Strona głównaAktualnościV Kongres Regionów – specjalna nagroda dla prof. Regulskiego i prezydentów N15

V Kongres Regionów – specjalna nagroda dla prof. Regulskiego i prezydentów N15

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania najlepszym polskim prezydentem według Newsweeka. Nagrodę rankingu N15 wręczono podczas gali otwarcia V Kongresu Regionów w Świdnicy. Profesor Jerzy Regulski otrzymał specjalną nagrodę „25-lecia Wolnej Polski”.

V Ogólnopolski Kongres Regionów rozpoczęty. Tegoroczna edycja to blisko półtora tysiąca gości – przedstawicieli samorządu, biznesu, administracji publicznej, a także ekspertów, naukowców i dziennikarzy.

Podczas oficjalnego otwarcia V Kongresu Regionów wręczono specjalną nagrodę „25-lecia Wolnej Polski”, ustanowioną przez Miasto Świdnica i Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska – organizatorów kongresu. Nagrodą uhonorowano profesora Jerzego Regulskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W jego imieniu nagrodę odebrał

– Są takie osoby, bez których polski samorządowej w takim kształcie, by nie było. W gronie ojców odrodzonego samorządu jest właśnie prof. Jerzy Regulski. To nagroda dla osoby szczególnej rangi – mówił Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Jak co roku wręczono nagrody w rankingu N15 Najlepszych Prezydentów Miast Newsweeka. Ranking tygodnika Newsweek Polska ma na celu wyłonienie spośród włodarzy 107 polskich miast prezydenckich najlepszych liderów, których działania przyniosły widoczne rezultaty w mijającym roku, skutkujące poprawą jakości życia członków lokalnej społeczności. W pierwszej trójce laureatów znaleźli się: Ryszard Grobelny (Poznań), Jacek Karnowski (Sopot), Krzysztof Żuk (Lublin).

Po raz pierwszy nagrodzono najlepszych wójtów i burmistrzów w konkursie „Lider Lokalnej Społeczności” magazynu Forbes i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

W debacie zatytułowanej „Ścieżki rozwoju: współpraca na różnych szczeblach samorządu.  Dobre praktyki i pola konfliktów. Czy potrzebne są zmiany ustawowe?” wzięli udział laureaci rankingu N15 i nagrody Lider Lokalnej Społeczności oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski.

kongres regionow gala

***

Wyniki rankingu N15

Miejsce 1. Ryszard Grobelny, Prezydent Poznania
Miejsce 2. Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu,
Miejsce 3. Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina,
Miejsce 4. Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy,
Miejsce 5. Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Nowej Soli,
Miejsce 6. Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa,
Miejsce 7. Roman Smogorzewski, Prezydent Legionowa,
Miejsce 8. Piotr Uszok, Prezydent Katowic,
Miejsce 9. Janusz Kubicki, Prezydent Zielonej Góry,
Miejsce 10. Andrzej Dziuba, Prezydent Tychów,
Miejsce 11. Piotr Przytocki, Prezydent Krosna,
Miejsce 12. Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej,
Miejsce 13. Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Ełku,
Miejsce 14. Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha,
Miejsce 15. Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

Tygodnik Newsweek Polska wyróżnił 15 najlepszych, najsprawniej rządzących swoim miastem prezydentów. Zgodnie z przyjęta metodologią, w pierwszym etapie redakcja Newsweeka rozesłała do 107 prezydentów polskich miast ankietę, w której zostali poproszeni o oddanie głosów na najlepszych ich zdaniem prezydentów polskich miast.

W drugim etapie do 30 finalistów (osób, które otrzymały najwięcej głosów w pierwszym etapie) redakcja zwróciła się z prośbą o przedstawienie swego największego dokonania z ostatniego roku (od wiosny 2013). Chodziło o inicjatywy, których rezultatem jest wzmocnienie wspólnoty samorządowej, oraz poprawa jakości życia mieszkańców. Następnie powołane przez redakcję „Newsweeka” jury wybrało spośród tego grona 15 najlepszych prezydentów polskich miast w roku 2014. Pod uwagę brano kandydatów, którzy: potrafią nakreślić wizję, wokół której buduje się tożsamość i duma społeczności lokalnej; potrafią przekonać do niej społeczność, której przewodzą; potrafią stworzyć strategię działania, dzięki której realizacja wizji jest możliwa; potrafią zorganizować struktury, które służą realizacji wizji i związanych z nią celów strategicznych.

Prezydent Poznania odbierając nagrodę powiedział: – Kiedy pierwszy raz mieszkańcy mi zaufali, mój przyjaciel, a jednocześnie mój ówczesny szef, powiedział: Nie mów hop, nawet wtedy jak przeskoczysz. Zobacz najpierw na czym stoisz. Jak po tych latach rozglądam się na czym stoję, to może nie jest najbardziej twarde podłoże, z którego można się bardzo daleko odbić, ale niewątpliwie jest to takie podłoże, na którym można dużo zrobić. Jak się rozglądam wkoło, to widzę, że wokół jest wielu wspaniałych ludzi. Byłoby naprawdę świetnie, gdyby różne gremia, poczynając od mediów, a na politykach kończąc, o tym pamiętały, że mamy naprawdę duże grono wspaniałych ludzi w samorządach.

kongres regionow grobelny

***

Podczas sesji plenarnej otwierającej Kongres Regionów wręczono również nagrody w konkursie dla najlepszych wójtów i burmistrzów „Lider Lokalnej Społeczności”. Konkurs został przygotowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i magazyn Forbes po raz pierwszy.

Miejsce I w kategorii Wójt Roku 2014, Lider Lokalnej Społeczności: Sławomir Kopacz – Gmina Bieliny

Wyróżnienia otrzymali:
Kazimierz Gacek – Gmina Mielec,
Wiesława Sieńkowska – Gmina Komorów-Osada,
Wiesław Radzięciak – Gmina Leśniowice,
Grzegorz Pruszczyk – Gmina Prażmów.

Miejsce I w kategorii Burmistrz Roku 2014, Lider Lokalnej Społeczności: Andrzej Czernecki – Miasto Jasło.

Wyróżnienia otrzymali:
Marek Fryźlewicz – Miasto Nowy Targ,
Grzegorz Dudzik – Miasto Zielonka,
Wacław Ligęza – Bobowa,
Dorota Łukomska – Stąporków.

***

V Ogólnopolski Kongres Regionów pod hasłem „Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność. Nowa rola władz samorządowych” potrwa do czwartku, 12 czerwca. W trakcie Kongresu odbędzie się 37 paneli dyskusyjnych, uczestnicy wezmą także udział w 3 sesjach plenarnych oraz panelach „bez krawata”. Drugiego dnia kongresu odbędzie się wystąpienie gościa specjalnego, Rudolpha Giulianiego „Przywództwo. W obliczu zmian i kryzysu”. Po nim odbędzie się panel z udziałem Rudolpha Giulianiego i prezydentów polskich miast, prowadzony przez redaktora naczelnego tygodnika Newsweek – Tomasza Lisa.

Kongres Regionów to unikatowe miejsce spotkań świata biznesu, przedsiębiorców i inwestorów z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Do tej pory odbyły się cztery edycje Kongresu.

***

Organizatorami Kongresu są Ringier Axel Springer Polska (wydawca m. in. Newsweeka, Forbesa, Faktu) i Miasto Świdnica, a Patronat Honorowy nad Kongresem Regionów objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

logo_kongres

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl