Strona głównaAktualnościŚwidniccy przedsiębiorcy po spotkaniu kooperacyjnym w Trutnowie

Świdniccy przedsiębiorcy po spotkaniu kooperacyjnym w Trutnowie

Kilkunastu przedstawicieli z 10 firm działających w branży energetycznej wzięło udział w poniedziałkowym, 17 marca wyjeździe przedsiębiorców do Trutnowa na spotkanie „Energetyka – nowe technologie”. Zorganizowano je w ramach projektu zatytułowanego „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”.

Spotkanie rozpoczęło się w Starym Ratuszu z udziałem Iwana Adamca, burmistrz Trutnowa. Następnie świdniccy przedsiębiorcy zwiedzili elektrownię Trutnov – Poříčí, która jest największą elektrownią w Czechach działającą w oparciu o węgiel i biomasę. Bez specjalnych zezwoleń nie można odwiedzić terenu elektrowni, a tym bardziej nie ma szans na obejrzenie z bliska procesu wytworzenia energii – to udało się uczestnikom projektu. Świdniccy przedsiębiorcy odwiedzili także spółkę Step Trutnov, producenta kotłów ekologicznych do spalania biomasy. Zwiedzający mogli obejrzeć każdy etap produkcji. Spore wrażenie zrobiła również „farma fotowoltaiczna”, która przetwarza energię z promieni słonecznych na energię elektryczną. Właściciele farmy wskazali na rozwiązania, które umożliwiają im czerpanie zysków przy jednoczesnej ochronie środowiska. Takie małe, prywatne farmy fotowoltaiczne, montowane na dachach obiektów nie funkcjonują jeszcze po polskiej stronie granicy.

Podczas wizyty w Trutnowie zorganizowano spotkanie kooperacyjne z przedsiębiorcami z Czech. W ich trakcie przedstawiciele biznesu omówili wspólne punkty i mechanizmy związane z prowadzeniem „biznesu ekologicznego” po obu stronach granicy. W zgodnej opinii uczestników rozwiązania poprawiające jakość środowiska naturalnego poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej stają się coraz bardziej popularne, co dobrze rokuje dla firm działających w tej branży.

***

Spotkanie kooperacyjne w Trutnowie było pierwszym, z zaplanowanego w projekcie „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”, cyklu spotkań polskich i czeskich przedsiębiorców.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl