Strona głównaAktualnościRusza największy cykl imprez triathlonowych w Polsce. Enea Tri Tour 2015 zawita do Stronia Śląskiego

Rusza największy cykl imprez triathlonowych w Polsce. Enea Tri Tour 2015 zawita do Stronia Śląskiego

15 tysięcy zawodników, ponad 50 tysięcy kibiców, setki kilometrów w wodzie, na rowerze i biegiem to zapowiedź sezonu 2015, czyli 9 imprez triathlonowych w ramach cyklu Enea Tri Tour. To także Mistrzostwa Polski, których poszczególne konkurencje rozgrywane będą w ramach imprez cyklu oraz ogłoszenie Mistrzostw Europy ETU na dystansie długim w 2016 r. Jednak triathlon to przede wszystkim sport gdzie obok zawodowców ramię w ramię startują amatorzy, którzy pokonując siebie i swoje słabości udowadniają, że treningi i starty w triathlonie zmieniły pozytywnie ich życie.

– Triathlon jest zdecydowanie na fali wznoszącej, jeżeli chodzi o popularność tego sportu w Polsce i na świecie – mówi Wojciech Kruczyński, prezes Endu Sport oraz współorganizator cyklu Enea Tri Tour. – Odpowiedź na pytanie dlaczego tak jest poznaliśmy poprzez ankietę jaką przeprowadziliśmy wśród zawodników-amatorów naszego cyklu: „rywalizacja, adrenalina i udowodnienie sobie, że się da!”, „triathlon sprawił, że lepiej organizuję swój czas w życiu”, czy „wcześniej dużo biegałem, ale przestało mi to wystarczać. Przerzuciłem się na triathlon, bo szukałem wyzwań…i w końcu je znalazłem” to tylko niektóre z odpowiedzi pokazujących, że triathlon to sport dla każdego, kto chce od życia czegoś więcej – podsumowuje Kruczyński.

Triathloniści startujący w cyklu mogą wybrać spośród szeregu imprez cyklu Enea Tri Tour– dopasowując je do swoich wymagań i możliwości. Od kultowej rodzinnej imprezy JBL Triathlon Sieraków rozpoczynającej sezon, przez imprezy o charakterze miejskim (Szczecin, Bydgoszcz) aż po tytułową Enea Challenge Poznań kończąc na Prime Food Triathlon Przechlewo – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Rozmach i skala całego cyklu widoczna jest poprzez wzrost potencjału każdej imprezy wchodzącej w jego skład. W każdym z rozgrywanych w sezonie zawodów przewidywane jest zwiększenie liczby uczestników min. o 20%, rekordowa jest pod tym względem impreza Enea Challenge w Poznaniu, gdzie limit triathlonistów został ustalony na poziomie 4500 osób we wszystkich konkurencjach.

Dodatkowo, w drodze konkursu rozstrzygniętego przez Polski Związek Triathlonu – organizator cyklu, firma Endu Sport otrzymała prawo do przeprowadzenia większości konkurencji triathlonowych w ramach Mistrzostw Polski.

– Jesteśmy sponsorem polskiego triathlonu, ponieważ to sport zbudowany z trzech najpopularniejszych dyscyplin w naszym kraju. Uprawiają go nie tylko profesjonaliści, zyskuje coraz większą popularność także wśród naszych klientów – mówi Grzegorz Kinelski, wiceprezes Enei. – W tym roku przygotowaliśmy dla kibiców i naszych klientów wiele atrakcji związanych z triathlonem pod hasłem Energia Aktywne życie. To m.in. loteria z atrakcyjnymi nagrodami oraz plebiscyt dla triathlonistów, którego zwycięzca będzie mógł spełnić swoje marzenie o starcie w najlepszych w Europie zawodach – dodaje Kinelski.

konf3

Na triathlonistów czekać będą bezpieczne trasy, profesjonalne strefy zmian i finiszera oraz gorąca i sportowa oprawa. Dzięki sponsorowi – firmie Enea, kibice będą mogli liczyć na moc atrakcji od stref chilloutu i miejsc dla dziecci przez imprezy sportowe (biegi, cross fit) aż po koncerty czy pokazy sztucznych ogni. Biorąc pod uwagę rozmach całego cyklu, Enea Tri Tour 2015 będzie niezapomnianym wydarzeniem na sportowej mapie Polski!

Największy cykl 9 imprez triathlonowych (vide tabelka poniżej) to także ambasadorzy i przyjaciele triathlonu oraz profesjonalny Enea Tri Tour Team w skład którego wchodzą największe triathlonowe nadzieje olimpijskie Rio 2016 (m.in. Kacper Adam, Ewa Bugdoł czy Agnieszka Jerzyk). To także cykl imprez, w którym nie zabraknie światowych gwiazd triathlonu, takich jak: Chris „Macca” McCormack (2-krotny Mistrz Świata), Norman Stadler (2-krotny Mistrz Świata), Caroline Steffen (2-krotna Mistrzyni Świata), Judie Swallow (Mistrzyni Świata na dystansie długim).

–Na tym właśnie polega fenomen tego sportu – podkreśla Wojciech Kruczyński, również triathlonista amator. –Ramię w ramię możemy stanąć na linii startu z największymi sławami tej dyscypliny, mało tego – możemy swobodnie z nimi porozmawiać, podzielić się doświadczeniami. Dzięki temu wszystkie bariery znikają, a triathlon okazuje się naprawdę sportem dla każdego – dodaje.

konf6

Wysiłki organizatorów idące w kierunku stworzenia zawodów na najwyższym poziomie zarówno w zakresie bezpieczeństwa, komfortu i niepowtarzalnej atmosfery dla zawodników, jak i kibiców zostały docenione przez Europejską Unię Triathlonu (ETU).

– Śledziliśmy to co się dzieje w Poznaniu już od 2013 roku. Kolejne imprezy były jeszcze większe i jeszcze lepiej zorganizowane od poprzednich, dlatego nie mogło być innej decyzji niż podjęcie współpracy z najlepszą imprezą triathlonową w Europie Wschodniej. Tegoroczny Enea Challenge Poznań będzie jedną z największych europejskich imprez, a to dopiero przedsmak święta triathlonu, jakim będą Mistrzostwa ETU podczas zawodów Challenge w 2016 roku – mówi Zibi Szlufcik, Prezes Challenge Family.

Start cyklu imprez odbędzie się tradycyjnie 31 maja 2014 na JBL Triathlon w Sierakowie. Do cyklu Enea Tri Tour 2015 dołącza partnersko Marbruk Triathlon Charzykowy, który rozegrany zostanie 13 czerwca. Kolejnym (21 czerwca) przystankiem będzie zeszłoroczny debiut – Triathlon Kołobrzeg i jego morska rywalizacja. Następnie na początku lipca (5.07) przeniesiemy się na ulice Szczecina, gdzie etap pływacki rozgrywany będzie w Odrze. Również w lipcu (12.07) spotkamy się na imprezie partnerskiej w Bydgoszczy, gdzie triathloniści opanują miasto. Najważniejszym elementem Enea Tri Tour 2015 będą oczywiście zawody Enea Challenge Poznań, które odbędą się 25 i 26 lipca. Podczas najważniejszych zawodów sezonu zawodnicy będą rywalizować na trzech dystansach (112,95 km – tzw. połówce, olimpijskim oraz sprinterskim). Nowością w historii poznańskiego triathlonu będzie rywalizacja sztafet na dystansie 112 km. Sierpień obfitował będzie w imprezę z największymi przewyższeniami – Triathlon w Stroniu Śląskim oraz klasyczną i znaną wszystkim zawodnikom rywalizację na dystansie długim w Borównie-Bydgoszczy. Sezon zakończy malowniczy Prime Food Triathlon Przechlewo.

Enea Tri Tour  2015 będzie klasyfikować zawodników według osiągnięć uzyskanych w poszczególnych zawodach. Liczba punktów możliwych do uzyskania w rywalizacji będzie uzależniona m.in. od wybranego przez nich dystansu. Warunkiem uczestnictwa w Enea Tri Tour jest start w co najmniej 3 z 7 imprez. Uroczyste zakończenie sezonu odbędzie się w październiku na specjalnej gali. Nagrodą całego cyklu jest samochód Volvo V40 Cross Country ufundowany przez Firmę Karlik Autoryzowanego Dealera Volvo w Poznaniu i Wielkopolsce.

triathlon

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl