Strona głównaAktualnościRozpoczęło się głosowanie w plebiscycie Kolej 2022

Rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie Kolej 2022

Ruszył internetowy plebiscyt na projekty kolejowe do nowych Regionalnych Programów Operacyjnych okresu 2014-20, w ramach projektu Kolej 2022. Celem jest zidentyfikowanie możliwych do realizacji projektów kolejowych i wysondowanie ich poparcia społecznego. Każdy może zgłosić własny projekt oraz wziąć udział w głosowaniu.

Kolej 2022 jest projektem mającym na celu doprowadzenie kolei w Polsce do stanu zbliżonego kolejom innych krajów naszego regionu. Obecnie wchodzimy w nowy okres finansowy Unii – okres 2014-20. Właśnie decyduje się ostateczny kształt programów inwestycyjnych na ten okres. Będą one realizowane nominalnie w okresie 2014-20, ale w praktyce 2 lata dłużej. Do 2022 roku wszystkie inwestycje z tych programów będą musiały być zakończone. 5 listopada rozpoczęło się głosowanie na projekty do realizacji z funduszy unijnych.

W Polsce od lat kolej nie dojeżdża już do tak popularnych turystycznie miejscowości jak: Karpacz (5 tys. mieszkańców), Kowary (12 tys.), Świeradów Zdrój (4,5 tys.), Leśna (11 tys. w całej gminie), Złotoryja (16 tys. z gminą). Nie opłaca się. Do Kamiennej Góry (21 tys. z gminą) i Lubawki po latach przerwy pociągi docierają, ale tylko w soboty i niedziele. Dlatego też ważne jest i projekt Kolej2022 i głosowanie na projekty, które potrwa do 20 listopada 2014 r.

Do programu zgłoszono ponad 100 projektów, które przeszły weryfikację i zostały podzielone na 16 województw, zaś głosowanie na każdy z projektów odbywa się w ramach każdego z województw. Na każdy projekt można głosować z jednego komputera tylko raz. Dla województwa dolnośląskiego zaakceptowano 17 propozycji,  w tym m.in. rewitalizację linii nr 137 na odcinku Świdnica Miasto – Legnica, rewitalizację linii nr 285 i 771 na odcinku Wrocław Tarnogaj – Świdnica Miasto, rewitalizację linii nr 286 Kłodzko Gł. – Wałbrzych Gł. czy adaptację do ruchu pasażerskiego linii nr 971 na odcinku Lubin Górniczy – Polkowice Główne KGHM wraz z budową przedłużenia do centrum Polkowic.

DLN-bis

Swoje głosy na projekty dolnośląskie można oddać poprzez ocenę projektu na stronie: http://www.kolej2022.pl/projekty/dolnoslaskie. Zachęcamy wszystkich do głosowania! Efektem plebiscytu będą listy rankingowe dla każdego województwa, szeregujące proponowane projekty według liczby uzyskanych głosów. Mamy nadzieję, że będą one służyły pomocą władzom województw przy decydowaniu o przeznaczeniu środków z RPO.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl