Strona głównaAktualnościZamek Czocha na sprzedaż?

Zamek Czocha na sprzedaż?

Wyjątkową światową sławą cieszy się dolnośląski Zamek Czocha położony w polskiej części Łużyc Górnych. Powstał on w XIII wieku z rozkazu czeskiego króla Wacława I jako warownia graniczna, ale dzisiaj jest wymarzonym zamkiem fanów Harry’ego Pottera przypominając im Hogwart. Organizują tutaj swoje zloty, a niedawno świat obiegła informacja, że zamek zamierzają.. kupić.

Jak podaje brytyjska prasa, 28 lutego ruszyła zbiórka pieniędzy w internecie, a już w ciągu pierwszych piętnastu minut zebrano kilkanaście tysięcy dolarów. Obecnie zebrana kwota wystarczy, aby zorganizować kolejny zlot miłośników magii na Zamku Czocha. Ogromne zainteresowanie pozwoliło jednak snuć odważniejsze plany. Jeśli organizatorom uda się zebrać 1 mln dolarów, zamierzają kupić zamek na własność.

Na razie jednak szanse na sprzedaż zamku są marne, albowiem jest on własnością publiczną. Zarządza nim powołana przez Agencję Mienia Wojskowego spółka Hotele 21, w której skład wchodzi 21 należących do armii hoteli.

Przypomnijmy tylko, że latem 2014 r. roku Stowarzyszenie Liveform urządziło w zamku kolonie z magią. Następnie, w listopadzie, pojawili się dorośli miłośnicy serii o Harrym Potterze, którzy zgłosili się do College of Wizardry. Choć udział w zabawie kosztował 280 euro, nie brakowało chętnych. Przez trzy dni 190 uczestników z 11 krajów prowadziło życie jak w Hogwardzie. Poubierani w długie szaty, kapelusze, garnitury i sukienki z lat 30. ubiegłego wieku i inne stylowe rzeczy, przemierzali komnaty zamku, spacerowali po parku, mieli zajęcia z magii i walki z czarnymi mocami. Odgrywali sceny według scenariuszy przygotowanych przez członków College of Wizardry. Dostali podręczniki, różdżki, płaszcze i krawaty i na 3 dni zapomnieli o realnym świecie.

Kolejny zjazd już w kwietniu 2015 r., ale niestety, biletów już nie ma. Wszystkie zostały sprzedane w kilka minut!

528_1250109997

 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl