Strona głównaArtykułyŚnieżka dla każdego

Śnieżka dla każdego

Od niedawna najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżka (1602 m.n.p.m.) dostępny jest dla każdego. Nie trzeba mieć ani specjalistycznego sprzętu, ani zdrowia do wspinaczki. Polskie stoki bez problemu pokonamy za pomocą wyciągów krzesełkowych, które zawiozą nas aż na szczyt Kopy (1377 m.n.p.m.), a stamtąd można łagodną trasą zdobyć górę pokonując naprawdę niewielki kawałek. Dla wygodniejszych jest jeszcze lepsza informacja – od strony czeskiej na sam szczyt zwiezie nas kolejka gondolowa.

W pierwszym wariancie wystarczy dotrzeć do centrum Karpacza, by ze stacji Biały Jar dojechać 6-osobowym wyciągiem krzesełkowym z podgrzewanymi siedzeniami do następnej stacji. Wyciąg z Białego Jaru oddany został do użytku w 2011 r. i  przystosowany jest do przewozu nart, rowerów oraz wózków inwalidzkich. W ciągu godziny przewozi 1800 osób, dzięki czemu nie ma tam kolejek oczekujących na wjazd. W okresie letnim bilet w dwie strony kosztuje zaledwie 12 zł i służy wszystkim turystom, zaś w okresie zimowym zamienia się w prawdziwy ośrodek narciarski.

Wjazd na stację dolną trwa około 2,5 minuty, po czym trzeba przesiąść się na jednoosobowy wyciąg krzesełkowy, który w około 15-20 minut zawiezie nas na Kopę.  Długość trasy kolejki krzesełkowej wynosi 2229 m, a widoki zapierają dech w piersiach.

Z kolei po drugiej stronie Śnieżki, w miejscowości Pec pod Śnieżką, nie dalej jak rok temu oddano do użytku kolejkę gondolową. Powstała ona w miejscu najstarszej kolejki krzesełkowej w Czechach, która służyła turystom rekordowe 63 lata. Samorząd czeski wydał na nową kolej 300 milionów czeskich koron, czyli ponad 45milionów złotych. Dolna stacja znajduje się w Pecu pod Śnieżką (na wysokości 829 m n.p.m). Kolej najpierw wwozi pasażerów do stacji pośredniej na szczycie Ruzohorky, a później dociera do górnej stacji, położonej nieco poniżej szczytu Śnieżki (na wysokości 1588 m n.p.m). Kolej ma prawie 3800 metrów długości. Pokonanie 759 metrów różnicy wzniesień, zajmuje czteroosobowym wagonikom 16 minut.

W Pecu pod Śnieżką można również skorzystać z dodatkowych atrakcji, jakie oferuje Relax Park – m.in. z letniego toru saneczkowego. Trasa ma długość 900 m, z czego zjazd ma 700 m. Wózki (bobsleje) są dwuosobowe, więc rodzice bezpiecznie mogą jechać z dziećmi. Za 5 przejazdów zapłacimy 300 koron czeskich.

Śnieżka jest więc już dostępna dla wszystkich, choć zapewne jednak nic nie da takiej satysfakcji, jak zdobycie najwyższego szczytu Sudetów o własnych siłach.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl