Strona głównaAktualnościŚwięto Granitu Strzegomskiego przyciągnęło tłumy do Strzegomia (FOTO)

Święto Granitu Strzegomskiego przyciągnęło tłumy do Strzegomia (FOTO)

Tegoroczna edycja Święta Granitu Strzegomskiego – nazywanego przez burmistrza Zbigniewa Suchytę „imieninami” miasta – przeszła już do historii. Od 17-19 czerwca br. mieszkańcy i zaproszeni goście mogli podziwiać piękno granitu – największego dobra naturalnego Ziemi Strzegomskiej, rywalizować w różnych zawodach sportowych i bawić się w najlepsze w trakcie występów dzieci i młodzieży, a także gwiazd muzycznych.

W piątek, w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu – przed oficjalnym otwarcie święta – odbył się wernisaż wystawy pn. „Ewa Solima – 20-lecie twórczości”. Pani Ewa jest znaną malarką, rzeźbiarką, projektantką, autorką granitowych rzeźb, w tym m. in. najcięższej bombki i torebki oraz witaczy Strzegomia. Z okazji wspaniałego jubileuszu burmistrz Strzegomia złożył Ewie Solimie gratulacje i życzył obchodów kolejnych jubileuszy. W piątkowy wieczór na scenie zlokalizowanej na strzegomskim rynku zaśpiewała  czeska piosenkarka Gabi Gold i Marcin Siegieńczuk wraz z zespołem Junior. Dopełnieniem pierwszego dnia Święta Granitu Strzegomskiego była biesiada kamieniarska.

W sobotę i niedzielę ze strzegomskiego Rynku i CAS Karmel ogólnopolskie telewizje TVN 24 i TVN Meteo Actice nadawały pogodę wyjazdową. Prezenterem był znany, lubiany i niezwykle ceniony za trafność przewidywania pogody – red. Tomasz Wasilewski. W sumie nasze miasto zaprezentowało się w 16 wejściach na żywo, w tym przeprowadzono 8 wywiadów live. Dzięki tym transmisjom o naszym mieście dowiedziało się sporo osób w kraju i za granicą.

DSC_4702

Strzegomianie – zwłaszcza ci starsi – mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich w ramach akcji „Nasze Zdrowie”. W budynku Urzędu Miejskiego można było m. in. wykonać badania w kierunku chorób wzroku, słuchu, poziomu cukru we krwi, cholesterolu i inne. Przed magistratem stanął osteobus, w którym przeprowadzane były badania i konsultacje w kierunku osteoporozy. Chętnych nie brakowało. Do specjalistów ustawiły się kolejki. Świadczy to o powodzeniu akcji.

Tego samego dnia w Strzegomskim Centrum Kultury odbyły się turnieje: szachowy i gier komputerowych o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej – Tomasza Marczaka. Impreza wzbudziła duże zainteresowanie i połączyła strzegomian z różnych grup wiekowych.

DSC_4411

Warto podkreślić, że jednym z najważniejszych punktów soboty był V Ogólnopolski Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Strzegomia – „Strzegomska Dwunastka – Biegajmy Razem”. W słonecznej scenerii uczestnicy pokonywali dystanse na 12 km i 6 km. Tym razem zmieniono trasę biegów ze względu na remont ul. Kościuszki. Przed biegiem głównym rozegrano zawody dla uczniów szkół, w różnych kategoriach wiekowych, na boisku sportowym Zespołu Szkół w Strzegomiu. Najważniejszy bieg wystartował punktualnie o godz. 12.00. Na wszystkich uczestników czekał atrakcyjny pakiet sportowy, a na mecie – pamiątkowy medal i posiłek. Najlepsi biegacze – we wszystkich kategoriach wiekowych – otrzymali piękne, kamienne, puchary i karty upominkowe. W biegu głównym wystartowało ponad 350 uczestników.

DSC_4289

Bardzo ważnym punktem soboty było tworzenie Kamieni Przyjaźni Miast Partnerskich i Środowisk Branżowych na strzegomskim Rynku. Delegacje miast partnerskich z czeskiego Znojmo i Horic, niemieckiego Torgau, przedstawiciele miejscowości Podhajce na Ukrainie, a także goście Strzegomskiego Klastra Kamieniarskiego z miejscowości Slatina w Czechach tworzyły herby swoich miejscowości i ich nazwy w piaskowcach, które finalnie zostały posadowione na terenie strzegomskich Plantów, w pobliżu pomnika Księżnej Anny.

Na sobotę organizatorzy przygotowali bogatą ofertę kamieniarską i ofertę edukacyjno – kulturalną dla różnych grup wiekowych. Na Rynku można było zobaczyć m. in. granitowy stół do ping-poga, granitową armatę i podkowę, kamienne globusy z wyrzeźbionymi kontynentami, granitowy kran z cieknącą wodą, granitowe meble i granitową rzeźbę Stefana Żeromskiego (patrona strzegomskiego liceum), którą wykonał miejscowy rzeźbiarz-artysta – Jerzy Zysk. Te eksponaty zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Sporą popularnością cieszyły się także potężne maszyny kamieniarskie, a ich operatorzy pokazywali, jak wygląda na co dzień ciężka praca kamieniarzy.

DSC_4694

Wieczorem natomiast scena należała do artystów. Publiczność do wspólnej zabawy porwał niezawodny Mrozu, który zaśpiewał swoje największe przeboje, jednak największą gwiazdą był charyzmatyczny raper i freestylowiec O. S. T. R. Trzeba przyznać, że takich tłumów na strzegomskim Rynku dawno nie było!

Mimo początkowych opadów deszczu, mieszkańcy Strzegomia także w niedzielę postanowili sprawdzić, co dla nich przygotowali organizatorzy na ostatni już dzień tej wyjątkowej imprezy. XXXI Regionalna Giełda Minerałów, która odbyła się w CAS „Karmel”, przyciągnęła – jak zwykle – tłumy. Zbiory prezentowane podczas giełdy zachwyciły wszystkich zwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy walk rycerskich z udziałem bractw na placu przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu.

Atrakcją trzeciego dnia Święta Granitu Strzegomskiego były Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Świdnickiego, które odbyły się na zmodernizowanym stadionie OSiR w Strzegomiu. Zawody pokazały świetne przygotowanie fizyczne strażaków – ochotników, którzy rewelacyjnie pokonywali przygotowane przez organizatorów przeszkody. Choć strażacy z gminy Strzegom nie wygrali żadnej kategorii wiekowej, to zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Możemy być pewni, że w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa na pewno ochronią nas i nasz dobytek.

DSC_4836

Wiele radości przysporzyły wszystkim uczestnikom ŚGS sceniczne występy przedszkolaków z terenu gminy Strzegom i grup tanecznych z Akademii Ruchu i Tańca Bans Magdaleny Janiak – Deperas. Najmłodsi po występie mogli skorzystać z bezpłatnej karuzeli zlokalizowanej w strzegomskim parku, którą ufundowała FSB Piekarnia.

Jednym z ostatnich akcentów trzydniowego przedsięwzięcia były podziękowania burmistrza Strzegomia – Zbigniewa Suchyty dla wystawców oraz firm kamieniarskich, dzięki którym tegoroczna edycja była tak udana i świetnie przygotowana. Wszystkim wręczono specjalnie przygotowane na tę okazję granitowe statuetki.

Na koniec Święta Granitu Strzegomskiego przed strzegomską publicznością zaprezentowały się gwiazdy wieczoru. Małgorzata Ostrowska przypomniała swoje największe przeboje, a strzegomianie nucili je wraz z nią. Dużo pozytywnych emocji wzbudził występ zespołu Wilki z charyzmatycznym Robertem Gawlińskim na czele.

To były bardzo udane trzy dni. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Święta Granitu Strzegomskiego, która za rok!

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl