Strona głównaAktualnościZatopiona historia na dnie Jeziora Bystrzyckiego

Zatopiona historia na dnie Jeziora Bystrzyckiego

Pace modernizacyjne na zaporze wodnej w Zagórzu Śląskim, przeprowadzane pod nadzorem TAURON Ekoenergia Sp. z o. o  z Jeleniej Góry, ukazały “rąbek”  historii zatopionej na dnie Jeziora Bystrzyckiego. Obniżony poziom wody odsłonił pozostałości po niewielkiej, malowniczo położonej wsi Schlesiertal (Śląska Dolina).

Wąska dolina, którą płynęła wartka rzeka Bystrzyca  i trudne warunki ukształtowania terenu nie sprzyjały rozwojowi wsi związanej z górnictwem.  Z czasem, w wyniku katastroficznych w skutki powodziach w Sudetach, dla ochrony przeciwpowodziowej powstało niewielkie, sztuczne jezioro z zaporą wodną.

Urozmaicona linia brzegowa z głębokimi zatoczkami, strome brzegi z malowniczymi skałkami gnejsowymi, górująca nad jeziorem tajemnicza sylwetka Zamku Grodno sprawia, że wiele osób uważa Jezioro Bystrzyckie za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach.

Ten niewielki sztuczny zbiornik, o długości około 3 km i  średniej szerokości zaledwie 300 m, zajmuje krętą i wąską dolinkę rzeki Bystrzycy. Powstało w latach 1911-1914 w Zagórzu Śląskim, po katastrofalnych w skutki powodziach w Sudetach i zajmuje powierzchnię 500 ha, gromadząc około 8 mln m ³ wody.

2

Jezioro Bystrzyckie ograniczone jest od strony Lubachowa potężną, zbudowana z gnejsowych bloków skalnych , zaporą , stanowiącą dziś zabytek techniki. Wysoka na 44 m, długa na 230 m tama ma u swojej podstawy 29 metrów grubości. U góry znajduje się 10 przelewów na wypadek nadmiaru wody, poniżej zaś 4 upusty. Nieopodal od zapory stoi wiekowa hydroelektrownia o mocy 1.2 MW z zainstalowanymi trzema turbogeneratorami.

Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych Jezioro Bystrzyckie jest także popularnym miejscem rekreacji oraz turystyki rodzinnej. Nad jeziorem znajdują się ośrodki wypoczynkowe z bazą noclegową i gastronomiczną.  Rowery wodne, kajaki, żaglówki i statki to tylko niektóre z atrakcji, z jakich mogą skorzystać turyści przybywający nad jeziorem.  Na  miłośników wycieczek pieszych i rowerowych oraz wspinaczek czeka tu także wiele niespodzianek, od ścieżek ekologicznych, szlaków rowerowych, po ścianki wspinaczkowe oraz platformy widokowe z krajobrazami zapierającymi dech w piersiach. Zaś korona zapory, przez którą poprowadzono wygodną drogę, ze względu na wyjątkowe walory widokowe, stała się celem częstych spacerów zarówno turystów, jak i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Prace remontowe na zaporze wodnej prowadzone będą w terminie od 01.04.2016 r. do 30.04.2016 r., dlatego też – już dziś –  zapraszamy do Zagórza Śląskiego, by na własne oczy ujrzeć pozostałości  Schlesiertal, czyli Śląskiej  Doliny na dnie Jeziora Bystrzyckiego.

Archiwalne zdjęcia można oglądać na: Zagorze_Slaskie,Slaska_Dolina_nie_istnieje.html

1

Gmina Walim

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl