Strona głównaAktualnościTrasy wspinaczkowe na terenie Borowego Jaru

Trasy wspinaczkowe na terenie Borowego Jaru

Na stromych stokach Borowego Jaru i przylegającej do niego Górze Gapy znajduje się około 50 skał o wysokości dochodzącej do 20 metrów. Zbudowane z granitognejsu skałki przyjmują ciekawe kształty tworząc nieraz liczne skupiska, przez co stanowią istotny element tutejszego krajobrazu. Ze szczytu niektórych skał można podziwiać piękne panoramy, co doceniono już w XIX wieku udostępniając kilka obiektów turystom. Obecnie stare punkty widokowe są stopniowo restaurowane.

Skałki są atrakcyjne także z punktu widzenia wspinaczy. Metodyczna eksploracja tutejszych ścian skalnych rozpoczęła się na dobre w latach 90. XX wieku, jednak biorąc pod uwagę udokumentowaną aktywność niemieckich wspinaczy na terenie nieodległych Rudaw Janowickich, należy zakładać, że na skałki Borowego Jaru wspinano się jeszcze przed wojną. Obecnie znajduje się tu ponad 100 dróg wspinaczkowych. W ostatnich latach wiele dróg wyposażono w atestowane punkty asekuracyjne, dzięki czemu rejon ten powoli zyskuje na popularności.

Miasto Jelenia Góra zleciło realizację wykonania ubezpieczeń 26 tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Prace ekiperskie na zlecenie Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego przeprowadził Michał Kajca w okresie od 18 listopada do końca grudnia 2015 r. W ramach zadania postawiono również tablicę informacyjną „Formy skalne Borowego Jaru i okolic”, która została zamontowana przy punkcie widokowym Złoty Widok.

W trakcie realizacji zadania ubezpieczono atestowanymi punktami w sumie 26 dróg wspinaczkowych na terenie Borowego Jaru – dawnego Helikonu oraz Góry Gapy i jej okolic. Zakładanym celem Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego było przygotowanie dróg w pełnym zakresie trudności, ze szczególnym uwzględnieniem dróg łatwych (dla początkujących wspinaczy). Ubezpieczono więc: 13 dróg łatwych (o trudnościach od IV do V+), 8 dróg średnio trudnych (od VI do VI.1+) i 5 dróg trudniejszych (od VI.2 do VI.4). Wszystkie nowozałożone punkty zostały poddane testom wytrzymałościowym.

UWAGA! Wspinaczka jest sportem niebezpiecznym. Jej uprawiane wymaga atestowanego sprzętu, odpowiednich kwalifikacji i każdorazowo odbywa się WYŁĄCZNIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

(tekst: Wrocławski Klub Wysokogórski, Urząd Miasta Jelenia Góra)

Wizualizacja przebiegu wybranych dróg wspinaczkowych

Drogi od 4 do 6 - skała Nad Potokiem, grupa skalna Bulderland, fot. i rys. Michał Kajca

Drogi od 7 do 10 - skała Monolit, grupa skalna Bulderland, fot. i rys. Michał Kajca

indeks5Drogi 12 i 13 - skała Kalabryna, grupa Skalne Wychodnie, fot. i rys. Michał Kajca

indeks6Drogi 14 i 15 - skała Próg, grupa skalna Progi, fot. i rys. Michał Kajca

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl