dwa przejścia: solowe przejście Baffin Island, Ship’s Prow, Secret of Silence i pierwsze zimowe solowe przejście Trollveggen.
Jury przyznało również dwa wyróżnienia:
- Chantel Astorga, Anne Gilbert Chase, Jason Thompson (US) za wejście drogą Obscured Perception południowo-zachodnią ścianą Nilkanth;
- Alex Honnold (US) za niewiarygodny wkład w podnoszenie poziomu światowej wspinaczki w 2017 roku.
Laureatami Piolets d’Or, obok autorów najważniejszych w sezonie przejść i wyczynów są również wybitne osobistości świata gór, które honorowane są nagrodą za osiągnięcia życiowe. Piolet d’Or Carriere otrzymał w tym roku Andrej Štremfelj – znakomity słoweński alpinista, autor wielu nowych dróg wytyczonych na ścianach Himalajów i Karakorum, przewodnik wysokogórski.
Piolets d’Or przyznawane są przez kapitułę, złożoną z najwybitniejszych postaci światowego alpinizmu i himalaizmu, a samo zdobycie nagrody uważane jest za ukoronowanie górskich osiągnięć.
Pomysłodawcami nagrody byli dziennikarze francuskiego magazynu górskiego „Montagnes” oraz członkowie stowarzyszenia Groupe de Haute Montagne.
Tegoroczna edycja to także unikalna okazja, by spotkać Cholitas Escoladoras – boliwijskie kobiety, które zdecydowały, że nadszedł czas na to, by zdobywać góry – w spódnicach. Cholitas swoją postawą zwracają uwagę na problem emancypacji i równouprawnienia kobiet – nie tylko w kontekście górskim.
Znana z kultury machismo Boliwia, to miejsce, gdzie niełatwo jest być kobietą – zwłaszcza taką, która po latach pracy w kuchni górskiego ośrodka, postanawia zdobywać szczyty gór.
Problemem był brak sprzętu, na jego zakup nie było pieniędzy, nawet na wypożyczenie. Więc mówiłyśmy przewodnikom – pójdziemy w tym co mamy. A oni mówili – w spódnicach się nie da, nie da się założyć uprzęży. Boliwijskie wspinaczki udowodniły, że to nieprawda.
Pobyt w Lądku-Zdroju to pierwsze w życiu wakacje starszej z kobiet, która nie pamięta już chwili, kiedy jej ręce nie były zniszczone przez ciężką pracę.
Cholitas Escoladoras po raz pierwszy pojawiły się w Europie, by podzielić się swoją historią i autentyczną radością, która płynie z tego, że mogą uprawiać wspinaczkę, przełamując tym samym stereotypy, uprzedzenia i torując drogę kolejnym zdobywczyniom.
Równouprawnienie to w tym roku jeden z głównych tematów 23. Festiwalu Górskiego. W sobotę w Lądku-Zdroju dyskutowano o prawach kobiet w kontekście eksploracji gór i osiągnięć polskich i międzynarodowych alpinistek i wspinaczek. Podczas specjalnego panelu kobiecego, w którym udział wzięły Kinga Baranowska – zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka, która zdobyła trzy z nich, Kinga Ociepka-Grzegulska – mistrzyni Polski we wspinaczce i autorka pierwszego polskiego kobiecego 9a, Anna Okopińska – taterniczka, himalaistka, która ustanowiła kobiecy rekord wysokości w Polsce i Europie, Chantel Astorga – alpinistka, wspinaczka skalna, skialpinistka i ekspertka lawinowa wyróżniona przez jury Złotych Czekanów za wytyczenie nowej drogę na południowo-zachodniej ścianie sześciotysięcznika Nilkanth, Masha Gordon – zdobywczyni Korony Ziemi i uczestniczka Explorers Grand Slam, Mina Leslie-Wujastyk – autorka czterech pierwszych przejść kobiecych, uznawana za najlepszą wspinaczkę w Wielkiej Brytanii oraz Karolina Ośka – wspinaczka wyróżniona w kategorii alpinizm podczas Kolosów.
Nie robimy tego dlatego że chcemy być pierwszymi kobitami które mają takie osiągnięcia. Robimy to dlatego, że tego chcemy – Chantal Astorga.
W gronie gości festiwalu nie zabrakło znakomitych przedstawicielek kobiecej eksploracji gór – wśród wielu inspierujących kobiet, w Lądku-Zdroju pojawiły się m.in.: Ines Papert – poczwórna mistrzyni świata i tryumfatorka Pucharu Świata we wspinaczce, Malgorzata Wojtaczka – pierwsza Polka, która samotnie dotarła na biegun południowy, czy Anne Gilbert Chase – zdobywczyni wyróżnienia w konkursie Złotych Czekanów.