Strona głównaAktualnościRozbudowa kopalni melafiru w Rybnicy Leśnej pod znakiem zapytania

Rozbudowa kopalni melafiru w Rybnicy Leśnej pod znakiem zapytania

Jak informuje Marcin Raczyński Burmistrz Gminy Mieroszów
W poniedziałek, Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowiło, że decyzja środowiskowa w sprawie przedłużenia koncesji dla kopalni melafiru w Rybnicy Leśnej na kolejne 30 lat, wraca na biurko Burmistrza Mieroszowa do ponownego rozpatrzenia.
SKO dopatrzyło się nieprawidłowości przy wydawaniu decyzji środowiskowej przez byłego burmistrza Andrzeja Laszkiewicza. Przypomnijmy, że decyzja wydana w listopadzie 2014 roku była pozytywna.

Plan rozbudowy kopalni przez niemieckiego inwestora koncern Basalt Actien Geselschaft (BAG) w skład którego wchodzi obecna kopalnia w Rybnicy Leśnej, zakłada kontynuację wydobycia na Bukowcu do 2045 r. Poszerzona eksploatacja będzie dokonywać się obok jednego z najważniejszych węzłów turystycznych w Sudetach na Przełęczy Trzech Dolin.

Ta informacja wzbudziła niepokój wśród mieszkańców gminy Mieroszów jak również Wałbrzycha, oprócz dewastacji środowiska naturalnego, istotnym problemem jest transport kruszywa, po przez i tak już zniszczone, wąskie i kręte drogi na trasie Mieroszów – Wałbrzych. Roczne wydobycie kruszywa miało by być na poziomie 1,5 mln ton melafiru.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl