Strona głównaAktualnościRusza wakacyjne połączenie kolejowe pociągiem muzealnym Świdnica – Jaworzyna Śląska

Rusza wakacyjne połączenie kolejowe pociągiem muzealnym Świdnica – Jaworzyna Śląska

W dniu 29 czerwca odbędzie się promocyjna jazda próbna inaugurująca uruchomienie regularnego połączenia kolejowego Jaworzyna Śląska – Świdnica – Jaworzyna Śląska, realizowanego przez muzealny pociąg – polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r. oraz wagony osobowe Ci28 z 1928 r.

Bez wątpienia jest to wydarzenie historyczne, po przeszło 20 latach przerwy pociągi prowadzone przez lokomotywy parowe powracają na kolejowe szlaki Przedgórza Sudeckiego. Uruchomienie połączenia jest zwieńczeniem 10 lat działalności Muzeum Przemysłu i Techniki w Jaworzynie Śląskiej, którego celem jest aktywna ochrona i promocja dziedzictwa przemysłowego – w tym kolejowego – na terenie historycznego Śląska. Jest to wydarzenie szczególne tym bardziej, że zarówno lokomotywa jak i wagony zostały poddane naprawie na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w oparciu o własne siły i środki.

Parowóz TKt48-18 z wagonami Ci28 był typowym składem pasażerskim w rejonie Sudetów w pierwszych powojennych dekadach XX wieku. Lokomotywa została wyprodukowana w zakładach Im. Józefa Stalina w Poznaniu (dawniej HCP) w 1951 r., wagony pochodzą z przed wojennej wrocławskiej wytwórni taboru kolejowego Linke Hofmann Werke (późniejszy PAFAWAG), zostały wyprodukowane w 1928 r.

Pierwsza jazda próbna -promocyjna odbędzie się dnia 29.06.2015 r. (poniedziałek) w godzinach 12:00 do 13:00 na trasie Jaworzyna Śląska (stacja PKP) – Świdnica Miasto – Jaworzyna Śląska (stacja PKP). Z wyłączeniem przejazdy promocyjnego pociągiem będzie można jeździć w każdą sobotę i niedzielę -porannym i popołudniowym przez całe wakacje do końca września

Przejazd jest realizowany przez spółkę Przewozy Regionalne, w partnerstwie z Urzędem Miasta w Świdnicy , Starostwem Powiatowym w Świdnicy oraz PKP PLK S.A.

pociag_muzeum

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl