Strona głównaAktualnościŚwięto sztuki i rzemiosła Targiora-art. w Świebodzicach za nami

Święto sztuki i rzemiosła Targiora-art. w Świebodzicach za nami

Za nami trzydniowe święto sztuki i rzemiosła Targiora-art. Świebodzice już po raz szósty stały się stolicą polskiego rzemiosła i sztuki użytkowej w najlepszym wydaniu. Kilkudziesięciu wystawców z całego kraju zaprezentowało swoje wyroby m. in. z ceramiki, papierowej wikliny, filcu; niekonwencjonalną biżuterię, obrazy, decoupage i wiele innych.

Festiwal uroczyście otworzył w piątek, 17 czerwca patron honorowy wydarzenia, Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz.

– To wydarzenie wyjątkowe, umożliwiające spotkanie polskich artystów. Świebodzice mają duże tradycje przemysłowe, ale rzemiosło także było tu mocno zakorzenione, więc tym bardziej cieszę się, że taki festiwal odbywa się już po raz szósty właśnie w Świebodzicach – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Licznie zaproszonych gości witał gospodarz i organizator Targiry, Janusz Kujat. Wśród nich byli m. in. posłanka na Sejm RP Katarzyna Izabela Mrzygłocka, poseł Wojciech Murdzek, Mirosław Posłuszny, Prezes Zrzeszenia Handlu i Usług, prof. Michał Sachanbiński, rektor jedynej w Polsce Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych a także radni, szefowie miejskich instytucji.

Na targach można było odnotować także reprezentację świebodzickich twórców – swoje piękne prace prezentowała np. malarka Edyta Kulpa oraz Wiesława Kluk, zajmująca się biżuterią sutasz.

Grand Prix festiwalu zdobyła wałbrzyszanka Estera Grabarczyk, która w Świebodzicach jest obecna od początku istnienia Targiry.

– Jestem związana z tym festiwalem, to wyjątkowe wydarzenie z wyjątkowym klimatem, można tu spotkać naprawdę niezwykłych ludzi – mówiła laureatka.

Nie zabrakło także innego stałego gościa – pana Franciszka Wieganda, konstruktora niezwykłych zegarów astronomicznych. Jak zawsze mogliśmy także podziwiać przepiękne, szklane rzeźby autorstwa Pawła Borowskiego.

UM Świebodzice

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl