Strona głównaAktualnościWspólnie podziękowali za plony w trakcie Dożynek Dolnośląskich (FOTO)

Wspólnie podziękowali za plony w trakcie Dożynek Dolnośląskich (FOTO)

Dożynki Dolnośląskie, które odbyły się 14 września br. na strzegomskim Rynku, okazały się wspaniałym, niepowtarzalnym i przepełnionym staropolską symboliką ludową świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszego województwa. Strzegom był w tym dniu najważniejszym punktem na mapie Dolnego Śląska.

Do Strzegomia przyjechało mnóstwo grup wieńcowych reprezentujących dolnośląskie powiaty i dekanaty. Wśród wielu znamienitych gości byli m. in. biskup świdnicki – ks. prof. Ignacy Dec, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi w randze wiceministra – Zofia Szalczyk, wojewoda dolnośląski – Tomasz Smolarz, marszałek województwa dolnośląskiego – Cezary Przybylski, członek zarządu województwa dolnośląskiego – Włodzimierz Chlebosz, przewodnicząca sejmiku dolnośląskiego – Barbara Zdrojewska oraz posłowie i senatorowie. Wszyscy przybyli, by podziękować Bogu i rolnikom za wspaniałe tegoroczne plony.

Pierwszy akcent niedzielnych dożynek miał miejsce w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu, gdy punktualnie o godz. 13.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. Motywem przewodnim nabożeństwa transmitowanego na cały świat przez TVP Polonia, było słowo DZIĘKOWANIE. Biskup wyjaśniał jego znaczenie, dlaczego i komu należy dziękować. Wszystko oczywiście w kontekście podziękowań za owoce, które – dzięki Bogu – wydała ziemia.

Po zakończeniu mszy goście dożynek, niosąc misternie wykonane wieńce, w niezwykle barwnym korowodzie udali się na Rynek, gdzie odbyły się dalsze punkty uroczystości. Wśród nich zdecydowanie na pierwszy plan wysunął się ceremoniał żniwno – dożynkowy z udziałem ZF „Kostrzanie” i kapeli Gieni Dudki (gmina Czernica). Na ręce burmistrza Strzegomia – Zbigniewa Suchyty, wojewody, marszałka i przewodniczącej sejmiku starostowie Dożynek Dolnośląskich – Monika Róg i Andrzej Szczepanik przekazali najważniejszy symbol dożynek – chleb, będący owocem ciężkiej pracy rolników.

Dożynki to świetna okazja, aby w szczególny sposób podziękować tym osobom, które poprzez swoją wieloletnią pracę na rzecz rolnictwa, zasłużyli się dla Ziemi Strzegomskiej. Na wniosek burmistrza Strzegomia, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki nadał honorowe odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je: Mariola Sulikowska, Jan Wójcik, Marek Adamowicz, Roman Bodnar, Ryszard Wilkosz, Józef Kuczma, Wojciech Stępień, Bogdan Kędzierski, Jarosław Pitura, Kazimierz Maliszewski i Krzysztof Róg. Na dożynkowej scenie wręczono również Złote Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Sejmik wojewódzki przyznał je: Urszuli Olszewskiej, Ryszardowi Wiklińskiemu i Grzegorzowi Konarskiemu.

Wielką atrakcją Dożynek Wojewódzkich w Strzegomiu były stoiska przygotowane przez sołectwa gminy Strzegom. Każdy z gości mógł spróbować wyśmienitych specjałów i lokalnych produktów. Cieszyły się one niesłabnącym zainteresowaniem uczestników dożynek. Dobra zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, a zadbały o nią zespoły, które wystąpiły na dożynkowej scenie: Tercet Egzotyczny, Fantastic Boys, Kapela Ludowa Smyki, Kapela Ludowa Janka Boduszka i zespoły folklorystyczne: Kostrzanie, Goczałkowianie, Olszaniacy i Leszczynki. Na zakończenie wszyscy podziwiali efektowny pokaz sztucznych ogni.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl