Strona głównaAktualnościSprzątanie sudeckich miast i okolic

Sprzątanie sudeckich miast i okolic

Co można robić, gdy śnieg stopniał, a za oknem pojawiło się wiosenne słońce? Otóż mieszkańcy naszego regionu stwierdzili, że można posprzątać swoje miasta i jego okolice.

Grupa świdniczan za namową pomysłodawcy Marka Miecznikiewicza i przy wsparciu miasta Świdnicy postanowiła w aktywny sposób wpłynąć na estetykę przestrzeni miejskiej. Tydzień temu zebrano śmieci wokół ulicy Wrocławskiej i Siennej, natomiast na kolejną akcję organizatorzy zapraszają już 11 kwietnia, kiedy to zebrane zostaną śmieci wokół rzeki Bystrzycy. Wszyscy chętni mile widziani.

Nie jest to jednak pierwsza taka akcja Świdniczan, albowiem od lat organizowane jest Sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej, w którym w zeszłym roku wzięło udział blisko 200 osób.

Z kolei w ubiegły weekend 400 wolontariuszy wysprzątało Kowary i okolice, zbierając blisko 9 ton śmieci. W akcji brała udział także burmistrz Kowar, pracownicy Nadleśnictwa Śnieżka oraz radni, pracownicy Urzędu Miejskiego w Kowarach i jednostek organizacyjnych. Sprzątano miejsca, które od lat nie były porządkowane. Przedsięwzięcie miało na celu uświadomienie mieszkańcom Kowar, jak wiele śmieci leży porzuconych w nieodpowiednich miejscach.

Na akcję sprzątania szlaków turystycznych zaprasza również Chrześcijański Ośrodek dla Osób Uzależnionych „Nowa Nadzieja” w Janowicach Wielkich, który od poniedziałku 23 marca aż do soboty 28 marca organizuje sprzątanie brzegów rzeki Bóbr. Organizator zapewnia worki na śmieci oraz rękawice. Zbiórka będzie trwała codziennie od godz. 9.00 do 13.30, a ostatniego dnia akcji – od 10.00 do 12.00. Zakończenie planowane jest o godz. 14.00 na terenie ośrodka „Nowa Nadzieja” w Janowicach Wielkich przy ul. Sportowej, gdzie odbędzie się ognisko.

W ubiegłym roku wolontariusze z ośrodka, przy wsparciu: mieszkańców, uczniów z Gminnego Zespołu Szkół, strażaków z OSP Janowice Wielkie, pracowników Urzędu Gminy, Dolnośląskiego Zarządu Parku Krajobrazowych, PTTK o. Sudety Zachodnie oraz wędkarzy z Polskiego Związku Wędkarskiego z Jeleniej Góry uzbierali ponad 30 tys. litrów śmieci, oczyszczając rzekę na całej długości jej biegu przez gminę Janowice Wielkie. Łącznie w ciągu pięciu lat zebrano ponad 151 tys. litrów śmieci.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl