Strona głównaAktualnościWałbrzyski triumf Olszowego

Wałbrzyski triumf Olszowego

Dominik Olszowy rozgromił konkurencję podczas III i IV rundy Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski Enduro, rozegranych w miniony weekend w Wałbrzychu. Zawodnik CKM Cieszyn dwukrotnie pokonał, najszybszego polskiego motocyklistę na tegorocznym Dakarze – Macieja Giemzę. Trzeci wynik uzyskał Sebastian Krywult. W stawce quadów triumfował Damian Rajczyk.

 

Organizatorem zawodów na Hałdzie „Wiesław” oraz na stadionie w dzielnicy Sobięcin było Stowarzyszenie Motochełmiec Wałbrzych, które powstało dzięki grupie entuzjastów, chcących kontynuować ponad 15-letnią tradycję imprez enduro i cross country w Wałbrzychu.

 

– Uznaliśmy, że musimy zrobić wszystko, aby podnosić rangę off-roadowych imprez w naszym mieście i promować wałbrzyską Hałdę oraz tor. Dziś wiemy, że była to dobra decyzja. Cieszymy się, że Mistrzostwa Polski oraz Puchar Polski Enduro pojechały bezpiecznie i zgodnie z regulaminem, a zawodnicy wywieźli z Wałbrzycha wspaniałe wrażenia podsumowuje Stanisław Radwański, prezes Stowarzyszenia Motochełmiec Wałbrzych, uczestnik Rajdu Dakar oraz inicjator imprez enduro i cross country w Wałbrzychu. To on ponad 15 lat temu, sprowadził motocykle i quady na pokopalniany nasyp u podnóża góry Chełmiec, a także wspólnie z działającym wtedy Automobilklubem Wałbrzyskim, budował tę trasę w konfiguracji do motorsportu.

 

Wałbrzyska trasa cieszy się uznaniem zawodników i tym bardziej mamy powody do satysfakcji po zakończonych w weekend rozgrywkach dla profesjonalistów i amatorów. Serdecznie dziękuję Prezydentowi Miasta Wałbrzycha, Nadleśnictwu Wałbrzych oraz wielu osobom i firmom, które uwierzyły w nas i były dla nas wsparciem w działaniu oraz w kwestiach finansowych. Bardzo dziękuję także wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu trasy, a także firmie Vega Car, która udostępniła nam ciężki sprzęt. Teraz przed nami jeszcze trochę pracy, aby przygotowaną trasę móc udostępniać do treningów, zarówno dla zawodników, jak i osób prywatnych – dodaje Radwański.

 

Zawody na wałbrzyskiej Hałdzie stanowiły podwójną rywalizację, gdyż rozegrane zostały jako III i IV runda Mistrzostw Polski Enduro oraz III i IV runda Pucharu Polski Enduro. Do ścigania przygotowano pętlę o długości ok. 25 kilometrów z dwoma próbami sprawnościowymi, którą zawodnicy pokonywali wielokrotnie, a  ilość okrążeń definiowana była zgodnie z klasą (od 2 do 5).

 

W mistrzowskiej stawce motocyklistów najlepiej zaprezentował się Dominik Olszowy. Zawodnik CKM Cieszyn wywiózł z Wałbrzycha aż 40 punktów w klasyfikacji generalnej. Wygrał także klasę E2/E3. Dakarowiec Maciej Giemza z KTM Novi Korona Kielce uplasował się na drugiej pozycji w generalce i triumfował w klasie E1. Trzecie miejsce na podium uzupełnił Sebastian Krywult z BKM Bielsko Biała, równocześnie zwycięzca klasy Masters. W Juniorach bezkonkurencyjny okazał się Karol Orawiec, a w Junior 85 – Filip Kania, obaj z BKM Bielsko Biała. Z kolei Damian Rajczyk z Motochełmiec Wałbrzych wygrał Quad Open.

 

W tzw. drugiej lidze, czyli Pucharze Polski Enduro, nie wyłania się zwycięzców  w klasyfikacji generalnej, lecz tylko w klasach. Wśród zdobywców pierwszych miejsc w motocyklach znaleźli się: Radosław Rejniak (E1), Artur Borucki (E2/E3), Piotr Knapczyk (Junior), Bartłomiej Tabin (Masters), Karol Procner (Quad Open).

 

Podczas enduro w Wałbrzychu umożliwiono rywalizację także amatorom na motocyklach. W tym gronie najlepiej zaprezentowali się Zbigniew Tur, Dawid Pietraszek i Ivan Rocen.

 

Do walki w III i IV rundzie Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski Enduro stanęło łącznie ok. 120 zawodników na motocyklach i quadach. Tylko nieliczni odpadli z rywalizacji, głównie z powodu awarii. Dwóm motocyklistom udzielono pomocy medycznej, gdyż doznali potłuczeń na skutek upadków.

 

  • Enduro to dyscyplina, w której dość często zdarzają się kontuzje, jednak doświadczeni zawodnicy potrafią nie tylko świetnie jeździć, ale wiedzą też jak upadać, aby oszczędzić siebie i sprzęt. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność enduro wśród amatorów, szczególnie ważne jest, aby pierwsze kroki w tym sporcie stawiać pod okiem doświadczonych zawodników czy też instruktorów, na bezpiecznie skonfigurowanych obiektach, takich jak np. ten w Wałbrzychu. Jako Polski Związek Motorowy, wspólnie Lasami Państwowymi zabiegamy o to, żeby miłośników off-roadu, odwodzić od jazdy „na dziko” po lesie, a kierować ich na przygotowane tereny – podkreśla Wojciech Rencz, dyrektor II i IV rundy Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski Enduro, uczestnik Rajdu Dakar.

 

Wałbrzyskie zawody miały sporo dakarowych akcentów. Wśród publiczności duże zainteresowanie wzbudzała ekspozycja repliki Stara 266, którym Rajd Dakar w 1988 roku pokonywał Jerzy Mazur. Sam utytułowany zawodnik i założyciel Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu był ponadto honorowym starterem obu rund enduro.

 

Pełne wyniki Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski Enduro rozegranych w Wałbrzychu dostępne są na stronie www.motoresults.pl oraz na fanpagu Stowarzyszenia Motochełmiec Wałbrzych na portalu społecznościowym Facebook.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl