Strona głównaAktualnościWielkie inwestycje w Karpaczu

Wielkie inwestycje w Karpaczu

Prezydium Rady Karkonoskiej Parku Narodowego w Karpaczu we wrześniu wydało pozytywną opinię dla dokumentacji technicznej przebudowy kolejki linowej na Kopę w Karpaczu. Natomiast wzdłuż stoku narciarskiego w Karpaczu Górnym pod Wangiem rozpoczęła się budowa kolejki kanapowej. Jest to niewielki stok tuż koło drewnianego kościółka, a niedługo powstanie tam nowoczesna 4-osoba Kanapa szwajcarskiej firmy Bartholet.

Wyciąg wyposażony zostanie w 41 krzesełek, a długość stoku wyniesie 330 m. Przepustowość nowej kolejki wyniesie 2400 osób na godzinę. Wraz z nową kolejką, zostanie poszerzony stok i zwiększona zostanie wydatność stacji naśnieżającej. Stok jest łatwy, dobrze nadaje się do nauki jazdy i można z niego korzystać także po zmroku, ponieważ jest oświetlony. Jeden wjazd koleją ma kosztować 3 zł. Parking obok jest bezpłatny.

Jeśli zaś chodzi o nową kolejkę na Kopę, to kolej na Kopę „Zbyszek” istnieje od lat 60. minionego wieku i jest jednym z najstarszych wyciągów karkonoskich. Zgodnie z planem przebudowy jednoosobowe „krzesełka” zostaną zlikwidowane i zastąpione kanapami dla czterech pasażerów. Zostanie też przebudowany budynek górnej stacji kolei: ma nawiązywać architektonicznie do wyglądu obserwatorium na Śnieżce i będzie miał cztery kondygnacje (dwie pod ziemią) z panoramiczną restauracją nawiązującą kształtem do „talerzy” obserwatorium na Śnieżce. Restauracja posiadać ma także obrotowy pierścień. Zostaną także przebudowane i poszerzone nartostrady m.in. Jan (do ok. 20 m), Liczykrupa i Euro. Poszerzony zostanie dolny odcinek nartostrady tworząc łagodnie nachylone zbocze, gdzie stanie wyciąg taśmowy dla najmłodszych. Dodatkowo powstanie kolejka szynowa z wagonami dla czterech lub ośmiu osób, która połączy istniejący parking z dolną stacją wyciągu „Zbyszek”.

Planowo realizacja inwestycji ma nastąpić za dwa lata, już teraz jednak wybudowano nowy parking dla 150 samochodów, od którego w przyszłości narciarzy transportować ma winda do dolnej stacji kolejki. Wytyczono również nowe połączenia między wyciągami Jan i Liczyrzepa. Narciarzom pozostaje czekać wyłącznie na ujemną temperaturę i śnieg.

Źródło: skionline.pl

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl