Strona głównaAktualnościRegionalne aplikacje mobilne – innowacyjna turystyka w Sudetach

Regionalne aplikacje mobilne – innowacyjna turystyka w Sudetach

W dzisiejszych czasach posiadanie strony internetowej jest już standardem, jednak coraz więcej samorządów dolnośląskich korzysta z internetu w pełniejszy sposób. Wiele gmin i miast posiada swoje profile na facebook.pl czy kanały na youtube.com, z wieloma urzędami skontaktować się można poprzez platformę EPUAP. Jednak niektórzy poszli jeszcze dalej, tworząc specjalne aplikacje mobilne dla swoich mieszkańców i turystów.

W Jeleniej Górze mieszkańcy mają dostęp do rozkładu jazdy komunikacji miejskiej poprzez oficjalną aplikacja MZK Sp z o.o. w Jeleniej Górze, w której dane rozkładowe w aplikacji są autoryzowane przez operatora transportu. Aplikacja zawsze dostarcza aktualnych informacji. Jednocześnie jednak powstała aplikacja Jelenia Góra – Karkonosze, w której zamieszczono kalendarz imprez, bazę noclegową, bankomaty i wiele innych informacji zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla przyjezdnych.

Swoja aplikację mobilną posiada także Szklarska Poręba, reklamując się jako rowerowa kraina. Aplikacja jest bowiem skierowana dla miłośników zarówno turystyki rowerowej, jak i górskiej prowadzi po najciekawszych szlakach wokół Szklarskiej Poręby. Każdy szlak prócz dokładnego przebiegu w terenie posiada opis, listę najciekawszych obiektów w pobliżu, długość trasy oraz szacunkowy czas przejazdu, a także profil wysokościowy. Trasy posiadają różny poziom trudności. Razem z aplikacją można przejechać blisko 500 kilometrów tras na pograniczu polsko-czeskim.

Polanica Zdrój także posiada oficjalną aplikacje mobilną, dzięki której można szybko znaleźć hotel, restaurację, atrakcje turystyczne i wiele innych ciekawych miejsc. Używając aplikacji Polanica-Zdrój można określić swoją lokalizację i wytyczyć trasę do każdego z tych miejsc, wybrać się na spacer licznymi szlakami turystycznymi i spacerowymi. Otrzymamy także powiadomienia o nadchodzących wydarzeniach, awariach czy zagrożeniach takich jak wichury, ulewy czy burze.

Z kolei aplikacja mobilna „Ziemia Kłodzka” to propozycja aktywnego przemierzania jednego z najpopularniejszych regionów Polski. W aplikacji znajdziemy najważniejsze atrakcje turystyczne obejmujące 8 gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania „Fundacja Kłodzka Wstęga Sudetów” – Radków, Lewin Kłodzki, gmina wiejska Kłodzko, Szczytna, Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie oraz Międzylesie. Aplikacja jest bezpłatna i przeznaczona na smartfony z systemami Android i iOS. Dodatkowym atutem aplikacji są artykuły o lokalnych wydarzeniach kulturalnych oraz produktach lokalnych, które zyskują z dnia na dzień coraz więcej fanów.

Samo miasto Kłodzko również posiada swoja aplikację, w której znaleźć można informacje o projektach zrealizowanych na obszarze rewitalizowanym oraz o ofercie turystycznej miasta Kłodzka w tym m.in. obiektach wartych odwiedzenia w Mieście Kłodzku oraz ciekawych trasach turystycznych.

Swoją aplikacją zachęca także Karpacz, która pomóc ma zarówno osobom chcącym odwiedzić miasto, jak i tym, którzy są już na urlopie w Karpaczu. Do korzystania z aplikacji nie potrzebujemy dostępu do internetu, gdyż działa ona offline. Znajdziemy w niej przydatne informacje tj.: plan miasta, atrakcje Karpacza i okolicy, biura turystyczne, restauracje i placówki gastronomiczne, obiekty oferujące miejsca noclegowe. Zawarte w aplikacji informacje pozwolą rozeznać się w terenie oraz zaplanować wolny czas.

Jeśli Karpacz, to i Kowary – które również posiadają bezpłatny przewodnik turystyczny zawierająca najważniejsze informacje na temat Kowar i ich atrakcji, w szczególności – mapy, opisy zabytków, aktualne wydarzenia, atrakcje, noclegi, restauracje i inne, wraz z funkcją wytyczania trasy do miejsc przy użyciu geolokalizacji. Zasługującą na uwagę cechą jest możliwość zaplanowania własnej wycieczki po mieście. Aplikacja wykonana jest w zarówno języku polskim, jak i czeskim.

Perełką wśród aplikacji jest Duszniki Citi Walk – polsko-czeski audioprzewodnik po Dusznikach-Zdroju. Za pomocą wbudowanego modułu GPS aplikacja zlokalizuje nas na terenie Dusznik-Zdroju i poprowadzi jak przewodnik do 20 największych atrakcji naszego miasta. W aplikacji znajdują się również ślady GPS okolicznych szlaków turystycznych oraz aktualny kalendarz imprez.

Według naszej wiedzy, także Nowa Ruda przygotowuje swoją własną aplikacje mobilną, która ma być dostępna już na początku przyszłego roku. Będzie ona czerpać z nowoczesnych technologii i umożliwi interaktywne korzystanie z atrakcyjnej i profesjonalnie przygotowanej informacji (turystycznej, kulturalnej, sportowej, specjalistycznej) przekazywane w formie tradycyjnej jak również z lektorem w języku polskim i czeskim oraz dodatkowo angielskim i niemieckim. Aplikacja przeznaczona będzie zarówno na telefony, jak i tablety i będzie działać dla systemów Android, Ios, oraz Windows Phone.

Źródło: https://play.google.com/store?hl=pl

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl