Strona głównaAktualnościXXVIII Festiwal Kwiatów z rekordem odwiedzalności!

XXVIII Festiwal Kwiatów z rekordem odwiedzalności!

Książańska wiosna się rozpoczęła! Od 30 kwietnia do 3 maja witaliśmy ją naprawdę hucznie: przybyli goście zobaczyli prawdziwą eksplozję kolorów, fantazyjne motywy oraz całą masę atrakcji i występów artystycznych.  Jeżeli spędziliście ten weekend majowy w Zamku Książ, to spędziliście go w jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi.

Jak co roku w zamku były girlandy kwiatów, zachwycające aranżacje florystyczne, niesamowite występy artystyczne, pokazy i animacje, tańce dworskie oraz  warsztaty formowania drzewek bonsai.

Jakie atrakcje przewidziano podczas 28 edycji festiwalu?

Dziedziniec Honorowy zamienił się w ekspozycję kilkumetrowych konstrukcji florystycznych wykonanych przez samego Tomasa de Bruyne, belgijskiego florystę światowej sławy, który doskonale wie, jak tworzyć dzieła sztuki z natury. Jeżeli temat „Złotego Pociągu”wzbudził Wasze zainteresowanie w ostatnim czasie to jego miniatura z MiniEurolandu na dziedzińcu wywołałaby Wasz prawdziwy zachwyt. Model prezentował scenki prezentujące jak historycznie mogłoby wyglądać ładowanie pociągu.

Aranżacje florystyczne zaprezentowano w nowych salach, z nowymi koncepcjami i zaskakującymi rozwiązaniami pod emblematem „Święta kolorów”. W tym roku dominowały więc niespotykane połączenia kolorystyczne i designerskie pomysły, od dekoracji kwiatowych nie można było oderwać oczu!
Kto myśli, że florystyka jest spokojną dziedziną sztuki, powinien zobaczyć nasze codzienne „Bitwy florystyczne”! Dwie drużyny, rywalizacja, adrenalina i różne kategorie tematyczne to nasz przepis na prawdziwe show. Publiczność oklaskami wybierała zwycięzcę! Takich emocji nie było tu dawno!

1462527402_Festiwal_Kwiatów_2016_2

W zamku wiemy jak wiele energii mają w sobie najmłodsi i właśnie dlatego każdego roku przygotowujemy dla nich szereg propozycji. Mali artyści chętnie uczestniczyli w warsztatach florystycznych, podczas których układali własne kwiatowe kompozycje pod okiem nagradzanych mistrzów. Spragnieni zabawy otrzymali również okazję, by… udać się do Fabryki Słodyczy, gdzie tworzyli własne lizaki. Nie zabrakło też puszczania baniek, tańców, postaci z bajek czy cyrkowych akrobacji. Ogromnym zaskoczeniem była dodatkowo biletowana wystawa „Movie Heroes”, której otwarcie odbyło się w trakcie festiwalu. Ta ekspozycja strojów i rekwizytów z największych kinowych produkcji ostatnich lat m.in. z Czarownicy, Piratów z Karaibów czy Bękartów Wojny to pierwsza taka wystawa w Polsce i będzie w zamku aż do 2017 r.!

Obchodziliśmy teraz także wyjątkową okazję: w zamku odbyły się II Florystyczne Mistrzostwa Polski! Najzdolniejsi floryści z całego kraju po raz drugi pokazali, że wyobraźnia nie ma granic i zmierzyli się w trakcie roślinnych zmagań tworząc wymyślne projekty kwiatowe. Zwycięskie prace były eksponowane w zamkowych salach specjalnie dla turystów, na żywo nie zobaczy ich już nikt wcześniej i nikt później!

1462527402_Festiwal_Kwiatów_2016_3

Dla zafascynowanych Dalekim Wschodem tegoroczna edycja była prawdziwą gratką – oprócz największej w Polsce Narodowej Wystawy Bonsai, w kompleksie zamkowych sal zaprezentowane zostały również unikalne Zbroje Japońskie oraz Wystawa Suiseki. Nasi turyści przeżyli zatem prawdziwą podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni, podziwiając miniaturowe drzewka, piękno ukryte w kamieniach oraz detale i kolorystykę samurajskich strojów. Oczywiście nie zabrakło również wykładów i pokazów formowania bonsai, które prowadzili sławni bonzaiści ze świata.

Jak każdego w zamku swoje towary prezentowało również ponad 250 wystawców m.in. ogrodnicy, rękodzielnicy, jubilerzy, artyści  i gastronomowie. Przed odwiedzającymi ukazany został szeroki wybór roślin, cebulek kwiatowych, drzewek, storczyków, ziół, ceramiki, produktów regionalnych i przedmiotów artystycznych: obrazów, biżuterii, dekoracji, minerałów. Nie zabrakło też winnic, produktów naturalnych i… na pewno nie zabrakło niczego!

Już po raz 28 wiosna obudziła się w Zamku Książ.

Witajcie ją z nami od 29 kwietnia do 3 maja w przyszłym roku i zaplanujcie kolejny weekend majowy w Wałbrzychu.

Oficjalna strona Festiwalu Kwiatów z galerią video, zdjęć itd. znajduje się [tutaj]

1462527432_Festiwal_Kwiatów_2016_7

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl