Szklarska Poręba

Szklarska Poręba – to miasto przepięknie położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów na wys. 440-886 m.n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z kulminującą nad miastem Szrenicą ( 1362 m npm ), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem ( 1058 m npm ) i Czarną Górą ( 965 m npm ), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej. 

Miejscowość podzielona jest na Szklarską Porębę Dolną, Średnią i Górną. Najbardziej rozległa jest Górna z dzielnicami: Śródmieście, Marysin, Szklarka, Biała Dolina i najwyżej położona kolonia w pobliżu przejścia granicznego do Czech – Jakuszyce. Szklarska Poręba, przy stosunkowo niewielkiej liczbie stałych mieszkańców (ok.7,3 tys.), zajmuje duży obszar 76 km2 z czego aż 86% stanowią tereny leśne. Niewiele jest w Polsce obszarów tak sprzyjających rekreacji jak okolice Szklarskiej Poręby. Cisza, wciąż zmieniające się krajobrazy, w zależności od oświetlenia czy pory dnia, połączone z szumem krystalicznie czystych potoków i wodospadów spadających w otoczeniu granitowych skał – to elementy wpływające niezwykle kojąco na naturę ludzką.

Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku.Warunki klimatyczne, które tu panują, porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200 m npm. Głównym atutem Szklarskiej Poręby, jako ośrodka sportów zimowych, jest długo zalegającą pokrywa śnieżna – średnio przez 110 dni w roku, co sprawia, że stanowi prawdziwy raj dla amatorów „białego szaleństwa”. Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach. Centrum narciarstwa zjazdowego jest masyw Szrenicy, na których zlokalizowanych jest 5 tras zjazdowych o łącznej długości ok. 12 km, o różnym stopniu trudności (100% dośnieżania). Sieć wyciągów składa się z dwuodcinkowego wyciągu krzesełkowego oraz 5 wyciągów orczykowych. W 2010 roku oddano do użytku nową kolej linową „Karkonosz Express” Ta „sześcioosobowa kanapa” to najdłuższy tego typu wyciąg w Polsce. Istnieje także wiele małych wyciągów linkowych lub orczykowych rozrzuconych na stokach całego miasta.

Polana Jakuszycka Fot. http://www.szklarskaporeba.pl/

Polana Jakuszycka
Fot. http://www.szklarskaporeba.pl/

W Jakuszycach, należących do Szklarskiej Poręby, śnieg utrzymuje się grubą warstwą aż do późnej wiosny. Trasy biegowe tego ośrodka narciarstwa biegowego , o łącznej długości około 100 km, mogą zaspokoić oczekiwania wyczynowców jak i amatorów spacerów na biegówkach (najwyżej położone trasy usytuowane są na wysokości prawie 1000 m n.p.m), zaś po sezonie zimowym służą one amatorom dwóch kółek. Cała sieć malowniczych szlaków w Karkonoszach i Górach Izerskich, to sieć tras rowerowych o różnym stopniu trudności – jedne z ostrymi podjazdami i podnoszącymi adrenalinę zjazdami, inne stworzone na wycieczki rowerowe dla całej rodziny.

Amatorów jazdy szosowej zapraszamy na dziesiątki kilometrów dróg biegnących w jedną stronę na Przedgórze Karkonoskie, w drugą na Przedgórze Izerskie. Część z tych tras jest już doskonale przygotowana na pokonywanie ich dwóch kółkach i stanowią część realizowanego projektu ścieżek rowerowych Euroregionu Nysa. Jeśli dodamy do oferty  miejscowości możliwość korzystania z pieszych wędrówek po szlakach turystycznych (piękne, malownicze trasy w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego i Górach Izerskich), z górskiej wspinaczki,konnej jazdy po rozległych ostępach leśnych oraz poszukiwania minerałów – to będziemy mieli pełną wizję różnorodnych atrakcji , jakie oferuje Szklarska Poręba.

Szklarska Poręba jest też znakomitym miejscem wypadowym do pobliskich miejscowości wypoczynkowych Dolnego Śląska i czeskich Karkonoszy (w oparciu o kilka przejść granicznych, tak pieszych jak i samochodowych – aż po złotą Pragę). Ofertę miasta wzbogacamy niezwykle atrakcyjnym kalendarzem imprez. Są to zarówno imprezy cykliczne, odbywających się od wielu lat i mających wiernych uczestników, jak też nowe propozycje.

Wodospad Kamieńczyka Fot. Kamil Kasperowicz

Wodospad Kamieńczyka
Fot. Kamil Kasperowicz

W Szklarskiej Porębie i najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc, które stanowią o atrakcyjności turystycznej miasta okolic. Wśród nich warto zobaczyć Wodospad Szklarki (malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka tzw. Wąwóz Szklarki. W środkowej części Wąwozu, na skalnym progu na wysokości 520 m n.p.m. znajduje się Wodospad Szklarki, spadający w dół kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m), Wodospad Kamieńczyka (najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka), Śnieżne Kotły (dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m).

Leśna Huta (dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej, nad Szklarskim Potokiem w połowie XIV wieku. Dziś wielowiekową tradycję hutnictwa w naszym mieście podtrzymuje mistrz Henryk Łubkowski, który Leśną Hutę prowadzi wraz z rodziną. W hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia),

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN Fot. Marek Martini

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN
Fot. Marek Martini

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN (wszystkich zainteresowanych krajoznawczą różnorodnością i bogactwem przyrodniczym Karkonoszy, zapraszamy do odwiedzenia Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN. W trakcie wizyty zwiedzający poznają świat przyrody ożywionej i nieożywionej polskiej i czeskiej strony gór. Kilka sal interaktywnie prezentuje kotły polodowcowe, torfowiska, faunę i florę, lasy, zjawiska przyrodnicze oraz wielostronny wpływ człowieka na góry), Muzeum Mineralogiczne (w Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu – meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu).

Muzeum Energetyki (w Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie – mieszczącym się w budynku starej siłowni wodnej – można zobaczyć (i dotknąć!) urządzenia wykorzystywane niegdyś zarówno przez energetyków, jak i odbiorców energii elektrycznej. Są wśród nich liczniki energii elektrycznej, przekładniki prądowe i napięciowe niskiego i wysokiego napięcia, transformatory, izolatory stacyjne i liniowe, prądnice, przyrządy pomiarowe), Astrościeżka w Izerach (w ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba zbudowana została „astrościeżka” – model układu słonecznego. Każdy z jej elementów stworzony został z innego rodzaju skały pochodzącej z Dolnego Śląska. Ścieżka jest zarazem lekcją z astronomii i z geologii. Jak piszą autorzy pomysłu w serwisie Izera-Darsky.eu,  cechą charakterystyczną izerskiej ścieżki dydaktycznej jest jej zlokalizowanie w górach).

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada Fot. www.szklarskaporeba.pl

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada
Fot. www.szklarskaporeba.pl

Park Rozrywki Esplanada (w samym sercu Szklarskiej Poręby, przy głównej drodze krajowej nr 3 położony jest Rodzinny Park Rozrywki Esplanada z atrakcjami dla małych i dużych), Dinopark (zapraszamy do Dinoparku, gdzie znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu. Każdy z  tych prehistorycznych gadów wygląda jak żywy – jedne spokojnie obrywają liście z najwyższych gałęzi w lesie, niektóre szykują się do skoku po zdobycz), Park Odkrywców (w Parku Odkrywców możesz szaleć wśród 60 atrakcji przygotowanych na trzech trasach. Najwyższy Skok Tarzana w Polsce, zjazd długą tyrolką i najwyższy w Polsce taras widokowy, z którego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Gór Izerskich, to tylko niektóre z punktów programu).

Źródło: http://www.szklarskaporeba.pl/

Baza gastronomiczna:

Restauracja Oberża U Hochoła

Restauracja Kaprys

Restauracja Karczma Karkonoska

Restauracja Harnasie

Restauracja Alfredo

Restauracja Topollino

Restauracja Gawra

Kawiarnia Coffe House I

Kawiarnia Coffe House II

Baza noclegowa:

Hotel Kryształ

Hotel Szrenica

Hotel Villa Romantica

Hotel Sasanka

Hotel Diament

Hotel Szrenicowy Dwór

Hotel Agat

Hotel Magnes

Hotel Wiktoria

Hotel Villa Wernera

Hotel Bornit Interferie Sport

Hotel Dobry Klimat

Hotel Sudety

Pensjonat Lider

Pensjonat Reszyniec

Pensjonat Raad Na Uroczysku

Pensjonat Orla Skała

Pensjonat Zameczek

Agroturystyka Chata Izerska

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl