Strona głównaAktualnościW Świdnicy startuje druga edycja projektu „Miasto Dzieci”

W Świdnicy startuje druga edycja projektu „Miasto Dzieci”

Miasto Dzieci to projekt dydaktyczno-wychowawczy dla dzieci wieku 6-12 lat ze szkół z Gminy Wiejskiej Świdnicy i Miasta Świdnicy. W tym roku w sumie, udział w tej nietypowej formie półkolonii weźmie blisko 750 dzieci i podobnie jak rok temu odbędzie się ona na zabezpieczonym terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pobyt dzieci zorganizowany zostanie w dwóch turnusach tj. od 18 do 21 sierpnia oraz od 24 do 27 sierpnia.


Projekt ten to okazja dla dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych na to, by bawiąc się jednocześnie uczyć. Tworząc swój własny świat wzorowany na świecie ludzi dorosłych, niejako go naśladując, nauczą się pracy, zarabiania pieniędzy, podejmowania decyzji, ale w formie zabawy. Wynagrodzenie, jakie za to otrzymają, będą mogły wydać w Sklepie Marzeń – na co tylko zechcą – łakocie, zabawki, a bardziej oszczędni na wymarzoną rzecz.

Organizatorzy projektu postawili sobie dwa główne cele – zapewnić dzieciom, które nie mają możliwości pojechania na zorganizowany wypoczynek ciekawe wakacje, a oprócz tego pokazać im różne możliwości zatrudnienia, jakie mogą je czekać w przyszłości i pomóc im w odnalezieniu zajęcia, które je najbardziej zainteresuje. Dzieci 3 godziny dziennie będą aktywnie uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych z zakresu określonych zawodów, 2 godziny dziennie poświęcą na zabawę, a godzina będzie przeznaczona na posiłki. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników będą czuwać wykwalifikowani opiekunowie, którzy przeszli odpowiednie szkolenia oraz wolontariusze. Ich pracę koordynują w tym roku Violetta Mazurek, Dariusz Zając oraz Marek Marczewski, których działania na rzecz Miasta Dzieci rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Dzięki między innymi ich staraniom pozyskano nowych sponsorów oraz firmy, które merytorycznie włączyły się w to wydarzenie.

miasto dzieci 2

Dzieci będą przebywały na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie zapoznają się ze specyfiką różnych zawodów, takich jak: urzędnik, bibliotekarz, pracownik biurowy, filmowiec, poszukiwacz złota, tłumacz, dentysta, rolnik, muzealnik-kolejarz, stolarz, policjant, aktor, lakiernik, pielęgniarz, strażak, konstruktor, ochroniarz, sprzedawca, instruktor, artysta, pomoc medyczna, kucharz, kowal, garncarstwo, młodzieżowy ekspert ds. energii odnawialnych, bankowiec, cukiernik, plastyk – origami, florysta-dekorator, ekolog, leśnik, animator.

Głównymi organizatorami są Gmina Miast Świdnica, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Gmina Wiejska Świdnica. Z budżetu miasta na ten cel przeznaczono 65 000 zł. Tak duże przedsięwzięcie, jakim bez wątpienia jest Miasto Dzieci, nie mogłoby odbyć się bez wsparcia sponsorów, których w tym roku jest bardzo dużo. Ich wkład finansowy na dziś to 75.682 zł. Kwota ta z pewnością się jeszcze powiększy, ponieważ kolejne pieniądze z każdym dniem wpływają na konto OSIR.

Patronat honorowy nad wydarzeniem zgodzili się objąć: Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Posłowie na Sejm RP: Teresa Świło, Katarzyna Mrzygłocka, Robert Jagła, Monika Wielichowska, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Anna Zalewska i senator Wiesław Kilian.

Szczególne podziękowania należą się naszym partnerom i sponsorom: NIFCO, Dolmeb, Tama, Moneva Polska, Colgate-Palmolive, Zupbadura, Comfort, ATM System, Vissmann, Tesco, Fundacja Tesco dzieciom, Bank Zachodni, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Dolnym Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Krause, Państwowa Straż Pożarna, Pasol-Paco, Work service, Specjalistyczne Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Panków, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, Centrum Stomatologiczne Ciodent, Na Sygnale, PCK, Topacz Miasto Dzieci, Impel, Staropolanka, TransDan, Pafal Grupa Apator, Fundacja KGHM Polska Miedź, Sonel, MZEC Świdnica, ŚPWiK, Kopalnia Złota w Złotoryji, Miejska Biblioteka Publiczna, Nadleśnictw Świdnica, ŚOK, Śnieżka, Fitness Word, Piwnica Ratuszowa w Świdnicy, Kraszowicka Zagroda, Fajne Ciacho, Juum, Mała Lingua, Eduland, Electorlux Żarów.

miasto_dzieci_logo

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl