Strona głównaAktualnościRajd ARADO 2017 już w najbliższą sobotę

Rajd ARADO 2017 już w najbliższą sobotę

Rajd Arado w Kamiennej Górze rozpocznie zaplanowana na sobotę, 29 kwietnia defilada pojazdów biorących udział w wydarzeniu. Wyruszy o godz. 11.00 ul. Wojska Polskiego, by po objeździe centrum miasta dotrzeć na Plac Wolności. Stamtąd, ulicami Księcia Bolka I i Krzeszowską rekonstruktorzy przejadą nad Zalew gdzie przez cały dzień trwać będzie otwarte muzeum techniki wojskowej i historycznych piknik. O godz. 14.00 zaplanowano tam także tytułową inscenizację batalistyczną – „Czas Bohaterów”. Całość zakończy ognisko integracyjne, na które już teraz zaproszeni są mieszkańcy i goście.

Temat przewodni tegorocznego Rajdu brzmi: „Czas Bohaterów”. Wybrano go nieprzypadkowo – odnosi się do działań prowadzonych przez polski I Korpus Pancerny na pograniczu z Czechami oraz w rejonie powiatu kamiennogórskiego.

– Chcemy szczególną uwagę zwrócić na zawiłe losy żołnierzy, którzy, jak mawiano już ponad 70 lat temu, nie zdążyli zaciągnąć się w szeregi armii generała Andersa. Warto przypomnieć, że było wśród nich wielu członków Polskiego Podziemia Niepodległościowego, późniejszych pionierów współczesnej społeczności między innymi Kamiennej Góry – zapowiadają organizatorzy.

Udział w tegorocznej edycji przedsięwzięcia zapowiedziało 100 rekonstruktorów z całego kraju, którzy przemierzać będą Dolny Śląsk korzystając wyłącznie z zabytkowych pojazdów z czasów II wojny światowej. – Tym razem na wezwanie Arado odpowiedzieli właściciele 13 unikatowych maszyn. Tradycyjnie nie zabraknie broni pancernej, w postaci transportera półgąsienicowego M16 Half-Track oraz zwiadowczego samochodu pancernego Sd.Kfz. 222. Towarzyszyć im będą, jak zwykle, słynne terenówki Jeep, Volkswagen Kuebelwagen czy auta ciężarowe z potężnym Studebakerem US6 na czele. W powietrzu, co stało się już tradycją, pojawi się bojowy samolot.

Rajd Arado to największe przedsięwzięcie rekonstrukcyjne w Polsce. Wysiłek włożony przez organizatorów oraz korzyści, jakie przedsięwzięcie przyniosło regionowi uhonorowane zostało pierwszą nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego w plebiscycie na największe wydarzenie 2015 r. Do tej pory Rajd relacjonowany był w kilkudziesięciu stacjach telewizyjnych, radiowych oraz portalach internetowych. W październiku 2016 r. odbyła się również premiera programu telewizyjnego, zrealizowanego przez Canal+ Discovery w ramach popularnej serii p.t.: „Powrót do przeszłości”, który skupiony był między innymi właśnie na działaniach uczestników Rajdu na terenie Kamiennej Góry.

UM Kamienna Góra

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl