Strona głównaAktualnościTrysnęło wodą termalną na głębokości 1795 m!

Trysnęło wodą termalną na głębokości 1795 m!

Wiercenie otworu LZT-1 w Lądku-Zdroju rozpoczęło się 26 września 2018 roku.

Na głębokości ok. 400 m (8 listopad 2018 r.) możliwe było dopiero wykonanie pierwszych badań w otworze, po napotkaniu dużych pustek i wykonaniu pompowania wody. Próbki wody są jeszcze badane. Temperatura wody wynosiła ok. 23 st. C.

Dopiero po dotarciu do głębokości ok. 1300 m (19 grudzień 2018 r.) i w związku z obowiązkiem zarurowania otworu wykonane zostały pierwsze badania geofizyczne, w trakcie których stwierdzono temperaturę 37 st. C. Wcześniejsze pomiary temperatury nie mogły być wykonywane gdyż wykorzystywana w wierceniu chłodna płuczka zaburzała rzeczywisty obraz termiki otworu.

Poniżej głębokości 1300 m w trakcie wiercenia stwierdzano obecność typowych dla Lądka-Zdroju gnejsów, a odcinkami napotykano niezwykle twarde jego odmiany, które stwarzały bardzo wiele problemów. Pomimo tych trudności dnia 24 stycznia 2019 r. otwór osiągnął głębokość 1795 m.

Już 2 dni wcześniej widoczne były objawy dopływów wody. Po stwierdzeniu znacznej ucieczki płuczki w dniu 24 stycznia br. wstrzymano wiercenie i wieczorem rozpoczęto pompowanie dopływającej wody do otworu. Rano 25 stycznia br. wypływająca na powierzchnię woda posiadała temperaturę 41 st. C (w rzeczywistości w otworze jest ona kilka stopni wyższa). Woda posiada wyraźny zapach siarkowodoru.

Po zakończeniu pompowania i badań będzie kontynuowane wiercenie do osiągnięcia ostatecznej głębokości 2500 m.

Od początku inwestycji w piątki odbywają się narady w UMiG w Lądku-Zdroju , Inwestora, Wykonawców, Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A. i Projektantów podczas których na bieżąco omawiane są wszystkie informacje z odwiertu.

Burmistrz Lądka-Zdroju – Roman Kaczmarczyk

 

źródło: https://ladek.pl/trysnelo-woda-termalna-na-glebokosci-1795-m/

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl