Strona głównaAktualnościRajd Arado „Aleja snajperów”

Rajd Arado „Aleja snajperów”

Już 1 maja 2019r., do Karpacza po raz kolejny zawita Rajd Arado!

Kwiecień 1945 r. zwiastował niechybny upadek III Rzeszy. Prowadzący do tej pory, okupione dużymi stratami, działania w rejonie Budziszyna, polski I Korpus Pancerny rozpoczynał właśnie dyslokację na pozycje wyjściowe do Operacji Praskiej – ostatniej, dużej ofensywy sprzymierzonych na froncie wschodnim II wojny światowej. Jednym z zadań, jakie postawiono żołnierzom generała Józefa Kimbara było zabezpieczenie sudeckiego skrzydła natarcia głównych sił Armii Czerwonej na stolicę Czech. By móc to skutecznie zrealizować, oddział wydzielony Wojska Polskiego, wspierany przez towarzyszy broni z czeskiej 1. Brygady Pancernej, wyruszył w kierunku niemieckiego miasta Krummhübel (Karpacz). Jak miało się okazać, w chwili, gdy Polacy przekraczali rogatki miasta, trwał tutaj paniczny odwrót ostatnich pododdziałów Wehrmachtu i Waffen-SS, próbujących ewakuować między innymi dokumenty wywiadu wojskowego III Rzeszy. Konfrontacja, która była zaskoczeniem dla obu stron, okazała się nieunikniona…

Inscenizacja „Aleja snajperów” będzie mieć otwartą formułę, w której uczestniczyć będą mieszkańcy oraz goście Karpacza. Całość zostanie zrealizowana w formie przejazdu/parady z elementami batalistycznymi i rozbudowaną sceną walki w kulminacyjnym punkcie inscenizacji.

Rozpoczęcie inscenizacji na deptaku o godz. 16:30

W godzinach 16:30-19:00 na placu przy Mieszku – Otwarte Muzeum Techniki Wojskowej (prezentacja pojazdów historycznych oraz grup rekonstrukcyjnych w umundurowaniu).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

żródło:https://www.karpacz.pl/rajd-arado-aleja-snajperow-2585/e

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl