Strona głównaAktualnościŚwidnicki kalendarz wydarzeń oficjalnie zaprezentowany

Świdnicki kalendarz wydarzeń oficjalnie zaprezentowany

W nietypowej scenerii piwnicy przy ul. Długiej 33 w Centrum Organizacji Pozarządowych prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewska, zastępca prezydenta Szymon Chojnowski oraz p.o. dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury Bożena Kuźma, przedstawili plany wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Miasto Świdnica i ŚOK na najbliższe miesiące.

Świdnicki Ośrodek Kultury:

13 marca godz. 16.30, sala teatralna: Dzień Kobiet: nieodpłatne badania, pannel dyskusyjny oraz koncert zespołu ABBA-SHOW.

1 kwietnia – koncert „Pasja wg Św. Mateusza” autorstwa metropolity Hileriona Ałfiejewa.

14 kwietnia godz. 17.00, sala teatralna: Koncert 70-cio osobowej Orkiestry Dętej z Lauren w Belgii.

19 kwietnia godz. 19.00, sala teatralna: Monodram pt. „Shirley Walentine” w wykonaniu Krystyny Jandy.

3 maja godz. 18.00, sala teatralna: Koncert z okazji 25-lecia zespołu „Raz Dwa Trzy”.

14-18 maja 2015 r. – Dni Papieskie cykl imprez upamiętniających pontyfikat Jana Pawła II wystawy, konkursy recytatorskie, multimedialne, spektakl teatralny „Brat gorszego brata” z Krakowa, rajd rowerowy, koncerty: Eleni, ks.Jakuba Bartczaka, Lidii Michałuszek.

19-21 czerwca Dni Świdnicy

W ramach imprezy odbędą się, m.in., koncerty zespołów : Afromental, Golec uOrkiestra

3-5 lipca 2015 – Festiwal Teatru Otwartego  – spektakle sceniczne, happeningi plastyczne, wykłady, dyskusje, z nastawieniem na spektakle uliczne

Lipiec 2015 r. – Truskawka – Przegląd Muzyczny w plenerze.

truskawka 2014

10-14.09.2015 – Czas na teatr – Teatr na czasie – cykl wydarzeń teatralnych, którego celem jest pokazanie form artystyczno-edukacyjnych: konkursy, koncerty,

warsztaty, spotkania autorskie, spektakle, performance, dyskusje.

21-27 września 2015 r. – ósma edycja „Okiem Młodych” – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych, połączona w tym roku z Dniami Fotografii.

Alchemia teatralna (realizacja przez cały 2015 rok) – najbliższe działania:

27.03.2015 r. – akcja flash mob Międzynarodowy Dzień Teatru

7-8.04.2015 r. – otwarte warsztaty improwizacji poprowadzi Oskar Hamerski (aktor Teatru Narodowego w Warszawie)

8-9.05.2015 r. – otwarte warsztaty z pisania dramatu poprowadzi Mateusz Pakuła (polski dramatopisarz i dramaturg)

Świdnicka Środa Literacka – najbliższe działania:

18.03.2015 r. – Świdnicka Środa Literacka – Spotkanie z Krzysztofem Polaczenko
20.05.2015 r. – Świdnicka Środa Literacka – Spotkanie z Jarosławem Borowskim

3.05.2015 – Świdnicka Środa Literacka – Spotkanie z Jerzym Kronholdem

Salon Poezji na wzór Krakowskiego Salonu Poezji, który założyła Anna Dymna – najbliższe działania: 2.05.2015 r.

14-18 października 2015 r. – „Cztery Żywioły Słowa” – festiwal literacki, mający na celu ukazanie związków literatury z innymi dziedzinami sztuki, wzajemnych wpływów i inspiracji, który angażuje różne środowiska artystyczne, by przedstawić ciekawe zjawiska literackie w kontekście kultury współczesnej.

Listopad 2015 r. – Dni Gór – Gościem specjalnym będzie Martyna Wojciechowska – znana podróżniczka.

Kalendarz imprez realizowanych i współorganizowanych przez Miasto Świdnica w 2015r.

 

Rajd Świdnicki-Krause

W dniach 24-26 kwietnia 2015 r. odbędzie się 43. Rajd Świdnicki-KRAUSE, którego organizatorem jest Automobilklub Sudecki, przy znaczącym wsparciu Miasta Świdnicy. Rajd jest corocznie jedną z eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, odbywa się na drogach powiatu świdnickiego, baza rajdu oraz park maszynowy zawsze są na terenie miasta Świdnicy – teren Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wzorem ubiegłych lat, również podczas 43. Rajdu Świdnickiego – KRAUSE odbędzie się super Odcinek Specjalny, który wiódł będzie ulicami miasta Świdnica.

Foto: Łukasz Kufner 29 Rajd Karkonoski

Fot. Łukasz Kufner

Szlakiem Grodów Piastowskich

6-9 maja

6 maja 2015r. Wyścig kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich. Organizowany na Dolnym Śląsku wydarzenie cieszy się uznaniem i popularnością wśród kibiców. Międzynarodowa rywalizacja rozgrywa się corocznie również w Świdnicy, gdzie w tym roku zorganizowany zostanie start i meta tegorocznego etapu wyścigu.

54 Europejski Zlot Caravaningowy Europa Rally

W dniach 21-25 maja 2015 roku Świdnica będzie gospodarzem Europejskiego Zlotu Caravaningowego Europa Rally. Po raz pierwszy w historii międzynarodowych zlotów organizacja tej wyjątkowej imprezy obędzie się na Dolnym Śląsku, a organizatorem jej będzie Automobilklub Sudecki sfederowany w Polskim Związku Motorowym oraz Miasto Świdnica. Świdnica nieprzypadkowo została wybrana na miejsce obchodów. Przy Świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji działa jedno z najwyżej ocenianych w Polsce pól campingowych, a caravaning promuje Camping Caravaning Klub Świdnica poprzez, m.in., organizację zlotów i spotkań miłośników kamperów.

W Świdnicy jest znakomity klimat dla tej formy turystyki. Co więcej, bogaty program turystyczny, sportowy i kulturalny zaplanowany jest tak, aby wszyscy goście mogli jak najprzyjemniej spędzić czas poznając bliżej Polskę, a w szczególności Dolny Śląsk, Świdnicę i jej okolice.

19-21 czerwca Dni Świdnicy połączone ze Świętem Dzika i Karpia Dolnośląskiego

W ramach imprezy odbędą się m.in. koncerty zespołów : Afromental, Golec uOrkiestra

„Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego” organizowane będzie wraz z Nadleśnictwem w Świdnicy i Stawami Milickim. Na odwiedzających świdnicką starówkę będą czekały liczne konkursy, zabawy dla najmłodszych i degustacja regionalnych potraw, na których nie zabraknie smakołyków i wyrobów rękodzieła. Uczestnicy będą mogli zobaczyć również m.in. zwierzynę leśną, dziki sarenki oraz ryby w specjalnych akwariach.

 dni świdnicy 2014

„Pracownia miast” – czerwiec

Pracownia miast” to dwudniowe wydarzenie,  w ramach którego odbędą się   warsztaty oraz konferencje. Projekt mocno związany z lokalnymi samorządami i realizowany przy ich aktywnym udziale. Naukowcy, biznesmeni, urzędnicy, samorządowcy, artyści, działacze społeczni, dziennikarze spotykają się, by rozmawiać o przyszłości  ich miasta i o tym, co zrobić, by żyć w nim lepiej. Organizator: Agora, Gazeta Wyborcza.

 

Miasto Dzieci – lipiec/sierpień

Trwają również przygotowania do drugiej edycji Miasta Dzieci. Jest to projekt dydaktyczno-wychowawczy (non-profit) skierowany do dzieci wieku od 6 do 12 lat, rekrutowanych przez szkoły należące do miasta Świdnica oraz skierowane przez świetlice środowiskowe i domy dziecka, a także wskazane przez gminę Świdnica.

Ostateczny termin jeszcze nie został dokładnie określony, na pewno będą to miesiące letnie-wakacyjne

W ciągu dwóch tygodni blisko 600 uczestników będzie przebywało bezpłatnie na zabezpieczonym terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam zostaną zarejestrowani w agencji pracy, a następnie – przebywając w Mieście Dzieci przez 6-8 godzin dziennie – zapoznają się z trzema zawodami w ciągu dnia. Pracując w każdym z nich przez godzinę otrzymają wynagrodzenie w walucie Miasta. Następnie podejmą decyzję, czy wydać je na drobne upominki i słodycze, czy oszczędzać przez kilka dni i na koniec kupić sobie wymarzoną zabawkę w Sklepie Marzeń. W trakcie całych warsztatów poznają sposób działania niewielkiego miasta, dostaną zadania, jakie wykonują władze i urzędy, a także nauczą się planowania wydatków, organizacji czasu i pracy w grupie.

 miasto dzieci (1)

Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy – październik

Turystyka jest jednym z najszybciej i najbardziej dynamicznie  rozwijających się sektorów współczesnej gospodarki światowej. Z uwagi na zmiany zachodzące na polskim rynku, wynikające m.in. z członkostwa Polski w Unii Europejskiej wiele samorządów postrzega rozwój turystyki jako jeden z priorytetów rozwoju społeczno-gospodarczego regionów.

Turystyka to obszar, który łączy w sobie wiele płaszczyzn i branż.  Wśród organizacji działających w sektorze turystycznym coraz częściej słyszy się o potrzebie zorganizowania  spotkania, które będzie okazją do wymiany poglądów i podzielenia się własnymi doświadczeniami.  W najbliższych latach pieniędzy unijnych na wiele działań, także

w turystyce będzie mniej, więc tym bardziej potrzebne są wspólne działania w kierunku promocji atrakcji turystycznych przede wszystkim w ujęciu ponadregionalnym. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w partnerstwie z wieloma organizacjami branżowymi
i samorządowymi w październiku br. organizujemy Kongresu Turystyki Polskiej
w Świdnicy. Kongres nie tylko będzie sprzyjał wymianie doświadczeń i nawiązywania nowych kontaktów ale będzie to jednocześnie okazja do promowania walorów turystycznych naszego miasta.

 

Świdnicka Kolęda-grudzień

Rokrocznie miasto organizuje imprezę grudniową pod nazwą Świdnicka Kolęda – w roku 2015 to będzie już dziewiąta edycja tego wydarzenia. Głównym elementem Świdnickiej Kolędy jest Jarmark Bożonarodzeniowy, który z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością zarówno wśród wystawców, jak i kupujących. Jarmark trwał będzie 10 dni. Do dyspozycji wystawców oddanych będzie ok. 40 stanowisk w drewnianych domkach wystawienniczych, które staną w świdnickim Rynku.

W programie Świdnickiej Kolędy zawsze znajduje się wiele atrakcji dla dużych i małych. Nie brakuje występów, koncertów, wystaw i konkursów. Każdego roku podziwiać można ruchomą szopkę przygotowaną przez Młodzieżowy Dom Kultury. Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotowuje kolędę na sportowo zapraszając do wspólnego kolędowania przy gorącym barszczyku i pieczeniu kiełbasek.

Podczas Kolędy każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie. Na zakończenie Jarmarku, tradycyjnie już, zaprosimy do wspólnego kolędowania podczas wigilii wszystkich Świdniczan.

Trwa również ustalanie terminów dla imprez:

  1. Sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej połączone z prezentacjami historycznych regimentów, wstępnie zaplanowane na  maj/czerwiec 2015.
  2. VIII Rekonstrukcje historycznych bitew wstępnie zaplanowane na  wrzesień/październik

 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl