Strzegom
Strzegom leży w administracyjnych granicach województwa dolnośląskiego i wchodzi w skład powiatu świdnickiego. Strzegom, położony na 16°20′ długości geograficznej wschodniej i 50°60′ szerokości geograficznej północnej, znajduje się w najdalej wysuniętej w kierunku północno – zachodnim części Przedgórza Sudeckiego.
Gmina Strzegom położona jest w południowo- zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. Posiada dobre warunki lokalizacyjne- odległość do niemieckiej granicy to około 130 km, a do czeskiej 42 km. W Strzegomiu krzyżują się ważne arterie komunikacyjne: droga krajowa nr 5 Wrocław- Jelenia Góra, drogi wojewódzkie nr 374 Legnica-Wałbrzych i odbijająca od niej na wysokości Stanowic droga nr 382 w kierunku Świdnicy. Autostrada A4 oddalona jest od miasta o 15 km. Wymienione połączenia drogowe umożliwiają korzystanie z międzynarodowych szlaków komunikacyjnych, co jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi gminy i stwarza korzystne warunki dla organizacji i prowadzenia działalności przemysłowej lub logistycznej.
Nie bez znaczenia są także zasoby wykwalifikowanego personelu. Dwie szkoły średnie oraz ich różnorodny profil kształcenia sprawiają, że młodzi ludzie zdobywają wysokie kwalifikacje zawodowe w swoim rodzinnym mieście. Na potrzeby rodzimego przemysłu kształcimy specjalistów w jedynym w Polsce Technikum Górnictwa Odkrywkowego. Atutem jest też położenie miasta blisko Legnicy, Wałbrzycha, Świdnicy i Wrocławia- prężnych ośrodków akademickich, gdzie duża część młodzieży kształci się na wyższych uczelniach.

Rynek w Strzegomiu
Fot. www.strzegom.pl
Strzegom zaczął dynamicznie rozwijać się dzięki górnictwu odkrywkowemu granitu i bazaltu, a także zakładom obróbki kamienia. Władze Strzegomia nie poprzestają jednak na tym. Samorząd lokalny wykorzystując różne mechanizmy dla rozwoju inwestycji, kształtuje przyszłość Strzegomia poprzez tworzenie sprzyjających warunków dla powstawania nowych i rozwoju już istniejących inwestycji, a co najważniejsze stwarza dogodne warunki do powstania nowych miejsc pracy. W pełni uzbrojone tereny podstrefy Strzegom położone w granicach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST – PARK” Sp. z o.o. , tereny przygotowywane pod rozszerzenie podstrefy oraz inne grunty komunalne stanowią jeden z najważniejszych argumentów dla lokalizacji nowych przedsięwzięć w Strzegomiu.
Podczas ostatnich epizodów II Wojny Światowej Strzegom został bardzo zniszczony. Wiele cennych zabytków zginęło bezpowrotnie. Ogromna budowla klasztoru i kościoła benedyktynek, XVI wieczne kamieniczki w Rynku, przy ul. Świdnickiej, Kościelnej, Św. Anny znikły z zabudowy Starego Miasta. Do dziś puste place przypominają kataklizm wojenny. Te, które jakimś cudem uratowały się, zostały w miarę możliwości odremontowane i zabezpieczone.
Wśród nich warto wymienić: Kościół parafialny pw. Św. Piotra i Pawła Bazylika Mniejsza (należy do największych i ajpiękniejszych budowli gotyckich na Dolnym Śląsku. Budowę świątyni rozpoczęto 1253 r. przez Księcia Władysława, a zakończono dopiero w połowie XV w. Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego z granitowego i bazaltowego kamienia łamanego oraz cegły, okładane piaskowcem), Kościół św. Barbary (wybudowany przed końcem XIV w. Przeznaczony w początkowym okresie na synagogę żydowską. Po wypędzeniu Żydów w r. 1454, przejęta przez katolików i poświęcony św. Barbarze. Mały kościół gotycki jednonawowy, trójprzęsłowy ze sklepieniami krzyżowo – żebrowymi i sieciowymi).

Wieża Targowa w Strzegomiu
Fot. www.strzegom.pl
Kościół i klasztor pokarmelitański p.w. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej (pierwotna budowla z roku 1430. Przebudowana przez karmelitów w 1729, a następnie przez ewangelików w 1819 do stanu obecnego), Wieża Targowa (pierwotna wieża ratuszowa zbudowana w drugiej połowie XIV w. zachowała się jako jedyny średniowieczny fragment zabudowy Rynku. Na dachu wieży renesansowa balustrada, wewnątrz dzwon z r. 1365. W 1999 po 10-letnim remoncie postawiono nowoczesne zadaszenie o konstrukcji metalowej obłożonej szkłem zbrojonym. Wysokość całkowita wieży 35,9 m), Średniowieczne mury obronne (wybudowane w latach 1291 – 1299 na polecenie księcia Bolka II. Zachowane do dziś fragmenty znajdują się w południowej części Starego Miasta przy wiadukcie kolejowym (częściowo zniszczone). Najlepiej zachowane fragmenty to od strony zachodniej w parku miejskim z basztą Dziobową).
Ponad to w najbliższych okolicach Strzegomia warto zobaczyć: Zespół pałacowy w Żelazowie (budowla z XVIII w. otoczony zabytkowym parkiem. Obecnie Stadnina Koni i przedszkole Fundacji św. Jadwigi), Pałac w Morawie (XVIII w. otoczony zabytkowym parkiem. Obecnie Stadnina Koni i przedszkole Fundacji św. Jadwigi), Kościół św. Piotra i Pawła w Rusku (zbudowany ok. 1239 r. w stylu romańskim, przebudowany w XVI i XVIII w. Ołtarz główny – drewno polichromowane, barok, pocz. XVIII w. Ambona, drewno złocone, barok, koniec XVIII w.), Kościół św. Szymona i Tadeusza w Rogoźnicy (Pierwsza wzmianka w r. 1291. Obecna budowla z około 1500 r. Ołtarz główny – XVII w., ambona, barok, XVIII w. Epitafia i nagrobki z piaskowca z lat 1558 – 1677).
Źródło: http://www.strzegom.pl
Baza gastronomiczna:
Restauracja, Pizzeria Hot Chili Pizza
Baza noclegowa: