Strona głównaAktualnościRATUJMY HISTORYCZNY DWORZEC W JAWORZYNIE ŚLĄSKIEJ w 175 rocznicę uruchomienia linii kolejowej Wrocław – Świebodzice

RATUJMY HISTORYCZNY DWORZEC W JAWORZYNIE ŚLĄSKIEJ w 175 rocznicę uruchomienia linii kolejowej Wrocław – Świebodzice

W 175 rocznicę pierwszego, historycznego przejazdu pociągu na linii Wrocław-Świebodzice (29 października 1843r.) chcemy wezwać wszystkich mieszkańców Jaworzyny Śląskiej i Dolnego Śląska nie tyle do świętowania ile do ratowania niezwykłego, zabytkowego Dworca Kolejowego w Jaworzynie Śląskiej. W poniedziałek 29 października 2018 r. o godz. 16.00 dookoła jaworzyńskiego dworca planujemy utworzyć ludzki łańcuch połączonych rąk, który będzie symbolem ratunku i jedności w chęci przywrócenia historycznego miejsca ponownie do życia. Tego dnia zabytkowy parowóz wjedzie na staję w Jaworzynie Śląskiej, by przypomnieć niezwykłą historię samego dworca i miasta i skłonić władze wojewódzkie i samorządowe do pomocy.

Zapewne większość mieszkańców Jaworzyn Śląskiej wciąż pamięta,  gdy dworzec był największą dumą miasta. Dzisiaj dworzec w Jaworzynie Śląskiej nie przypomina niestety obiektu z czasów, kiedy to co kilka minut odjeżdżały stąd pociągi nie tylko do Wrocławia czy Jeleniej Góry, ale do Pragi, Berlina czy Paryża. Bez wież, pokryty łuszczącym się tynkiem, pozbawiony w wyniku różnych „modernizacji” detali architektonicznych, dworzec w Jaworzynie Śląskiej niecierpliwie oczekuje na nowego właściciela i na ratunek.
Spotkanie z mieszkańcami na Dworcu w poniedziałek 29 października rozpoczniemy od wjazdu parowozu na peron 2 wraz z grupą rekonstrukcyjną. Na peronie w zabezpieczeniu ochrony SOK oczekiwać będą na wjazd  mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej – dzieci i młodzież szkolna, emeryci, dorośli, urzędnicy.
Ostatnim i najbardziej widowiskowym elementem spotkania będzie utworzenie łańcucha życia dookoła Dworca. Zaraz po tym wydarzeniu na ścianach Dworca mogłyby zawisnąć fotografie mieszkańców, którzy wzięli udział w obronie dworca przed degradacją z ich krótkimi wypowiedziami.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl