Strona głównaAktualności„Schetynówka 2014” – drogi osiedli Południowego i Europejskiego w Bielawie po remoncie

„Schetynówka 2014” – drogi osiedli Południowego i Europejskiego w Bielawie po remoncie

Około 1,2 km zmodernizowanych dróg, nowe chodniki, oświetlenie, kanalizacja deszczowa i parkingi – tak prezentują się po gruntownej przebudowie ulice C.K. Norwida, B. Prusa i K.K. Baczyńskiego. Na realizację prac wartych 2,9 mln złotych, miasto pozyskało fundusze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II „Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” czyli z tzw. „schetynówek”, które sfinansowały inwestycję w 50 %.

O przebudowę ulic przez lata prosili mieszkańcy tej części miasta, zwracając uwagę na trudności z przejezdnością, niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych (w tym dla osób niepełnosprawnych) czy kłopoty z dojazdem służb ratowniczych.

schetynowka_2014_5

18 września odbył się ostateczny odbiór całości prac oraz robót dodatkowych.

– Cieszę się, że udało nam się zakończyć inwestycję, z której na co dzień korzystać będą niemal wszyscy mieszkańcy osiedli Południowego i Europejskiego – powiedział obecny podczas odbioru burmistrz Ryszard Dźwiniel.

Z kolei odpowiedzialny za rozwój miasta wiceburmistrz Andrzej Hordyj podkreślił, że – nie byłoby tych dróg gdyby nie wysoka skuteczność Bielawy w zdobywaniu funduszy zewnętrznych. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych od 2008 roku miasto wykonało inwestycje o łącznej wartości ponad 22 mln złotych.

schetynowka_2014_6

Bielawa bowiem jako jedno z nielicznych miast w Polsce skutecznie zabiegało o dofinansowanie w każdej z sześciu edycji rządowego programu. Dzięki temu powstały drogi m.in. na terenie bielawskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”, wybudowano łącznik ulic Sikorskiego i Wojska Polskiego oraz przebudowano ulice Pułaskiego, Kilińskiego i Sikorskiego.

Dzięki NPPDL powstały również ronda: „Pochyłe”, „Miast partnerskich” oraz „Bieltexu”.W trakcie spotkania z dziennikarzami burmistrz przypomniał, że niewiele brakowało, a nie doszłoby do realizacji tegorocznej inwestycji.

– Nadal bardzo ubolewam, że niezbędnego wsparcia przy ubieganiu się o środki ze „schetynówek” nie udzielił Bielawie samorząd powiatu dzierżoniowskiego. Szczególnie nie zrozumiałym był dla mnie fakt, że podczas sesji rady powiatu, przeciwko porozumieniu z naszym samorządem głosowało dwóch radnych powiatowych z Bielawy (tj. Jacek Grzebieluch i Piotr Łyżwa) i w efekcie Bielawa przegrała głosowanie 12 : 10. Wierzę jednak, że w przyszłości podobna sytuacja się nie powtórzy – dodał burmistrz.

bielawa schetynowki

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl