Stronie Śląskie

Gmina Stronie Śląskie położona jest we Wschodnich Sudetach na pograniczu polsko – czeskim i należy do powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Gmina zajmuje powierzchnię 146 km kw. i rozciąga się na wysokości 500 – 1425 m n.p.m na obszarze Masywu Śnieżnika, Gór Bialskich, Gór Złotych i Krowiarek.

Miasto Stronie Śląskie – rozwijające się centrum turystyczne Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika – leży w szerokiej dolinie rzek Białej Lądeckiej, Morawki, Kleśnicy i Janówki. Urozmaicony górski krajobraz, rozległe lasy, położenie z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych oraz gościnność mieszkańców czynią okolice Stronia Śląskiego miejscem idealnym dla aktywnego wypoczynku i rekreacji.

Stronie Śląskie na tle Gór Bialskich.  Fot. Izabela Zamojska.

Stronie Śląskie na tle Gór Bialskich.
Fot. Izabela Zamojska.

Górski krajobraz i walory przyrodnicze okolicy chronione są w ramach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. W sezonie wiosenno – jesiennym panują doskonałe warunki do oprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Gęsta sieć rzek i strumieni, łowiska  pstrąga i zalew w Starej Morawie (z pełnym zapleczem rekreacyjnym) to dodatkowe atrakcje na ciepłe dni. Pod szczyt Czarnej Góry (1205 m n.pm.m) prowadzi kolejka linowa, a na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której podziwiać można przepiękne panoramy gór. W sezonie zimowym na amatorów białego szaleństwa czekają liczne wyciągi narciarskie: Ośrodek Górski „Czarna Góra” – jeden z najlepszych i największych w kraju ośrodków narciarskich, Stacja Narciarska „Kamienica”  łącząca miejscowości Kamienica i Bolesławów oraz spokojne stoki w Bielicach, Nowym Gierałtowie i Nowej Morawie.

Wraz z dwoma czeskimi partnerami – Starym Mestem  oraz Stowarzyszeniem Gmin Orlicko, w latach 2013-2015 Gmina Stronie Śląskie będzie realizowała projekt, pt. „Jazda na nartach biegowych w turystycznej destynacji Králický Sněžník – Śnieżnik – Góry Bialskie”. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013.

Po polskiej stronie Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika przygotowanych zostało 68 km oznakowanych szlaków (kolor czarno-pomarańczowy), z miejscami startu w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej. W miejscach startu przygotowane zostały miejsca postojowe oraz tablice z mapą przebiegu szlaku.

Oznakowanie szlaku narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie.  Fot. www.stronie.pl

Oznakowanie szlaku narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie.
Fot. www.stronie.pl

Szlak ma charakter liniowy (poza Pętlą „Biały Spław” w Bielicach i pętlą góry Młyńsko w Kletnie, nie tworzy zamkniętych pętli). W tzw. worku bialskim w Bielicach szlak łączy się natomiast ze szlakami-pętlami czeskiego ośrodka narciarskiego„Snowpark Paprsek”, a na Przełęczy Puchacza ze szlakiem czeskiego ośrodka narciarskiego „Dolní Morava Relax & Sport Resort” .

Mapy szlaku dostępne są w punktach informacji turystycznej w Stroniu Śląskim: w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury (dawny dworzec kolejowy), w siedzibie PTTK oraz w Biurze Promocji i Rozwoju Gminy oraz Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Stroniu Śląskim.

Oprócz licznych szlaków w okolicach Stronia Śląskiego odnajdziemy tutaj wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Do najważniejszych z nich zaliczamy: Muzeum Minerałów (Muzeum znajduje się w centrum Stronia Śląskiego, przy głównej drodze prowadzącej dalej w kierunku Jaskini Niedźwiedziej i Czarnej Góry. W ofercie muzeum znajduje się: niezwykła prywatna kolekcja skał i minerałów z całego świata, sklep z biżuterią z kamieni półszlachetnych, własna biżuteria autorska oraz innych wytwórców, drobne naprawy biżuterii z kamieni), Huta Szkła Kryształowego Violetta w Stroniu Śląskim (W dni robocze zakład można zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych. W trakcie wycieczki można zapoznać się z technologią, metodami wyrobu oraz sposobami obróbki szkła kryształowego).

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (Jaskinia Niedźwiedzia jest największą osobliwością przyrodniczą Masywu Śnieżnika. Odkryto ją przypadkowo podczas eksploatacji marmuru w kamieniołomie „Kletno III” w październiku 1966 roku. Jaskinia powstała w starych prekambryjskich skałach marmurowych, na prawym zboczu doliny potoku Kleśnica, na wysokości ok. 800 m n.p.m . Poznane do dziś korytarze i sale znajdują się na trzech poziomach, a ich łączna długość przekracza 2,7 km. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów, niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna. W Jaskini prezentowane są ilość kości zwierząt zamieszkujących okolice jaskini w okresie ostatniego zlodowacenia (niedźwiedzi jaskiniowych, lwów, wilków i hien jaskiniowych). Wśród nich dominują kości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus), od którego pochodzi nazwa jaskini. Obecnie jaskinia stanowi miejsce noclegowe i zimowisko wielu gatunków nietoperzy).

Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie.  Fot.Paweł Kubisztal.

Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie.
Fot.Paweł Kubisztal.

Podziemna Trasa Turystyczno – Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie (W roku 2002 udostępniona została do zwiedzania sztolnia nr 18 byłej kopalni uranu w Kletnie. Znajduje się ona około 900 metrów od centralnego parkingu w Kletnie, przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Trasę przechodzimy wraz z przewodnikiem, oglądając atrakcyjnie oświetlone, duże naturalne złoża miejscowych minerałów (fluorytu, ametystu, malachitu, kwarcu i innych) oraz szereg specjalnych ekspozycji, kolekcję map, sprzętu i kufli górniczych. W sztolni od kilku lat zimuje 20-30 nietoperzy sześciu gatunków, a ich odgłosy można usłyszeć na specjalnie przygotowanej prezentacji).

Muzeum Ziemii w Kletnie (Muzeum Ziemi w Kletnie jest jedynym muzeum w Polsce gdzie można zobaczyć kolekcję skamieniałych gniazd jaj dinozaurów – cztery gniazda z czterdziestoma jajami. Ponadto, w kolekcji muzeum: tropy gadów ssakokształtnych sprzed około 250 min lat- najlepiej zachowane ślady w Europie, ślady łap dinozaurów z Gór Stołowych – jedne z pierwszych i nielicznych śladów dinozaura jakie znaleziono w Sudetach, kolekcja skamieniałych zębów dinozaura, pra-krokodyla, mamutów, gadów i ryb).

Zalew w Starej Morawie (Zalew retencyjno-rekreacyjny o powierzchni 5,5 ha we wsi Stara Morawa, ok. 1,3 km od Stronia Śląskiego. Na miejscu molo z wieżą widokową, pomosty, strzeżone kąpielisko, wypożyczalnia sprzętów wodnych, a także pokoje gościnne i pole biwakowe z pełnym węzłem sanitarnym).

Zródło: http://www.stronie.pl/

Baza gastronomiczna:

Bar Lew Jaskiniowy

Restauracja, Karczma Puchaczówka

Restauracja Jaskinia

Restauracja Rosa

Restauracja Biker’s Choice

Restauracja Kryjówka

Baza noclegowa:

Hotel Amadeus Villa Park

Hotel Morawa

Hotel Górski

Hotel Villa Elise

Willa Akme

Pensjonat Siedlisko Solej

Pensjonat Słoneczne Wzgórze

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl