Strona głównaWarto zobaczyć

Rynek

IMG_8029

Kamieniczki świdnickiego Rynku stwarzają romantyczny nastrój i nadają sercu miasta wyjątkowego charakteru. Można tu odnaleźć obiekty reprezentujące różnorodne style architektoniczne od renesansu aż po secesję, dokumentujące chlubną historię miasta jako stolicy dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. W położonych w Rynku licznych kawiarenkach i restauracjach można odpocząć i raczyć się atmosferą tego niezwykłego miejsca. Centralny plac miasta wytyczono w połowie XIII wieku i pełnił on wówczas funkcję miejsca handlu. Przez wieki jego funkcja zmieniała się, lecz na pamiątkę, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się tu największa w regionie Giełda staroci, numizmatów i osobliwości.

Nad Rynkiem, w jego centralnym punkcie góruje wieża ratuszowa. Powróciła ona do Rynku po 45 latach od jej zawalenia (5 stycznia 1967 r) w wyniku nieudolnie prowadzonego remontu samej wieży oraz rozbiórki sąsiednich budynków. Na początku czerwca 2010 rozpoczęto jej odbudowę, która trwała 2 lata. Nowa wieża ratuszowa nie jest wierną rekonstrukcją starej wieży. Konstrukcja jest żelbetonowa z ociepleniem elewacji. Detale jak na przykład okna zostały odbudowane w formie nowoczesnej. Bryła nowej wieży bardzo się wyróżnia od starej: Stara wieża była smuklejsza i wyższa. Także rzut nowej wieży nie jest zgodny z oryginałem. Rzut górnej części nie jest czysto ośmioboczny. Z jej tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na miasto i pobliskie góry wchodzące w skład pasma Sudetów.

http://www.citywalk.infohttp://wieza.swidnica.pl

Katedra Świdnicka

IMG_8062

Gotycki kościół z XIV w., z budzącym zachwyt barokowo-gotyckim wystrojem oraz wieżą o wysokości 103 m (najwyższą na Dolnym Śląsku a piątą co do wielkości w Polsce), stanowi punkt rozpoznawczy miasta. We wnętrzu szczególną uwagę przyciąga imponujący ołtarz główny, wzorowany na barokowym ołtarzu w paryskim kościele Van-de-Grace oraz gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. U podnóża Katedry znajdują się pozostałości fortyfikacji fryderycjańskich z II poł. XVIII w. Dzięki inicjatywie Papieża Jana Pawła II w dniu 23 marca 2004 r. dawny kościół diecezjalny stał się Katedrą i siedzibą nowej diecezji.

 

Kościół Pokoju

800pxKosciol_pokoju_w_swidnicy_wisnia6522

Wizytówką Świdnicy jest XVII-wieczny Kościół Pokoju – obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół ten jest uważany za największą drewnianą świątynię Europy. W swoim wnętrzu może pomieścić ok. 7500 osób. Jednocześnie jest to jeden z dwóch Kościołów Pokoju zachowanych na świecie. Drewniana budowla o konstrukcji szachulcowej wybudowana została na planie krzyża greckiego. Wnętrze kościoła zachwyca barokowym wystrojem, a na szczególną uwagę zasługują dwa zespoły barokowych organów. Do najcenniejszych elementów barokowego wyposażenia należy także jego główny ołtarz i ambona, a także loże rodowe zasłużonych mieszczan i władców ziemi świdnickiej. Kościół otoczony jest zespołem zabytków Placu Pokoju: dzwonnicą, domem stróża, plebanią i zabytkowym cmentarzem ewangelickim. Wszystkie budowle pochodzą z XVII wieku i są przykładem charakterystycznego budownictwa ryglowego. W domu stróża działa obecnie nastrojowa kawiarnia. Na cmentarzu ewangelickim spoczywa m.in. konstruktor pierwszej rakiety tenisowej na kontynencie europejskim oraz uczeń J. S. Bacha – dawny organista kościelny. W Kościele Pokoju corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Bachowski.

http://kosciolpokoju.pl/

 

Muzeum Dawnego Kupiectwa

800x600muz_kup

Muzeum Dawnego Kupiectwa powstało w 1967 w ratuszu, w nawiązaniu do tradycji kupieckiej miasta i jest jedynym muzeum tego typu w Polsce. Prezentuje eksponaty związane z historią kupiectwa: wagi, odważniki oraz aranżacje dawnego sklepu kolonialnego, apteki, domu wagi i urzędu miar. W gotyckiej Sali Rajców znajdują się cenne malowidła z XVI w. przedstawiające Sąd nad jawnogrzesznicą, Sąd Ostateczny i Ukrzyżowanie. Zobaczyć tu można również makietę XVII-wiecznej Świdnicy oraz wiele interesujących eksponatów, związanych z przeszłością miasta.

http://www.muzeum-kupiectwa.pl/

 

Muzeum Broni i Militariów

place_1969927813085967884994

Właścicielem i twórcą muzeum powstałego w marcu 1999 roku jest Stanisław Gabryś. W Muzeum Broni i Militariów zgromadzono ponad tysiąc sztuk militariów, w tym około 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej od pierwszych karabinów iglicowych XIX wieku do broni lat pięćdziesiątych XX wieku.Najwięcej eksponatów pochodzi z okresu II wojny światowej. Na wystawie prezentowane są pierwsze karabiny maszynowe I i II wojny światowej, RKM-y i UKM-y okresu międzywojennego i okresu II wojny światowej, oraz różnego typu karabinki, pistolety, rewolwery, pistolety maszynowe (niektóre z egzemplarzy są unikalnymi w skali krajowej), moździerze, moździerze okopowe (10 sztuk).

Muzeum prowadzi działalność edukacyjną poprzez oprowadzanie grup i wykłady na temat broni i jej historii. Muzeum wypożycza broń do filmu i na imprezy okolicznościowe.Otwarte jest codziennie prócz poniedziałku w godzinach 11 – 14, poza godzinami wymienionymi przyjmować może grupy wcześniej umówione. Przy Muzeum Broni i Militariów działa atestowana strzelnica na broń krótką, strzelać można z broni pneumatycznej i z karabinków sportowych. Muzeum może organizować pikniki militarne na zlecenie stowarzyszeń, grup rekonstrukcyjnych i samorządów. Muzeum pozyskuje eksponaty głównie z Ministerstwa Obrony Narodowej i Komendy Wojewódzkiej Policji.

http://www.muzeum-broni.pl/

Brak komentarzy

Komentarze dla tego wpisu zostały wyłączone.