Strona głównaAktualnościUroczyste otwarcie Wodospadu Wilczki (FOTO)

Uroczyste otwarcie Wodospadu Wilczki (FOTO)

Rezerwat Wodospad Wilczki to obecnie główna atrakcja Międzygórza, a jego piękno zostało wyeksponowane dzięki rewitalizacji wykonanej przez właściciela terenu – Nadleśnictwo Międzylesie.

Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych, przy czym łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 3 mln złotych. Obecnie łatwo i bezpiecznie dostępne są tarasy widokowe, gdyż wymieniono i zmodernizowano nawierzchnie, schody, barierki oraz inne elementy. Wyjątkowo pięknie robi się po zmroku, gdy rozbłysną wszystkie latarnie przy alejkach oraz podświetlenie samego wodospadu. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 24.09.2018 jednak już przez cały sezon letni 2018 turyści mogli korzystać i podziwiać piękno tego wyjątkowego miejsca.

Wstęp jest wolny, a dojście możliwe jest nowym deptakiem z centrum miejscowości lub schodkami z parkingu przy wjeździe do Międzygórza.

Dawniej nazywany również Wodogrzmoty Żeromskiego, Wodospad Wilczki (niem. Wölfelsfall) znajduje się na rzece Wilczka w Masywie Śnieżnika (Sudety Wschodnie), w pobliżu Międzygórza. Wysokość wodospadu wynosi 22 m. Jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach, po Wodospadzie Kamieńczyka. Przed wielką powodzią w 1997 r. woda spadała z wysokości o 5 metrów większej. Powódź wymyła wtedy, jak się okazało, sztucznie wykonany próg z początków XIX w. Przed 1945 r. wysokość wodospadu sięgała nawet 30 m. Wody spadają z progu szerokości ok. 3 m do niewielkiego kotła eworsyjnego wyżłobionego w mniej odpornych łupkach łyszczykowych. Zimą wokół kaskady tworzy się efektowny lodospad.

Powstanie wodospadu związane jest ze wznoszeniem się trzeciorzędowego uskoku przerywającego bieg rzeki. Skały progu i wąwozu zbudowane są z gnejsów gierałtowskich. Wąwóz za wodospadem, mający szerokość ok. 3 m, 20 m długości i 15 m głębokości, nazywany jest kanionem amerykańskim. Po ok. 300 m Wilczka wypływa w dużo szerszą dolinę, przegrodzoną dalej tamą wybudowaną tu w 1908 roku.

 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl