Wałbrzych
Wałbrzych położony jest w centralnej części Sudetów Środkowych, w malowniczej kotlinie nad którą rozciągają się lesiste pasma Gór Wałbrzyskich. To drugie pod względem wielkości miasto Dolnego Śląska, jednak nie odczuwa się tu atmosfery dużej aglomeracji – głównie za sprawą gór, które ukształtowały jego topografię.
Wałbrzych jest bardzo zielonym miastem – lasy, parki i łąki zajmują ponad połowę miejskiej powierzchni. Przyrodniczą atrakcją Wałbrzycha są muflony, zamieszkujące Książański Park Krajobrazowy.
Zielona sceneria stworzona przez naturę służy mieszkańcom i turystom. Każdy spragniony zdrowego wysiłku, aktywnej turystyki czy szukający wytchnienia w kontakcie z przyrodą i zabytkami znajdzie tu coś dla siebie:
- wymarzone tereny dla amatorów kolarstwa górskiego. Na terenie miasta wytyczono ponad 170km tras rowerowych o różnym stopniu trudności, na których zmaga się czołówka europejskiego kolarstwa górskiego. Jedna z najciekawszych tras biegnie przez Książański Park Krajobrazowy. Zapraszamy do udziału w imprezach rowerowych!
- entuzjaści hippiki mogą korzystać z usług Stada Ogierów Książ, które dysponuje dużym hipodromem, przepiękną krytą ujeżdżalnią i własnym pensjonatem;
- na sympatyków pieszych wędrówek czeka ponad 50 km znakowanych szlaków turystycznych, prowadzących na szczyty górskie i do wielu zabytkowych miejsc;
Niedalekie sąsiedztwo Gór Kamiennych i Sowich, zabytki i obiekty rekreacyjne to wszystko stwarza niepowtarzalne warunki do uprawiania sportów, różnych form turystyki i rekreacji przez cały rok. Okolice Wałbrzycha to wymarzone tereny dla amatorów kolarstwa górskiego, sympatyków paralotniarstwa i entuzjastów uprawiania „białego szaleństwa”. Miasto bezpośrednio graniczy z uzdrowiskami Szczawno Zdrój i Jedlina – Zdrój.

Zamek Książ w Wałbrzychu
Fot. www.ksiaz.walbrzych.pl
Z zabytkowych atrakcji w Wałbrzychu warto zobaczyć: Zamek Książ (największy zamek na Dolnym Śląsku, trzeci co wielkości w Polsce. Majestatyczny kolos zbudowany na skale, bajecznie wtopiony w Książański Park Krajobrazowy. Leży w północnej części miasta nad doliną Pełcznicy na wysokości około 395 m n.p.m. Zbudowany w XIII w. przez księcia świdnickiego Bolka I, w ciągu stuleci wielokrotnie rozbudowywany stanowi obecnie urzekający konglomerat wielu stylów architektonicznych. Imponująca bryła zamku mieści ponad 400 pomieszczeń w tym reprezentacyjne sale, salony wystawowe, sale konferencyjne oraz komfortowe wnętrza hotelowo -gastronomiczne. Wspaniałe plenery przyciągają filmowców i artystów. Można tu odpocząć obcując z historią, w otoczeniu zieleni i ciekawie spędzić czas, bowiem Zamek to centrum kulturalno – wystawiennicze regionu, siedziba cenionej w kraju Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ” oraz miejsce wielu prestiżowych imprez, z których największą popularnością cieszy się Festiwal Kwiatów i Sztuki i Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy), Stado Ogierów Książ (w którym można zwiedzać zabytkowe, funkcjonujące do dziś: oryginalne stajnie z 1884r. a także krytą ujeżdżalnię – jedną z najpiękniejszych i najstarszych w Europie).
Palmiarnię („Ogród Zimowy” najstarszy w Polsce, zbudowany w latach 1911 – 1914 z polecenia Jana Henryka XV Hochberga, w hołdzie dla pięknej żony księżnej Marii Theresie von Pless zwanej Daisy. Jak na owe czasy, Palmiarnia była obiektem imponującym, niesłychanie wysokim (wysokość kopuły 15 m.), a co ciekawe, wnętrze obiektu zostało wyłożone tufem wulkanicznym pochodzącym z Etny na Sycylii, tworząc groty, skały i kaskady. Obok palmiarni istniał ogród japoński, rosarium, ogród owocowo – warzywny i obszar przeznaczony pod uprawę krzewów. Po ukończeniu budowy sprowadzono do Palmiarni ok. 80 gatunków roślin, a wśród nich wyrośnięte już palmy daktylowe, które można podziwiać do dziś), Park
Wielokulturowy Stara Kopalnia (skansen budownictwa górniczego XIX wieku. Pierwsza historyczna informacja o wydobyciu węgla na terenie Wałbrzycha pochodzi z 1561 r i dotyczy Białego Kamienia – dzielnicy Wałbrzycha. Górnictwo rozwijało się tu przez 500 lat, a czasy największej prosperity przypadają na wiek XIX i XX. Po likwidacji wałbrzyskich kopalń pod koniec XX w., pozostało wiele wciąż czynnych urządzeń górniczych, które w 2000 r. częściowo udostępniono do zwiedzania, tworząc Muzeum Przemysłu i Techniki, a od 2008 roku Park Wielokulturowy Stara Kopalnia. Mieści się on w zabytkowym kompleksie architektoniczno – przemysłowym nieczynnej kopalni „Julia”. Obecnie trwają prace związane z realizacją projektu „Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne byłej KWK Julia Zadanie 1 projektu PW Stara Kopalnia”.
Zabytkowe Centrum Miasta (będąc w centrum Wałbrzycha warto wybrać się na spacer „Szlakiem Starego Grodu”. Oznaczona kolorem czerwonym trasa turystyczna, o długości 4,5 km, biegnie śródmiejskimi ulicami i placami odsłaniając wiele interesujących zabytków między innymi Muzeum, z bogatą kolekcją ceramiki, a także oryginalnymi okazami minerałów i skamieniałości, piękny pałac Czettritzów, którego odnowione mury są siedzibą wałbrzyskiej wyższej uczelni. Zwiedzimy najstarsze wałbrzyskie budowle sakralne – kościółek p.w. Matki Boskiej Bolesnej, Kościół p.w. Św. Aniołów Stróżów i Ewangelicki kościół Zbawiciela, zatrzymamy się na wałbrzyskim Rynku, by przyjrzeć się zabytkowym kamieniczkom, odpoczniemy przy fontannie na placu Magistrackim, gdzie uwagę przyciągnie neogotycki ratusz, siedziba władz miejskich. Wędrówka ta odkryje wiele innych ciekawych budowli i niezwykłych zakamarków, przybliży wielowiekową historię miasta), Muzeum w Wałbrzychu (Muzeum mieści się w zabytkowych wnętrzach XVIII – wiecznego pałacu, należącego niegdyś do kupieckiej rodziny Albertich i prowadzi swoją działalność nieprzerwanie od 1926r. Na stałych wystawach prezentuje geologię – minerały, skały i skamieniałości Dolnego Śląska, a także ceramikę wałbrzyską i innych znanych wytwórni europejskich).
Źródło: http://www.um.walbrzych.pl/
Baza gastronomiczna:
Baza noclegowa: