Strona głównaAktualnościSzlakiem Frankensteina – nowe atrakcje turystyczne Ząbkowic Śląskich

Szlakiem Frankensteina – nowe atrakcje turystyczne Ząbkowic Śląskich

Wiosna już na dobre zagościła do Ząbkowic Śląskich, a wraz z nią nadeszły zmiany w godzinach odwiedzania zabytków. Od 1 kwietnia 2014 r. do 31 października będzie można wizytować od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00 – 18:00.

Na gości, turystów i mieszkańców Ząbkowic Śląskich czeka nowo przygotowany Szlak Frankensteina, Zamek, Krzywa Wieża i Izba Pamiątek Regionalnych z Laboratorium Frankensteina oraz z ciekawą atrakcją turystyczną – Salą Grabarzy, na której przedstawiona będzie wstrząsająca historia procesu ośmiu grabarzy z miasta Frankenstein, którzy byli odpowiedzialni za wybuchu epidemii tragicznej w skutkach.

„W mieście Frankenstein na Śląsku pojmano ośmiu grabarzy, wśród nich sześciu mężczyzn i dwie kobiety. Ci po torturach w śledztwie zeznali, że sporządzali zatruty proszek i tenże kilka razy w domach rozsypywali, progi, kołatki i klamki u drzwi smarowali, przez co wielu ludzi zatruło się i poumierało. Poza tym w domach skradli wiele pieniędzy, a także obdzierali trupy, zabierając im opończe. Rozcinali także brzemienne kobiety i wyjmowali z nich płody, a serca małych dzieci zjadali na surowo. Tamże z kościołów kradli obrusy z ołtarzy, a z ambony ukradli dwa nakręcane zegary. To sproszkowali i używali do swych czarów. Pewien nowy grabarz pochodzący ze Strzegomia zhańbił w kościele ciało młodej dziewicy. Inni jeszcze różnie niesłychane i straszne czyny popełniali (…)”

Tak działalność zbrodniczej szajki opisana została przez Jerzego Kreß w gazecie „Newe Zeyttung” wydanej w Augsburgu w końcu 1606 roku. Dzisiaj, każdy kto odwiedzi Regionalną Izbę Pamiątek będzie mógł wziąć udział w procesie i przenieść się do mrocznych czasów miasta Frankenstein.

Zapraszamy na pierwsze wiosenne spacery śladami legendarnego Frankensteina.

sala-grabarzy-www-large

Źródło: UM Ząbkowice Śląskie

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl