Strona głównaAktualnościZ Kaliningradu do San Sebastian przez Świdnicę

Z Kaliningradu do San Sebastian przez Świdnicę

Wczoraj zawitała do Świdnicy jedna z pięciu rowerowych drużyn, które w ramach projektu Europejskiej Stolicy Kultury i BIZIZ przemierzają Europę rejestrując różne style życia Europejczyków. Wyprawy, których metą jest San Sebastian wyruszyły w połowie 2016 roku z: Las Palmas, Aten, Kopenhagi, Konstancji i Kaliningradu.Poświęcone są kolejno architekturze, kuchni, różnorodności biologicznej, społecznościom i seksualności.

Misją ekipy, która zawitała do Świdnicy w drodze z Kaliningradu do San Sebastian jest zebranie informacji o stylu życia i zwyczajach dotyczących seksualności Europejczyków, stąd charakterystyczny różowy kolor ich roweru – rikszy. Ważnym elementem prezentacji wyników ich projektu będzie pokaz zdjęć części ciała napotkanych na ich drodze osób. W ten sposób zbudują mapę odwiedzonych miejsc, którą uzupełnią o opis zebranych historii.

W trakcie pobytu goście z Hiszpanii, którzy zostali oprowadzeni po najważniejszych atrakcjach miasta. Jak powiedzieli – największe wrażenie zrobiły na nich Katedra pw. Św. Stanisława i Wacława oraz Kościół Pokoju. Rowerzyści podziwiali także panoramę miasta z Wieży Ratuszowej,dowiedzieli się o znanych mieszkańcach Świdnicy – m.in. Czerwonym Baronie czy Marii Kunitz, po czym udali się do restauracji „Zagłoba” gdzie skosztowali tradycyjnych polskich potraw i gdzie spędzili noc. Przed wyjazdem skorzystali również z usług świdnickich fryzjerów.

Na pamiątkę pobytu w mieście hiszpańscy rowerzyści otrzymali świdnickie gadżety po czym udali się w dalszą drogę na południe Europy. Pomoc w organizacji pobytu rowerowej ekipy na zapewnili pracownicy Referatu Organizacji Pozarządowych i Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy, a tłumaczem i anglojęzycznym przewodnikiem po świdnickich atrakcjach była Iwona Radziwiłko – Jasińska.

UM Świdnica

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl