Strona głównaAktualnościTrójka i Szklarska Poręba Górą

Trójka i Szklarska Poręba Górą

Za nami Festiwal Trójka Górom zorganizowany w Szklarskiej Porębie przy wsparciu i pomocy Programu III Polskiego Radia.

To był wspaniały festiwal i każdy kto był pod Szrenicą  w tym czasie to potwierdzi. Trzy dni wypełnionych było świetną zabawą, niebanalnymi spotkaniami, ciekawymi warsztatami, bardzo dobrymi koncertami i sztuką przez duże S . Gościliśmy znanych i lubianych dziennikarzy radiowej Trójki oraz znaczące postaci świata kultury i sportu. Dzielili się oni z nami swoją wiedzą, umiejętnościami i pozytywną energią.

Festiwal otworzyliśmy w tłusty czwartek górą świeżych i pysznych pączków w kolorze magenta czyli trójkowego różu. Po paru słowach wstępu wygłoszonych przez dyrektor Programu 3 Magdalenę Jethon oraz Burmistrza Szklarskiej Poręby Mirosława Grafa wszyscy udali się do namiotu spotkań gdzie Michał Nogaś rozmawiał z pierwszym festiwalowym gościem,  felietonistką oraz pisarką (choć temu drugiemu zaprzecza) Magdalena Grzebałkowska. Rozmowa toczyła się przede wszystkim na temat dwóch powstałych już książek, czyli „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” oraz „Beksińscy. Portret podwójny”, jak  również na temat pozycji dopiero powstającej, opisującej ziemie odzyskane po II Wojnie Światowej.
Pierwszy dzień festiwalu zakończył się w  Interferie Sport Hotel Bornit wspaniałym koncertem Piotra Bukartyka. O popularności tego muzyka, oraz jego zespołu, dobitnie świadczy fakt, że wszystkie bilety zostały sprzedane „na pniu”, a sam artysta długo nie schodził ze sceny zatrzymywany oklaskami publiczności.

Drugi dzień otworzyły warsztaty szklarskie organizowane przez Hutę Julia z Piechowic, gdzie własnoręcznie pod okiem specjalistów można było wygrawerować kryształową walentynkę. Tego dnia walentynki z przymrużeniem oka malował również artysta plastyk. Wszystko to relacjonowane było na żywo przez Polskie Radio Wrocław w audycji „Dolnośląski rozkład Jazdy”.

Po południu przyszła kolej na  strefę spotkań. Pierwszym gościem tego dnia była Renata Mauer-Różańska, mistrzyni olimpijska w strzelectwie, a spotkanie poprowadził Michał Olszański. Pani Renata opowiadała zarówno o swoich sukcesach i porażkach sportowych, ale również w niezwykle zajmujący sposób nawiązała do wyzwań jakie kariera sportowca stawia życiu prywatnemu.

Kolejnym gościem była wspaniała pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka „Szkła kontaktowego” TVN24 i juror licznych przeglądów kabaretowych Maria Czubaszek. Jej niecodzienne poczucie humoru, ostry język oraz energia życiowa wprowadziły wiele radości pod kopułę namiotu spotkań i daleko poza nią. Bowiem wywiadowi przysłuchiwali się fani niezwykłej osobowości Pani Marii licznie zgromadzeni na trójkowym skwerze.
Wieczór należał do fanów muzyki i Marka Niedźwieckiego. Na Skwerze Radiowej odbył się wernisaż wystawy zdjęć dziennikarza, który, co sam często powtarza, Karkonosze oraz Góry Izerskie uplasował wysoko na prywatnej liście przebojów najpiękniejszych miejsc w kraju i na świecie. Po małym poczęstunku wszyscy udali się do namiotu spotkań lub przed radioodbiorniki wysłuchać Listy Przebojów Programu Trzeciego. Pierwsza trójka w tym tygodniu to:

  1. Fisz Emade Tworzywo feat. Justyna Święs
    ŚLADY
  2. Mela Koteluk ŻURAWIE
    ORIGAMI
  3. Hozier
    TAKE ME TO CHURCH 

Trzeci dzień festiwalu, to dzień zakochanych,… zakochanych również w śniegu. Na Ski Arena Szrenica Michał Olszański poprowadził Walentynkowy Slalom, zaś na Skwerze Radiowej Trójki oraz przy ul. Turystycznej artystycznego kształtu nabierały bloki śnieżne podczas Mistrzostw Polski w Rzeźbie ze Śniegu. W trakcie artystycznych zmagań powstało 9 pięknych rzeźb inspirowanych marzeniami.

W tym samym czasie w namiocie spotkań miały miejsce warsztaty Cukier Lukier, podczas których samemu można było wykonać niezwykle kolorowe cukrowe upominki walentynkowe. Tuż obok odbywały się warsztaty piernikowe. Na pysznych sercach z piernika malowano i pisano to co komu w duszy w Dniu Zakochanych grało.

Tego dnia wysłuchaliśmy również koncertu Paraluzji – duetu gitarowo – wokalnego, który bardzo chętnie bawi się forma muzyczną oraz słowną. Był to doskonały wstęp do spotkania Marcina Zaborskiego z  prof. Janem Miodkiem  podczas Biura Myśli Znalezionych. Profesor z niezwykłym zaangażowaniem wprowadzał nas w tajniki mowy ojczystej. Ale nie tylko o naszym ojczystym języku była mowa. Prof Miodek jest wielkim fanem futbolu , o którym opowiada ze swadą w pięknej polszczyźnie. Kolejnym gościem festiwalowym tego dnia była aktorka Kinga Preis, która w namiocie spotkań udzieliła wywiadu Ryszardowi Jaźwińskiemu podczas nagrywanej audycji pn. „Trójkowi filmowo”. Aktorka znana  jest z takich ról jak „Cztery noce z Anną”, „Dom zły” czy nominowany do Oscara „W ciemności” oraz jako odtwórczyni roli Natalii – zrzędliwej, zabawnej i lojalnej gospodyni księdza z serialu „ojciec Mateusz”. Kinga Preis  opowiadała m.in. o kryteriach jakie bierze pod uwagę wybierając role filmowe i czym jest dla niej jest sztuka filmowa.

Festiwal zakończony został w Rodzinnym Parku Esplanada  świetnym koncertem Galaxy Dust, pokazem sztucznych ogni i walentynkową trójkową dyskoteką.

Trójka Górom to pierwsza tak duża wspólna inicjatywa miasta Szklarska Poręba i Programu III Polskiego Radia. Jej realizacja była możliwa dzięki wieloletniej współpracy Szklarskiej Poręby z radiową trójką. Tak liczna obecność dziennikarzy radiowych  pod Szrenicą przyczyniła się do  niezwykle intensywnej reklamy naszego miasta na antenie ogólnopolskiego radia i w innych mediach regionalnych i krajowych.

Organizatorem Festiwalu Trójka Górom był Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, Referat Promocji Miasta oraz oczywiście Program III Polskiego Radia. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom, partnerom, instytucją i osobom prywatnym zaangażowanym w organizację tego wydarzenia

Wyniki zmagań Walentynkowego Slalomu [Adobe Acrobat PDF – 54.29 KB].

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl