Strona głównaAktualnościŚwidnickie fontanny odrestaurowane

Świdnickie fontanny odrestaurowane

Zabytkowe rzeźby na świdnickich fontannach odzyskały swój dawny blask. Barokowe 300 – letnie wizerunki Neptuna i Atlasa oraz dwa talerze – mały i duży, pod okiem konserwatora zabytków pieczołowicie oczyszczono i zrewitalizowano. Przy odrestaurowanych czterech fontannach została zamontowana nowa instalacja wodna, udrożniono również tryskacze. W przyszłym tygodniu zostaną one uruchomione.
Fontanna z rzeźbą Atlasa (syna Zeusa, jednego z mitycznych Tytanów), której autorem jest Jerzy Leonhard Weber znajduje się w narożniku przy ulicy Kotlarskiej. Została wyrzeźbiona w roku 1716. Jej fundatorem był cech karczmarzy. W roku 1932 rzeźbę poddano restauracji. Natomiast fontanna z rzeźbą Neptuna, która także jest dziełem wspomnianego wyżej rzeźbiarza Webera, mieści się przy wylocie ulicy Grodzkiej. Została wykonana w roku 1732 (bądź też w 1731) z piaskowca. Fontanna „Duży Talerz” pochodzi z 1774 roku. Stoi w miejscu dawnej drewnianej studni, która spłonęła podczas wielkiego pożaru miasta w 1716 roku. Fontanna „Mały Talerz” powstała przed rokiem 1740, ale miała wówczas inną formę: na cokole znajdowała się siedząca dziewczyna, a na cembrowinie była wykonana metalowa balustrada. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku zmieniła się forma fontanny. Pojawił się talerz stojący na kanelurowanym postumencie.

Wszystkie prace przeprowadzane są w ramach projektu Programu Interreg V–A Republika Czeska–Polska pod nazwą „Szlak Kamienia”, który miasto realizuje wspólnie z partnerami z Czech i Polski, czyli miastem Horice, Stowarzyszeniem Podzvicinsko oraz gminami Strzegom i Dobromierz. Całkowita jego wartość wynosi blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro. Budżet zadań dla miasta Świdnicy to 315 600 euro, w tym dotacja to ok. 268 000 euro.

– Odrestaurowane fontanny staną się częścią tras turystycznych łączących ciekawe miejsca związane z kamieniem w regionie Dolnego Śląska i Podkarkonoszy. Bardzo mnie cieszy, że w ramach projektu odrestaurowaliśmy jeden z naszych skarbów, do jakich niewątpliwie zaliczyć możemy fontanny w Rynku, których odnowienie i tak planowaliśmy – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W ramach Szlaku Kamienia powstanie także miejska trasa turystyczna, będąca elementem szlaku ciągnącego się na pograniczu polsko-czeskim, obejmującego swoim zasięgiem tereny znane ze związków kulturowych z kamieniem, a więc czeskie miasto Hořice, malowniczy region Podzvičinsko reprezentowany przez szereg gmin w regionie czeskich Podkarkonoszy, miasto Świdnicę – słynące z bogatych barokowych i nie tylko barokowych rzeźb i wielu innych cennych elementów architektonicznych, w których dominują różne rodzaje kamenie i leżące w powiecie świdnickim gminy: Strzegom – miasto słynące z wydobycia granitu, nazywane przecież granitowym sercem Polski oraz gminę Dobromierz. W ramach projektu powstaną m.in. ścieżki dydaktyczne poświęcone kamieniowi, trasy turystyczne – piesze i rowerowe, plenerowe lapidarium rzeźb, multimedialne muzeum w Horicach, przestrzenie dla kamiennych rzeźb i sala multimedialna w Strzegomiu. Szlak Kamienia ma być sieciowym produktem turystycznym. Partnerzy projektu opracują i wydadzą wspólne materiały marketingowe poświęcone produktowi m.in. mapy, albumy, ulotki, strony internetowe czy film. Odbędą się też konferencje dotyczące szlaku po obu stronach granicy.

– Utworzenie Szlaku Kamienia zwiększa atrakcyjność konkretnych miejsc, co wiąże się z korzyścią wynikającą z projektu dla rozwoju ruchu turystycznego we współpracujących gminach. Jego efekty będą dostępne dla szerokich grup turystów z obu stron granicy. Tematyczna unikalność projektu, który w takim zakresie nie był jeszcze realizowany w regionie przygranicznym, stwarza interesujące możliwości dla zainteresowanych nie tylko z całego czesko-polskiego terenu, ale i spoza niego – dodaje Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Projekt „Szlak kamienia” realizowany będzie do końca czerwca 2019 roku.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl