Strona głównaAktualnościW Szklarskiej Porębie trwają prace konserwacyjne przed zimą

W Szklarskiej Porębie trwają prace konserwacyjne przed zimą

Szklarska Poręba jest jednym największych ośrodków narciarskich w Sudetach. Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji prawie 15 km tras i 20 wyciągów narciarskich oraz linowych kolei krzesełkowych. W 2010 roku do użytku oddano nową sześcioosobową kanapową kolejkę linową „Karkonosz-Express”. Dodatkowo, od 1976 roku na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie odbywa się Bieg Piastów, największa w Polsce impreza dla narciarzy biegowych, czy zawody Pucharu Świata. Jednakże na tle innych ośrodków, Szklarska Poręba wydaje się być w tyle z inwestycjami.

Wstrzymanie inwestycji związane było ze sporem prawnym między Karkonoskim Parkiem Narodowym, właścicielem ośrodka narciarskiego w regionie Szrenicy (1362 m n.p.m.) spółką Sudety Lift, a dzierżawcą schroniska i właścicielem wyciągu narciarskiego Janem Zielińskim. Spółka Sudety Lift, która jest też dzierżawcą Hali Szrenickiej, wystąpiła do Karkonoskiego Parku Narodowego o uregulowanie stanu prawnego niewielkiego wyciągu konkurenta. Dotychczasowy orczyk konkurował bowiem z planami spółki, która chciała rozebrać także swoje oba wyciągi i zastąpić je nowoczesną kolejną z czteroosobowymi kanapami. Spory między stronami ciągną sie od wielu lat, i wydaje się że w 2013 r., kiedy to nakazano Janowi Zielińskiemu rozebranie istniejącego wyciągu, miały ulec zakończeniu. Brak jest wiadomości o dalszym przebiegu sytuacji pod Szrenicą. Jednocześnie jednak Jan Zieliński ze względów finansowych po 24 latach zrezygnował z dzierżawy schroniska, która skończyła się dnia 31 marca 2014 r.

Przypomnieć należy, że SkiArena Szrenica była pierwszym polskim ośrodkiem narciarskim, w którym ustawiono armatki śnieżne. Przepisy przez wiele lat nie pozwalały dośnieżać powyżej górnej granicy lasu n.p.m. i dopiero po latach negocjacji, inwestor otrzymał na to zgodę. To, i poszerzenie nartostrad w związku z oddaniem do użytku nowej kolejki linowej, pozwoliło na jeszcze pełniejsze korzystanie m.in. z trasy zjazdowej FIS tzw. Ściany, której nachylenie stoku wynosi miejscami nawet 50%. Przypomnieć można, że nowa kolejka „Karkonosz-Express” wciąga na górę narciarzy w 8 i pół minuty, czyli nieporównywalnie szybciej niż do tej pory narciarze mogli się dostać na Szrenicę.

1214_1292619762

Wydaje się więc, że na chwilę obecną największą atrakcją Szklarskiej Poręby pozostaną rozgrywane w mieście zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, albowiem Szklarska Poręba jest niekwestionowaną stolicą narciarstwa biegowego w Polsce. Szklarska poręba od 1976 roku organizuje także Bieg Piastów, którego 39 edycja odbędzie się od 21 lutego do 2 marca 2015 roku (o czym już pisaliśmy). Szklarska Poręba ma również w ofercie jedną z najdłuższych nartostrad w Polsce o dumnej nazwie Lolobrygida o długości 4400 m i różnicy poziomów 602 m. Początek trasy znajduje się na wysokości 1310 m n.p.m., natomiast koniec na wysokości 708 m n.p.m., przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę.

Ośrodek ten oferuje więc dużo atrakcji dla wszystkich narciarzy. Wciąż jednak czeka na zimę, gdyż aktualna temperatura na Szrenicy to aż 3 ºC!

1214_1292619520

Dla spostrzegawczych, na naszym portalu pada już śnieg jako dobra wróżba na nadchodzącą zimę !

Źródło: www.szklarskaporeba.pl, www.sudetylift.com.pl.

 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl