Strona głównaAktualnościStrzegomskie obchody barbórkowe (FOTO)

Strzegomskie obchody barbórkowe (FOTO)

Przełom listopada i grudnia tradycyjnie w naszym kraju zdominowany jest przez spotkania barbórkowe. Także w Strzegomiu – tym razem 28 listopada – obchodzono tę niezwykle ważną uroczystość. Organizatorem tegorocznej Barbórki, tak jak w latach ubiegłych, było Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu.

Strzegomskie obchody barbórkowe to doskonała okazja, by razem – w jednym miejscu – mogli spotkać się przedstawiciele środowiska kamieniarzy, górników i skalników. Nie mogło przy tak znamienitej okazji zabraknąć również władz samorządowych Strzegomia, duchowieństwa i zaproszonych gości spoza naszej gminy. Wśród nich byli m. in. poseł na Sejm RP – Monika Wielichowska i zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu – Miranda Ptak.

Piątkowe uroczystości zostały zainaugurowane przemarszem przez strzegomski Rynek – przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Strzegomia. Druga część miała miejsce w Strzegomskim Centrum Kultury II. W stronę osób wywodzących się ze środowiska kamieniarskiego popłynęło wiele ciepłych słów i okolicznościowych życzeń. Burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta powiedział m. in.:

– Życzę, by Św. Barbara opiekowała się Wami tak jak do tej pory, by Was chroniła i czuwała nad Wami w tej niezwykle trudnej pracy, bo przecież jak ciężko wydobyć ten granit, a później jeszcze go obrobić, by następnie wysłać go w Polskę i w świat – by służył ludziom. Życzę Wam również wspaniałego i dynamicznego rozwoju, bo perspektywa kolejnej edycji środków z Unii Europejskiej napawa nas wielkim optymizmem – podkreślał burmistrz. – Niezwykle ważne jest także to, byście w dalszym ciągu jednoczyli branżę kamieniarską, poprzez funkcjonowanie stowarzyszeń czy też Klastra Kamieniarskiego. Jest to konieczne na przyszłość – dodał Zbigniew Suchyta.

Z okazji Barbórki zostały wręczone medale i odznaczenia. Marek Socha odebrał medal „Zasłużony dla Górnictwa RP”. Łukaszowi Klasie przyznano tytuł – Inżynier górnictwa II stopnia. Jolanta Szczeblowska odebrała z kolei tytuł Generalnego Dyrektora Górniczego II stopnia. Ks. Markowi Żmudzie – kapelanowi strzegomskich skalników – przyznano stopień Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego. Janowi Makarze przyznano kordzika górniczego.Dopełnieniem strzegomskiej Barbórki była tradycyjna karczma piwna.

Warto dodać, że 7 grudnia br. o godz. 10.00 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu rozpocznie się okolicznościowa msza św. w intencji wszystkich skalników, kamieniarzy i osób pracujących w branży kamieniarskiej. Serdecznie zapraszamy!

UM Strzegom

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl