Strona głównaAktualnościTOP 5 Radia Wrocław – ponownie wygrywają Ząbkowice Śląskie!

TOP 5 Radia Wrocław – ponownie wygrywają Ząbkowice Śląskie!

Po zwycięstwie ząbkowickiej Krzywej Wieży w plebiscycie Radia Wrocław na Top 5 dolnośląskich wież widokowych, w kolejnym ponownie Ząbkowice Śląskie zwyciężyły w TOP 5 na najlepszą, literacką miejscówkę na Dolnym Śląsku jako Ząbkowice Śląskie Mary Shelley i Frankensteina.

Wszyscy czytelnicy czy miłośnicy filmów grozy słyszeli o monstrum Frankensteinie, kojarząc go z jego twórczynią – pisarką Mary Shelley. Ząbkowice Śląskie od momentu założenia w II połowie XIII w. aż do 1945 r. nosiły nazwę Frankenstein. Istniej także legenda ząbkowickiego Frankensteina. Na jej podstawie, wysnuć można teorię, że Frankenstein narodził się w Ząbkowicach Śląskich. Chętnych i spragnionych poznania tej tajemnicy zapraszamy do lektury artykułu:http://frankenstein.pl/legenda.html.

3524

Dawna nazwa miasta, jej tajemnicze zabytki – Krzywa Wieża czy XVI wieczny zamek i Komnata Tajemnic, historia ząbkowickich grabarzy jeszcze bardziej podkreślają atrakcyjność Ząbkowic Śląskich. Smaczku dodaje fakt, iż produkt „Frankenstein” jest coraz szerzej wykorzystywany: corocznie odbywa się impreza rodzinna na plantach zamkowych pn. Weekend z Frankensteinem. W tym roku już po raz osiemnasty odbędzie się 26-27 sierpnia. To niebiletowana impreza plenerowa z koncertami gwiazd muzyki, event’ami sportowymi m.in. „10 Ząbkowicką” (biegiem na 10 km – aktualnie trwają zapisy!), ale także z nietypowymi atrakcjami tj. plenerowym kinem grozy dr. Frankensteina, paradą potworów ulicami miasta, event’ami rzeźbiarskimi i plastycznymi nawiązującymi do postaci Frankensteina czy spotkaniem z katem…. Dodatkowo w Ząbkowicach Śląskich, jak i w regionie można spróbować lokalnego produktu piwa „Frankenstein” ząbkowickiego browaru Rebelia. Już wkrótce pojawi się aromatyczna, ziarnista kawa do ekspresu – Frankenstein.

Wszystkich zapraszamy do zwiedzania atrakcji „Śladami dra Frankensteina”, która mieści się w Izbie Pamiątek Regionalnych, przy ul. Krzywej. Od 1 kwietnia do 30 września czynna jest codziennie od godz. 09:00 do godz. 19:00. Więcej informacji pod linkiem: http://zabkowiceslaskie.pl/pl/strony/informacje-dla-turystow/ oraz na stronie zabkowiceslaskie.pl (zakładka Turysta) oraz www.krzywawieza.eu.

sladami_f

UM Ząbkowice Śląskie

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl