Strona głównaAktualnościRajd Arado po raz pierwszy w Kowarach

Rajd Arado po raz pierwszy w Kowarach

Największe w Polsce, mobilne wydarzenie o profilu historyczno-edukacyjnym –  Rajd Arado, będące też jedną z głównych atrakcji sezonu turystycznego na Dolnym Śląsku, w tegoroczną majówkę dotrze także do Kowar. Jeden z komponentów rekonstrukcyjnych tworzących Rajd Arado 2015, 2 maja przed południem pojawi się przy budynku Urzędu Miejskiego oddając klimat ostatnich dni niemieckiego Schmiedeberg.

Jako pierwsi, ok. godz. 9.00 do Kowar wjadą żołnierze niemieccy. Kawalkada pojazdów wojskowych w pośpiechu wpadnie ul. 1 maja. Zaaferowani żołnierze będą starali ukryć w okolicznych budynkach dokumenty związane z tajnymi technologiami, w tym, opracowywaną w najściślejszym sekrecie bombą atomową – ostatnim narzędziem w rękach narodowych socjalistów, które mogłoby odmienić niekorzystny dla III Rzeszy bieg wojny.
O godz. 9.15 żołnierzy Wehrmachtu zaskoczy czołówka amerykańskiej 3. Armii generała Pattona, która wysforowawszy się znacznie naprzód, do tej pory nie niepokojona dotrze do Schmiedeberg. Na znak wystrzelonej w niebo racy, ze słynnych samochodów terenowych Dodge wysypie się piechota US Army. Po wymianie ognia z broni czterotaktowej i automatycznej Niemcy złożą broń. Czy do tego czasu uda się im ukryć bezcenne dla następców Adolfa Hitlera dokumenty i plany? Przekonamy się w pierwszą sobotę maja, między godz. 9.00 a 9.30. Po batalistycznej części pokazu przewidziana została prezentacja pojazdów biorących udział w przedsięwzięciu, uzbrojenia oraz umundurowania z czasów II wojny światowej. Całość opatrzona zostanie narracją historyczną, w której nie zabraknie wątków związanych z Kowarami AD 1945.
ulotka kowary - m
Plan pokazu:
2 maja 2015 r., godz. 9.00-9.30 ul. 1 Maja przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Kowarach. 
Pojazdy historyczne biorące udział w pokazie:
– Niemiecki samochód ciężarowy Steyr;
– Niemiecki samochód ciężarowy Mercedes;
– Amerykańskie samochody terenowe Dodge;
– Niemiecki samochód terenowy Volkswagen Kűbelwagen;
– Niemiecki motocykl BMW R12.
Plan godzinowy:
 Godz. 9.00 – Wjazd kolumny niemieckiej na ul. 1 Maja.
Godz. 9.15 – Wjazd kolumny amerykańskiej na ul. 1 Maja.
Godz. 9.30 – Zakończenie pokazu batalistycznego.
Godz. 9.35-10.00 – Statyczna prezentacja pojazdów, uzbrojenia oraz umundurowania.
Miasto Kowary są jednym z przystanków Rajdu Arado, który w dniach: 30.04.2015 – 3.05.2015 r. przetoczy się przez dolnośląskie miasta. Szczegółowy plan rajdu znajduje się na stronie: http://arado.pl/rajd/
rozpiska kowary - m
Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl