Strona głównaAktualnościW Gminie Walim ratują zapomniane, ewangelickie cmentarze

W Gminie Walim ratują zapomniane, ewangelickie cmentarze

Projekt, który ponad dwa lata temu ruszył w Gminie Walim,  zainicjowany przez Fundację Na Rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kultury “Świat, Którego Już Nie Ma” ratuje od zapomnienia kolejne, ewangelickie cmentarze.

Na terenie Gminy Walim zlokalizowanych jest kilkanaście “starych”, zapomnianych i często zarośniętych drzewami oraz rozgrabionych lub zdewastowanych cmentarzy, pochodzących z połowy dziewiętnastego wieku. Większość z nich skrywa się na mało dostępnych zboczach Gór Sowich, a ich stan jest alarmujący.

Jednakże dzięki społecznej pracy ludzi dobrej woli, a także wsparciu Władz Gminy Walim oraz firm prywatnych, cmentarze te ocalane są od zapomnienia.

W miesiącu maju b.r. uratowano cmentarz pochodzący z 1848 roku, usytuowany w Walimiu przy ul. Królowej Jadwigi. Prace polegały min. na wykarczowaniu i uporządkowaniu terenu oraz wykonaniu drewnianego ogrodzenia.

Ocalony cmentarz stanowi kolejny krok w realizacji ambitnego projektu, którego celem jest stworzenie pierwszego w Polsce górskiego szlaku byłych cmentarzy ewangelickich.

W imieniu Fundacji Na Rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kultury ” Świat, Którego Już Nie Ma” zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia tej niezwykłej inicjatywy.

Łukasz-Kazek-2

Gmina Walim 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl