Święto Granitu Strzegomskiego przyciągnęło tłumy do Strzegomia (FOTO)
Tegoroczna edycja Święta Granitu Strzegomskiego – nazywanego przez burmistrza Zbigniewa Suchytę „imieninami” miasta – przeszła już do historii. Od 17-19 czerwca br. mieszkańcy i zaproszeni goście mogli podziwiać piękno granitu – największego dobra naturalnego Ziemi Strzegomskiej, rywalizować w różnych zawodach sportowych i bawić się w najlepsze w trakcie występów dzieci i młodzieży, a także gwiazd muzycznych.
W piątek, w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu – przed oficjalnym otwarcie święta – odbył się wernisaż wystawy pn. „Ewa Solima – 20-lecie twórczości”. Pani Ewa jest znaną malarką, rzeźbiarką, projektantką, autorką granitowych rzeźb, w tym m. in. najcięższej bombki i torebki oraz witaczy Strzegomia. Z okazji wspaniałego jubileuszu burmistrz Strzegomia złożył Ewie Solimie gratulacje i życzył obchodów kolejnych jubileuszy. W piątkowy wieczór na scenie zlokalizowanej na strzegomskim rynku zaśpiewała czeska piosenkarka Gabi Gold i Marcin Siegieńczuk wraz z zespołem Junior. Dopełnieniem pierwszego dnia Święta Granitu Strzegomskiego była biesiada kamieniarska.
W sobotę i niedzielę ze strzegomskiego Rynku i CAS Karmel ogólnopolskie telewizje TVN 24 i TVN Meteo Actice nadawały pogodę wyjazdową. Prezenterem był znany, lubiany i niezwykle ceniony za trafność przewidywania pogody – red. Tomasz Wasilewski. W sumie nasze miasto zaprezentowało się w 16 wejściach na żywo, w tym przeprowadzono 8 wywiadów live. Dzięki tym transmisjom o naszym mieście dowiedziało się sporo osób w kraju i za granicą.
Strzegomianie – zwłaszcza ci starsi – mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich w ramach akcji „Nasze Zdrowie”. W budynku Urzędu Miejskiego można było m. in. wykonać badania w kierunku chorób wzroku, słuchu, poziomu cukru we krwi, cholesterolu i inne. Przed magistratem stanął osteobus, w którym przeprowadzane były badania i konsultacje w kierunku osteoporozy. Chętnych nie brakowało. Do specjalistów ustawiły się kolejki. Świadczy to o powodzeniu akcji.
Tego samego dnia w Strzegomskim Centrum Kultury odbyły się turnieje: szachowy i gier komputerowych o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej – Tomasza Marczaka. Impreza wzbudziła duże zainteresowanie i połączyła strzegomian z różnych grup wiekowych.
Warto podkreślić, że jednym z najważniejszych punktów soboty był V Ogólnopolski Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Strzegomia – „Strzegomska Dwunastka – Biegajmy Razem”. W słonecznej scenerii uczestnicy pokonywali dystanse na 12 km i 6 km. Tym razem zmieniono trasę biegów ze względu na remont ul. Kościuszki. Przed biegiem głównym rozegrano zawody dla uczniów szkół, w różnych kategoriach wiekowych, na boisku sportowym Zespołu Szkół w Strzegomiu. Najważniejszy bieg wystartował punktualnie o godz. 12.00. Na wszystkich uczestników czekał atrakcyjny pakiet sportowy, a na mecie – pamiątkowy medal i posiłek. Najlepsi biegacze – we wszystkich kategoriach wiekowych – otrzymali piękne, kamienne, puchary i karty upominkowe. W biegu głównym wystartowało ponad 350 uczestników.
Bardzo ważnym punktem soboty było tworzenie Kamieni Przyjaźni Miast Partnerskich i Środowisk Branżowych na strzegomskim Rynku. Delegacje miast partnerskich z czeskiego Znojmo i Horic, niemieckiego Torgau, przedstawiciele miejscowości Podhajce na Ukrainie, a także goście Strzegomskiego Klastra Kamieniarskiego z miejscowości Slatina w Czechach tworzyły herby swoich miejscowości i ich nazwy w piaskowcach, które finalnie zostały posadowione na terenie strzegomskich Plantów, w pobliżu pomnika Księżnej Anny.
Na sobotę organizatorzy przygotowali bogatą ofertę kamieniarską i ofertę edukacyjno – kulturalną dla różnych grup wiekowych. Na Rynku można było zobaczyć m. in. granitowy stół do ping-poga, granitową armatę i podkowę, kamienne globusy z wyrzeźbionymi kontynentami, granitowy kran z cieknącą wodą, granitowe meble i granitową rzeźbę Stefana Żeromskiego (patrona strzegomskiego liceum), którą wykonał miejscowy rzeźbiarz-artysta – Jerzy Zysk. Te eksponaty zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Sporą popularnością cieszyły się także potężne maszyny kamieniarskie, a ich operatorzy pokazywali, jak wygląda na co dzień ciężka praca kamieniarzy.
Wieczorem natomiast scena należała do artystów. Publiczność do wspólnej zabawy porwał niezawodny Mrozu, który zaśpiewał swoje największe przeboje, jednak największą gwiazdą był charyzmatyczny raper i freestylowiec O. S. T. R. Trzeba przyznać, że takich tłumów na strzegomskim Rynku dawno nie było!
Mimo początkowych opadów deszczu, mieszkańcy Strzegomia także w niedzielę postanowili sprawdzić, co dla nich przygotowali organizatorzy na ostatni już dzień tej wyjątkowej imprezy. XXXI Regionalna Giełda Minerałów, która odbyła się w CAS „Karmel”, przyciągnęła – jak zwykle – tłumy. Zbiory prezentowane podczas giełdy zachwyciły wszystkich zwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy walk rycerskich z udziałem bractw na placu przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu.
Atrakcją trzeciego dnia Święta Granitu Strzegomskiego były Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Świdnickiego, które odbyły się na zmodernizowanym stadionie OSiR w Strzegomiu. Zawody pokazały świetne przygotowanie fizyczne strażaków – ochotników, którzy rewelacyjnie pokonywali przygotowane przez organizatorów przeszkody. Choć strażacy z gminy Strzegom nie wygrali żadnej kategorii wiekowej, to zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Możemy być pewni, że w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa na pewno ochronią nas i nasz dobytek.
Wiele radości przysporzyły wszystkim uczestnikom ŚGS sceniczne występy przedszkolaków z terenu gminy Strzegom i grup tanecznych z Akademii Ruchu i Tańca Bans Magdaleny Janiak – Deperas. Najmłodsi po występie mogli skorzystać z bezpłatnej karuzeli zlokalizowanej w strzegomskim parku, którą ufundowała FSB Piekarnia.
Jednym z ostatnich akcentów trzydniowego przedsięwzięcia były podziękowania burmistrza Strzegomia – Zbigniewa Suchyty dla wystawców oraz firm kamieniarskich, dzięki którym tegoroczna edycja była tak udana i świetnie przygotowana. Wszystkim wręczono specjalnie przygotowane na tę okazję granitowe statuetki.
Na koniec Święta Granitu Strzegomskiego przed strzegomską publicznością zaprezentowały się gwiazdy wieczoru. Małgorzata Ostrowska przypomniała swoje największe przeboje, a strzegomianie nucili je wraz z nią. Dużo pozytywnych emocji wzbudził występ zespołu Wilki z charyzmatycznym Robertem Gawlińskim na czele.
To były bardzo udane trzy dni. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Święta Granitu Strzegomskiego, która za rok!