Strona głównaAktualnościZbliża się XIX Festiwal Filmów Górskich w Lądku Zdroju

Zbliża się XIX Festiwal Filmów Górskich w Lądku Zdroju

Szykuje się prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kinematografii, gór i ekstremalnych doznań. W Lądku Zdroju już po raz 19. zostaną wyświetlone najlepsze ekranizacje podczas Festiwalu Filmów Górskich. Przewidziano także wiele atrakcji towarzyszących, m. in. koncerty, wystawy, zawody wspinaczkowe i biegowe oraz wiele innych.

Tradycja Festiwalu w Lądku Zdroju jest imponująca. Pierwsza edycja, na której zaprezentowano 31 filmów, miała miejsce w 1995 roku pod hasłem: „Przegląd Filmów Górskich i Turystycznych”. Od tego czasu festiwal cieszy się coraz to większą popularnością. W tym roku spotkanie uświetni m. in. Kurt Diemberger – austriacki alpinista, pionier himalaizmu i filmowiec górski.

Program imprezy obejmuje cztery dni (w tym roku 17-21 września), podczas których będzie można skorzystać z ponad stu atrakcji. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Andrzeja Zawady (1928-2000) – himalaisty, autora filmów i fotografii z wypraw wysokogórskich. W Lądku Zdroju zaprezentowane zostaną filmy o tematyce związanej z górami, a najlepsze z nich będą wyświetlone także w kilkunastu miastach Polski na pokazach dla lokalnej publiczności.

Oprócz kinematografii, festiwal będzie obfitował w liczne imprezy towarzyszące: Spotkania Młodych Podróżników, koncerty, wystawy, prezentacje książek, zawody wspinaczkowe, wycieczki piesze oraz konkurs na najlepszą książkę o tematyce górskiej. Szczególną uwagę warto zwrócić na towarzyszące festiwalowi po raz trzeci zawody biegowe. Uczestnicy z całej Polski będą biec na dystansie 15 km przez okoliczne góry i lasy. Przewidziano także wersję dla mniej zaawansowanych sportowców na odcinku 7,5 km oraz krótką zabawę biegową dla najmłodszych. Po wyczerpujących zawodach biegacze mogą skorzystać z kąpieli w lądeckich wodach, które słyną z dobroczynnego działania na stawy.

Festiwal jest doskonałą okazją do promocji regionu oraz atrakcyjnym czasem dla mieszkańców i kuracjuszy przebywających w lądeckim uzdrowisku, a także miejscem spotkania pasjonatów gór. Szczegółowy program festiwalu będzie można niebawem znaleźć na stronie organizatora.

festiwal filmow gorskich ladek zdroj

Źródło: Gmina Bystrzyca Kłodzka

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl