Szklarska Poręba
Szklarska Poręba – to miasto przepięknie położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów na wys. 440-886 m.n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z kulminującą nad miastem Szrenicą ( 1362 m npm ), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem ( 1058 m npm ) i Czarną Górą ( 965 m npm ), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.
Miejscowość podzielona jest na Szklarską Porębę Dolną, Średnią i Górną. Najbardziej rozległa jest Górna z dzielnicami: Śródmieście, Marysin, Szklarka, Biała Dolina i najwyżej położona kolonia w pobliżu przejścia granicznego do Czech – Jakuszyce. Szklarska Poręba, przy stosunkowo niewielkiej liczbie stałych mieszkańców (ok.7,3 tys.), zajmuje duży obszar 76 km2 z czego aż 86% stanowią tereny leśne. Niewiele jest w Polsce obszarów tak sprzyjających rekreacji jak okolice Szklarskiej Poręby. Cisza, wciąż zmieniające się krajobrazy, w zależności od oświetlenia czy pory dnia, połączone z szumem krystalicznie czystych potoków i wodospadów spadających w otoczeniu granitowych skał – to elementy wpływające niezwykle kojąco na naturę ludzką.
Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku.Warunki klimatyczne, które tu panują, porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200 m npm. Głównym atutem Szklarskiej Poręby, jako ośrodka sportów zimowych, jest długo zalegającą pokrywa śnieżna – średnio przez 110 dni w roku, co sprawia, że stanowi prawdziwy raj dla amatorów „białego szaleństwa”. Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach. Centrum narciarstwa zjazdowego jest masyw Szrenicy, na których zlokalizowanych jest 5 tras zjazdowych o łącznej długości ok. 12 km, o różnym stopniu trudności (100% dośnieżania). Sieć wyciągów składa się z dwuodcinkowego wyciągu krzesełkowego oraz 5 wyciągów orczykowych. W 2010 roku oddano do użytku nową kolej linową „Karkonosz Express” Ta „sześcioosobowa kanapa” to najdłuższy tego typu wyciąg w Polsce. Istnieje także wiele małych wyciągów linkowych lub orczykowych rozrzuconych na stokach całego miasta.

Polana Jakuszycka
Fot. http://www.szklarskaporeba.pl/
W Jakuszycach, należących do Szklarskiej Poręby, śnieg utrzymuje się grubą warstwą aż do późnej wiosny. Trasy biegowe tego ośrodka narciarstwa biegowego , o łącznej długości około 100 km, mogą zaspokoić oczekiwania wyczynowców jak i amatorów spacerów na biegówkach (najwyżej położone trasy usytuowane są na wysokości prawie 1000 m n.p.m), zaś po sezonie zimowym służą one amatorom dwóch kółek. Cała sieć malowniczych szlaków w Karkonoszach i Górach Izerskich, to sieć tras rowerowych o różnym stopniu trudności – jedne z ostrymi podjazdami i podnoszącymi adrenalinę zjazdami, inne stworzone na wycieczki rowerowe dla całej rodziny.
Amatorów jazdy szosowej zapraszamy na dziesiątki kilometrów dróg biegnących w jedną stronę na Przedgórze Karkonoskie, w drugą na Przedgórze Izerskie. Część z tych tras jest już doskonale przygotowana na pokonywanie ich dwóch kółkach i stanowią część realizowanego projektu ścieżek rowerowych Euroregionu Nysa. Jeśli dodamy do oferty miejscowości możliwość korzystania z pieszych wędrówek po szlakach turystycznych (piękne, malownicze trasy w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego i Górach Izerskich), z górskiej wspinaczki,konnej jazdy po rozległych ostępach leśnych oraz poszukiwania minerałów – to będziemy mieli pełną wizję różnorodnych atrakcji , jakie oferuje Szklarska Poręba.
Szklarska Poręba jest też znakomitym miejscem wypadowym do pobliskich miejscowości wypoczynkowych Dolnego Śląska i czeskich Karkonoszy (w oparciu o kilka przejść granicznych, tak pieszych jak i samochodowych – aż po złotą Pragę). Ofertę miasta wzbogacamy niezwykle atrakcyjnym kalendarzem imprez. Są to zarówno imprezy cykliczne, odbywających się od wielu lat i mających wiernych uczestników, jak też nowe propozycje.

Wodospad Kamieńczyka
Fot. Kamil Kasperowicz
W Szklarskiej Porębie i najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc, które stanowią o atrakcyjności turystycznej miasta okolic. Wśród nich warto zobaczyć Wodospad Szklarki (malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka tzw. Wąwóz Szklarki. W środkowej części Wąwozu, na skalnym progu na wysokości 520 m n.p.m. znajduje się Wodospad Szklarki, spadający w dół kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m), Wodospad Kamieńczyka (najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka), Śnieżne Kotły (dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m).
Leśna Huta (dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej, nad Szklarskim Potokiem w połowie XIV wieku. Dziś wielowiekową tradycję hutnictwa w naszym mieście podtrzymuje mistrz Henryk Łubkowski, który Leśną Hutę prowadzi wraz z rodziną. W hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia),

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN
Fot. Marek Martini
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN (wszystkich zainteresowanych krajoznawczą różnorodnością i bogactwem przyrodniczym Karkonoszy, zapraszamy do odwiedzenia Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN. W trakcie wizyty zwiedzający poznają świat przyrody ożywionej i nieożywionej polskiej i czeskiej strony gór. Kilka sal interaktywnie prezentuje kotły polodowcowe, torfowiska, faunę i florę, lasy, zjawiska przyrodnicze oraz wielostronny wpływ człowieka na góry), Muzeum Mineralogiczne (w Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu – meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu).
Muzeum Energetyki (w Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie – mieszczącym się w budynku starej siłowni wodnej – można zobaczyć (i dotknąć!) urządzenia wykorzystywane niegdyś zarówno przez energetyków, jak i odbiorców energii elektrycznej. Są wśród nich liczniki energii elektrycznej, przekładniki prądowe i napięciowe niskiego i wysokiego napięcia, transformatory, izolatory stacyjne i liniowe, prądnice, przyrządy pomiarowe), Astrościeżka w Izerach (w ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba zbudowana została „astrościeżka” – model układu słonecznego. Każdy z jej elementów stworzony został z innego rodzaju skały pochodzącej z Dolnego Śląska. Ścieżka jest zarazem lekcją z astronomii i z geologii. Jak piszą autorzy pomysłu w serwisie Izera-Darsky.eu, cechą charakterystyczną izerskiej ścieżki dydaktycznej jest jej zlokalizowanie w górach).

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada
Fot. www.szklarskaporeba.pl
Park Rozrywki Esplanada (w samym sercu Szklarskiej Poręby, przy głównej drodze krajowej nr 3 położony jest Rodzinny Park Rozrywki Esplanada z atrakcjami dla małych i dużych), Dinopark (zapraszamy do Dinoparku, gdzie znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu. Każdy z tych prehistorycznych gadów wygląda jak żywy – jedne spokojnie obrywają liście z najwyższych gałęzi w lesie, niektóre szykują się do skoku po zdobycz), Park Odkrywców (w Parku Odkrywców możesz szaleć wśród 60 atrakcji przygotowanych na trzech trasach. Najwyższy Skok Tarzana w Polsce, zjazd długą tyrolką i najwyższy w Polsce taras widokowy, z którego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Gór Izerskich, to tylko niektóre z punktów programu).
Źródło: http://www.szklarskaporeba.pl/
Baza gastronomiczna:
Restauracja Karczma Karkonoska
Baza noclegowa: