Strona głównaAktualnościRozmowy o pojednaniu w Krzyżowej (FOTO)

Rozmowy o pojednaniu w Krzyżowej (FOTO)

Wczoraj, 20 listopada, miał miejsce kulminacyjny punkt obchodów 25. rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się w Krzyżowej i stanowiła kamień milowy w naprawie stosunków polsko – niemieckich.

12 listopada miała miejsce pierwsza część obchodów, na którą przybył arcybiskup Alfons Nossol, który 25 lat wcześniej odprawił nabożeństwo. To wtedy, podczas mszy, ówczesny Premier Tadeusz Mazowiecki i Kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju. Także 20 listopada, do Krzyżowej przebyli szefowie rządów Polski i Niemiec.

W takich miejscach jak Krzyżowa łączy się historia. Ta z czasów wojny, ciemna kart w historii Niemiec, ale także ta współczesna, sprzed 25 lat, od której zaczęło się pojednanie polsko – niemiecki – mówiła do przybyłych Kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Dzisiaj jesteśmy partnerami i przyjaciółmi w nowej, zjednoczonej Europie. Jednak nie możemy zapomnieć o historii, która właśnie w takich miejscach jak Krzyżowa jest przypominana, tak abyśmy nigdy nie zapomnieli o tych tragicznych wydarzeniach – mówiła Premier Ewa Kopacz.

O cudzie, którym niewątpliwie było pojednanie polsko-niemiecki, mówił Doradca Premiera RP Władysław Bartoszewski. Trudno mnie, jako byłego więźnia Oświęcimia, nazwać zapatrzonego i zakochanego w Niemcach. Ale pojednanie nastąpiło, gdyż od wojny wiele się zmieniło, zmieniły się zwłaszcza same Niemcy, które dzisiaj uchodzą za jeden z najbardziej demokratycznych, liberalnych i tolerancyjnych krajów w Europie – podsumował proces pojednania Władysław Bartoszewski.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl