Strona głównaAktualnościRuszyła Pracownia Miast „Gazety Wyborczej” w Wałbrzychu

Ruszyła Pracownia Miast „Gazety Wyborczej” w Wałbrzychu

Dzisiaj odbywały się warsztaty w gronie ekspertów (o polityce ekologicznej w dawnym mieście górniczym oraz o nowych pomysłach na promocję turystyki w regionie), jutro – o 12.30 w Aqua Zdroju w Wałbrzychu rozpocznie się  ogólnopolska konferencja plenarna o przyszłości miast przemysłowych.

Udział zgłosiło już ponad 100 uczestników, przedsiębiorców, naukowców,  działaczy organizacji pozarządowych z regionu; zapisy trwają – nowe osoby zgłaszają się w związku z udziałem wiceministra Pawła Orłowskiego i ogłoszeniem na konferencji w Wałbrzychu szczegółów rządowego Narodowego  Planu Rewitalizacji Miast.

Najważniejsze punkty programu konferencji:

1. Szczegóły rządowego Narodowego Planu Rewitalizacji Miast oficjalnie ogłosi jego współautor wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski  (Plan zakłada inwestycje na poziomie co najmniej 25 mld zł z funduszy UE i budżetu centralnego do wydania od przyszłego do 2022 r. Plan obejmie najbardziej zdegradowane i zaniedbane materialnie i społecznie obszary miast – liczy się, że to ok. 20 proc. terenu miejskiego w Polsce zamieszkały przez 2,4 mln osób. Plan wymusza na samorządach, by remontom budynków, dróg towarzyszyły konsultacje społeczne i działania kulturalne, oświatowe, gospodarcze – tak, by nie skończyło się na pomalowaniu elewacji, ale trwałej  zmianie w danej dzielnicy.)

2. Odbędzie się szczyt prezydentów Bytomia, Łodzi, Wałbrzycha – miast przemysłowych, gdzie problemy infrastrukturalne, gospodarcze i społeczne mają największe natężenie i wymagają największych nakładów finansowych (Łódź we współpracy z rządem w ramach pilotażu opracowuje miejski program rewitalizacji, podzieli się doświadczeniami i najlepszymi praktykami w angażowaniu mieszkańców w ożywianie zaniedbanych dzielnic.) Udział potwierdzili: Marek Cieślak, I wiceprezydent Łodzi, Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia, Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

3. O doświadczeniach przemysłowych miast Europy – w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii – i szansach na trwałe odrodzenie miast przemysłowych wiceminister i prezydenci będą dyskutować z socjologiem miast Janem Olbrychtem, europosłem ze Śląska, wybitnym ekspertem od samorządu, członkiem Rady Światowej Organizacji Zjednoczonych Miast i Władz Lokalnych.

4. O przyszłości rynku pracy i stref ekonomicznych w miastach przemysłowych będą dyskutowali najwięksi pracodawcy regionu, inwestorzy i szefowie instytucji, które inwestorów do Wałbrzycha ściagają, m.in. Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park, Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa Dolnośląskiego, Grzegorz Wolszczak, ekspert Banku Światowego, Dariusz Mikołajczak, wiceprezes ds. korporacyjnych, Toyota Motor Manufacturing Poland, Ryszard Michałowski, Dyrektor, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny.

5. O najlepszych praktykach w angażowaniu mieszkańców do współrządzenia miastem będą dyskutować wałbrzyscy i wrocławscy działacze społeczni (Teresa Ziegler, kierowniczka Sudeckiego Uniwersytetu III Wieku i Mateusz Kaszubski ze Stowarzyszenia Rowerowy Wałbrzych) oraz urzędnicy (Łukasz Medeksza z Urzędu Marszałkowskiego i Anna Żabska, koordynatorka Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego w Wałbrzychu).

Szczegóły i zapisy: wyborcza.pl/pracowniamiast

pracownia miast

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl