Walim

Gmina Walim położona jest w Środkowych Sudetach, u podnóża Gór Sowich, w malowniczej dolinie rzeki Walimki, na południowym wschodzie od miasta Wałbrzycha.

W skład gminy wchodzi 9 sołectw: Glinno, Jugowice, Dziećmorowice, Michałkowa, Niedźwiedzica, Olszyniec, Rzeczka, Walim i Zagórze Śląskie. Na zachodzie gmina graniczy z Wałbrzychem i Jedliną Zdrój, na wschodzie z Gminą Świdnicą, na południu z Głuszycą, Nową Rudą i Pieszycami. Najwyżej położony teren gminy znajduje się pod Szczytem Wielkiej Sowy – 1015 m. n.p.m. Najważniejszym ciekiem gminy jest rzeka Bystrzyca zbierająca lokalne potoki górskie.

Gmina Walim, położona w Górach Sowich, jest miejscem pełnym tajemnic. Tu znajdziesz piękno matki natury, tu będziesz stąpać po średniowiecznych zakątkach Zamku Grodno, tu wejdziesz w głąb Ziemi, aby prześledzić nierozpoznane poniemieckie Sztolnie Walimski.

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Zapraszamy wszystkich gości do odwiedzenia Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim z XIII wieku (Zamek Grodno jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków śląskich. Powstał w XIII wieku jako jedno z ogniw systemu ochronnego na południowej granicy księstwa Świdnicko – Jaworskiego. Początkowo w rękach Piastów, potem Czechów mocno związanej z Polską rodziną panów z Łągowa – którzy przebudowują gotycki zamek w stylu renesansowym. Kolejnym właścicielem jest feudał niemiecki Jerzy von Eben. W 1789 roku wali się ściana południowa na dziedzińcu gotyckim oraz sąsiednie skrzydło mieszkalne. Prace konserwatorskie podjęte w 1824 roku miały przystosować zamek na potrzeby ruchu turystycznego. Prowadzone również w latach 1957 – 1858 kiedy to umocniono wieżę, zabezpieczono mury i stworzono muzeum).

Sztolnie Walimskie (podziemna trasa turystyczna Sztolni Walimskich, w kompleksie „Rzeczka”, jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Kompleks ten położony jest na wschodnim zboczu góry Ostrej (653,3 m n. p.m.) między Walimiem a Rzeczką. Wewnątrz panuje stała temperatura w ciągu roku 5 – 7 °C. Część podziemną kompleksu wytyczono na planie zbliżonym do litery „E”. Składają się na nią 3 równoległe sztolnie, oddalone od siebie o 40 i 50 m oraz system łączących je, pod kątem prostym, wyrobisk komorowych, tzw. hal. Całkowita długość wyrobisk podziemnych wynosi ok. 500 m, powierzchnia 2 500 m2, a objętość 14 000 m3. W kompleksie można zwiedzić prawie wykończoną wartownię,w której zgromadzone zostały eksponaty i nieliczne dokumenty związane z wszystkimi kompleksami).

Sztolnie Walimskie

Sztolnie Walimskie

Jezioro Bystrzyckie (jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Powstało na początku XX w. W celu uchronienia okolicznych miejscowości przed powodziami, w latach 1911-1914 wzniesiono potężną kamienną zaporę spiętrzającą wodę. Zapora wodna stanowi zabytek techniki. Zapora mierzy 44m wysokości oraz 230m długości. Powstały w ten sposób zbiornik wody jest w stanie zgromadzić około 8 mln litrów wody. Jezioro ma około 3,3km długości przy szerokości nie przekraczającej średnio 200m w najszerszym miejscu około 480m. Poniżej zapory powstała niewielka hydroelektrownia).

Żelazna lipa (w miejscowości Podlesie, integralnej części wsi Olszyniec, leżącej w Gminie Walim, znajduje się nietypowy pomnik przyrody w postaci żeliwnego odlewu pnia drzewa. Choć obiekt ten ma ściśle historyczne powiązanie, to jednak upamiętnia również rosnącą w tym właśnie miejscu dorodną lipę), Tablica pamiątkowa Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza (Tablica poświęcona jest dwóm wybitnym kierowcom rajdowym: Januszowi Kuligowi i Marianowi Bublewiczowi. Stoi ona na słynnej ,,patelni” w miejscu odcinka specjalnego z Rościszowa do Walimia, na którym rywalizują kierowcy w rajdowych samochodowych mistrzostwach Polski).

Poza wymienionymi atrakcjami walorem Gminy Walim jest górski klimat, a także duże różnice wzniesień, pozwalające doświadczyć nie tylko niezapomnianych widoków, ale również na usytuowanie wielu wyciągów narciarskich. Stoki narciarskie można znaleźć w miejscowości Rzeczka, malowniczo położonej pod masywem Wielkiej Sowy, gdzie na miłośników zimowego szaleństwa czeka kilka wyciągów ze zróżnicowanym stopniem trudności, więc każdy może znaleźć trasy dla siebie – są stoki idealne do nauki, z niskim kontem nachylenia, oraz dłuższe, nadające się idealnie dla koneserów szybkiej jazdy. Długość stoków w Rzeczce waha się od 600 do 900m.

Źródło: http://walim.pl/

Baza gastronomiczna:

Restauracja Hubert

Restauracja Na Stoku

Restauracja Bar Szyprówka

Baza noclegowa:

Zajazd Hubert

Agroturystyka Dom Na Wzgórzu

Agroturystyka Słoneczna Dolina

Gościniec Pod Starym Puchaczem

Ośrodek Wypoczynkowy Na Stoku

Pensjonat Chata Pod Sową – Szyprówka

Udostępnij:
Tagi
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl