Strona głównaAktualnościW Jeleniej Górze stanął jeleń ze snu

W Jeleniej Górze stanął jeleń ze snu

Przestrzeń miejska Jeleniej Góry wzbogaciła się o nowy element artystyczny. Na skwerze przy ul. Podwale obok zejścia przy kamiennych schodach dobiegł końca montaż postumentu Jelenia autorstwa Antoniego Walerycha.

„Jeleń ze snu…”, bo tak jest zatytułowane dzieło jest elementem wybitnie artystycznym, a zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia tego zakątka.

Autor urodził się w 1952 roku w Poznaniu i również tam studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiaj Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). W jego pracach można zauważyć charakterystyczne długie i mocno kreślone linie, zarówno znaczone ołówkiem czy zdecydowanym pociągnięciem pędzla, jak i plastycznie krawędzią elementów rzeźb. Przekaz oparty jest na dążeniu do harmonii kształtów, linii, stonowanych barw oraz relacji z przestrzenią.

Henryk Starikiewicz o Antonim Walerychu:

„Wyzwala przestrzeń, po czym ogarnia ją stalową formą, delikatnie, nieśmiało, niemal czule. Stal – materia twarda, której zastosowanie w historii budzi grozę – w wielkich łapach Antoniego staje się melodią. Najważniejsze cechy przynależne jego robocie to prostota, asceza, uczciwość przekazu, ludzka skala w odbiorze. Chaos stalowych strun oswaja, łącząc je złotem. Swobodnie wykorzystuje trzy wymiary, by zyskać czwarty – przestrzeń dla muzyki. Szlachetność w niezłomności wyboru sprawia, że w pracach Walerycha nie ma Antoniego… jest rzeźba.”

jelen2_jgora

Źródło: UM Jelenia Góra

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl