Strona głównaAktualnościSą pieniądze dla regionu na kulturę

Są pieniądze dla regionu na kulturę

Dzięki programom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ośrodki kultury mogą znacznie wzbogacić swoją ofertę. Kilkudziesięciu dyrektorów, kierowników i pracowników dolnośląskich instytucji kultury rozmawiało we Wrocławiu o możliwościach pozyskiwania środków na działalność kulturalną.

.

– Aktualnie trwa nabór do części programów. Wnioski można składać poprzez Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta (EBOI) Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówiła na spotkaniu Małgorzata Gaduła-Zawratyńska, kierownik działu programów dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury.

„Dom Kultury+”, „Infrastruktura domów kultury”, czy „Ojczysty – dodaj do ulubionych” to tylko część uruchomionych już programów.

– Rozmawialiśmy także o nowym programie pod roboczym tytułem „Kultura dostępna”, nad którym aktualnie pracują ministerstwo i NCK. Ideą programu jest ułatwienie dostępu do kultury młodzieży z małych miejscowości. Szczegóły programu i zasady naboru zostaną ogłoszone po jego zatwierdzeniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, Jarosław Buzarewicz.

W trakcie konferencji zaprezentowany został również projekt programu Dom Kultury+ Rozwój Regionalnych Ośrodków Kultury. To forma wsparcia dla lokalnych instytucji kultury i przejęcie przez instytucje kultury szczebla wojewódzkiego roli podmiotów wspierających te instytucje w regionie. Koncepcja nawiązuje do działań prowadzonych w przeszłości przez dawne Wojewódzkie Domy Kultury.

– Do końca listopada będziemy zgłaszać do Narodowego Centrum Kultury nasze uwagi do roboczej wersji projektu. Chcemy, aby ten dokument był bardzo przyjazny środowiskom twórczym – dodaje Jarosław Buzarewicz.

Konferencję w Dolnośląskim Centrum Fotografii – Domku Romańskim zorganizowało Stowarzyszenie Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu we współpracy z portalem DOKiS.pl.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl