Strona głównaAktualnościRozmawiali o historii regionu podczas konferencji w Krzyżowej

Rozmawiali o historii regionu podczas konferencji w Krzyżowej

W czwartek, 19 marca w Krzyżowej odbyła się konferencja pt. „Dzieje lokalne i wielka historia”, która dotyczyła dziejów lokalnych na Dolnym Śląsku w latach 1945-89, w szczególności miast Świdnicy, Dzierżoniowa, Bielawy i Wałbrzycha.


Z zaproszenia Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Fundacji Krzyżowa skorzystali lokalni pasjonaci i badacze przeszłości, historycy IPN oraz akademiccy profesorowie i studenci.

W konferencji udział wziął m.in. Zastępca Prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski, który w trakcie wystąpienia zapoznał zebranych gości z powojenną historią Świdnicy, podkreślając jednocześnie działania, jakie władze miasta podejmują w kwestii zainteresowania młodych ludzi historią. „Nasza, lokalna historia to skarbnica wiedzy z której powinniśmy czerpać. Jako miasto chcemy zachęcać młodych ludzi nie tylko poprzez wykłady czy warsztaty ale także działania bardziej interaktywne. Doskonałym przykładem tego może być niedawny spektakl grupy młodzieży ze świdnickiego Miejskiego Domu Kultury z okazji 50. rocznicy śmierci pedagoga i kompozytora ze Świdnicy – Mieczysława Kozara – Słobódzkiego.”

Konferencja jest częścią szerszego projektu realizowanego przez Akademię Europejską Krzyżowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.: profesor Włodzimierz Suleja z Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Robert Klementowski, prof. Elżbieta Kościk, a także znakomite grono lokalnych historyków, czyli m. in.: Stanisław Kotełko i Wiesław Rośkowicz. .

Zwieńczeniem kongresu było wspólne zwiedzanie Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego oraz wystawy „Odwaga i pojednanie”, która powstała z okazji 25 rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się 12 listopada 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej.

konferencja krzyzowa

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl