Strona głównaAktualnościUnijne miliony na przebudowę ul. Kliczkowskiej w Świdnicy

Unijne miliony na przebudowę ul. Kliczkowskiej w Świdnicy

Będzie komfortowo, nowocześnie ale przede wszystkim bezpieczniej. W czwartek, 9 października członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj i prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek podpisali umowę na dofinansowanie nowej inwestycji w Świdnicy. Mowa o przebudowie ulicy Kliczkowskiej (odcinek od ul. Kopernika do ul. Wincentego Witosa). Blisko 3 mln zł na realizację jednego z dwóch etapów przeznaczy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Fundusze trafią do Świdnicy z puli odnowy poprzemysłowych, zdegradowanych obszarów miejskich. Pozostałą kwotę ponad pół miliona złotych ze swojego budżetu dołoży miasto. Efekty w postaci zakończonych prac będą widoczne już na przełomie kwietnia i maja 2015 r. Obecnie trwa procedura przetargowa na realizację tej inwestycji.

Co więcej miasto ma realną szansę na uzyskanie dofinansowania na dalszą część inwestycji budowy ulicy Kliczkowskiej – odcinek do małego ronda przy  ul. Wrocławskiej. Trwają prace nad specyfikacją przetargową.

 

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy:
– Dziś finalizujemy sprawę związaną z przebudową części ul. Kliczkowskiej, ale jest szansa również na kolejny etap. Z działaniami inwestycyjnymi wkraczamy w trudny obszar terenów poprzemysłowych, gdzie jeszcze kiedyś ulica prowadziła od bramy do bramy przedsiębiorstwa. Najnowsza inwestycja to nowoczesne skomunikowanie dwóch części miasta. Po zakończeniu całego projektu funkcjonalność i bezpieczeństwo będą na zupełnie innym, lepszym poziomie. Takie działania są możliwe dzięki dobrej współpracy z zarządem województwa. To nie są standardowe środki.

Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego:
– Fundusze unijne na działania transportowe już dawno się skończyły, ale udało nam się uzyskać, praktycznie kilka tygodni temu, zgodę Komisji Europejskiej na dodatkowe środki w ramach obszarów zdegradowanych. Na dofinansowanie mogą liczyć tylko najlepsze wnioski, dobre merytorycznie. Takie też są świdnickie projekty, które są składane niemal w każdej dziedzinie. Pracownicy urzędu, którzy dokonują analiz, wykazują, że są solidne i dobrze przygotowane. Świadczą o tym wysokie noty w finalnej ocenie. Cieszę się, że udało nam się przekonać Komisję Europejską i kolejny projekt może być realizowany.

 

Ulica Kliczkowska od nowa:

Zadanie warte 3,5 mln zł będzie polegało na wybudowaniu nowej dwupasmowej drogi o szerokości 7 metrów. Pracami objęty zostanie odcinek od skrzyżowania z ul. Kopernika do skrzyżowania z ul. Wincentego Witosa. W ramach inwestycji powstaną nowe chodniki, ścieżka rowerowa. Przede wszystkim przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Kliczkowskiej z ul. Kopernika. Wybudowana zostanie również nowa kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie uliczne.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl